Як побороти страх польотів і забезпечити собі комфорт у літаку?

Depositphotos_237409348_l-2015 (1)

ua.depositphotos.com / MicEnin

За статистикою, людині потрібно сісти на 22 000 рейсів, щоб потрапити в авіакатастрофу. Проте на аерофобію страждає майже третина населення планети, з них 6,5 % відмовилися від польотів назавжди. Звідки з’являється цей страх? Адже сотні досліджень доводять, що літак – це найбезпечніший вид транспорту.

Причини різні: хтось боїться потрапити в авіакатастрофу, інші – висоти чи замкненого простору. Проте аерофобію можна вилікувати, так само як і впоратися з хвилюванням перед польотом. Як це зробити, ми запитали у нейропсихолога Іллі Голованя, засновника Центру лікування аерофобії. А також поспілкувалися з Анною Поповою, яка літала понад 250 разів. Вона поділилася своїми лайфхаками, як забезпечити собі комфорт у літаку і полюбити цей вид транспорту.

Чому люди бояться літати?

Знімок екрана 2020-08-03 о 12.57.17Ілля Головань, нейропсихолог, засновник Центру лікування аерофобії: «По-перше, це залежить від психотипу особистості, її виховання. Зазвичай на аерофобію страждають астеніки. Коли дитину виховують під постійним контролем і наглядом батьків, вона стає вразливішою. У неї формується відчуття тривожності. До 18 – 20 років підлітки можуть нічого не боятися, а вже під впливом негативних подій і пережитого досвіду в них з’являється страх. Наприклад, на них може вплинути перегляд репортажу про авіакатастрофу. Їхній мозок починає аналізувати те, що сталося. Вони починають шукати в інтернеті інформацію про те, чи безпечно літати. Але замість того, щоб заспокоїтися, натрапляють на купу негативних новин і фільмів про авіакатастрофи. А від цього стає тільки гірше. Насправді ж літаки розбиваються не так часто, як ви знайдете про це інформацію в інтернеті. Після перегляду людина починає думати, що літати небезпечно, і вмикається механізм страху. Саме тому перед польотом її тіло напружується, серце починає битися швидше, вона відчуває різкі перепади температури. Центральна нервова система запам’ятовує цей дискомфорт, який зростає щоразу перед польотом. Ви починаєте менше літати, а потім і зовсім перестаєте.

По-друге, аерофобія може з’являтися, якщо людина боїться замкнутого простору або страждає від панічних атак. Аерофобів лякає неможливість контролювати ситуацію під час польоту. Вони думають, якщо станеться інфаркт або інсульт, то їх ніхто не врятує. Адже не можна викликати швидку або вийти з літака, якщо щось трапиться. Є також перфекціоністи, яким потрібно знати, як ця «залізна штука» (літак) тримається в повітрі. Оскільки вони не розуміють, як працює цей механізм, у них з’являється страх. А потім усе це накопичується разом, і людина вже не знає, чого саме вона боїться: померти в літаку від інфаркту чи авіакатастрофи. Хоча на рівні підсвідомості вона розуміє, що літак – це безпечно, і є статистика, яка це доводить».

Реклама

Чи можна побороти аерофобію?

Ілля Головань: «Так. У нашому Центрі лікування аерофобії є спецкурс, який розрахований на 7 занять, по годині кожне. Тобто фактично страх літати можна побороти за 7 годин. Якщо ж людина страждає на панічні атаки, то може знадобитися більше занять і часу – 8–9 годин.

Ми спочатку розповідаємо все про авіацію, потім – про те, як перелаштувати своє мислення і позбутися страху. Ми готуємо людину до польоту так, як готують пілотів. Останнє заняття – це політ на авіатренажері разом зі мною і пілотом. Коли ми йдемо на тренажер, то людині вже не страшно. Вона розуміє всі процеси, що відбуваються з літаком, і вміє управляти своїми думками. Під час польоту на авіатренажері людина сама керує літаком і спостерігає, як це робить пілот. Це переконує її, що літати – безпечно. Вона перестає панікувати, адже знає відповіді на ті запитання, які її хвилюють. Плюс разом з аерофобією ми прибираємо всі інші фобії, які має людина. У моїй практиці був чоловік, який десять років не літав. Він їздив на зустріч із Києва до Лондона на машині. Щоб побороти свій страх, мій клієнт ходив до ворожок, лікарів, але ніхто йому не допоміг. Він думав, що більше ніколи не буде літати, і був готовий підлаштовувати своє життя під свій страх польотів. А потім він записався на курс. Перед початком курсу я сказав йому, що ти сам придбаєш авіаквиток. Він не вірив, а на 4-те заняття вже був готовий летіти».

Чи дорого коштує вилікувати аерофобію?

Ілля Головань: «У нас є онлайн-курс, у якому ми проходимо всі ті самі етапи, але без польоту на авіатренажері. Він коштує 4600 грн. Є індивідуальні заняття, а це завжди дорого: 3000 грн за одне».

Як зрозуміти, що людина страждає на аерофобію?

Ілля Головань: «У людини аерофобія, якщо:

  • у неї спостерігається підвищена тривожність за декілька днів до польоту;
  • вона відмовляється летіти в останній момент і починає шукати альтернативні способи, як дістатися місця призначення;
  • починає перевіряти авіалінії, моніторити новини;
  • вживає спиртні напої перед літаком і заспокійливі медикаменти на борту;
  • у неї з’являються нав’язливі думки про авіакатастрофи;
  • вона починає аналізувати шум двигуна та інші звуки, щоб визначити можливі неполадки;
  • перед вильотом відбуваються фізіологічні зміни: тіло напружується, м’язи стискаються, збивається дихання, серце б’ється швидше і погіршується сон».

Чого слід уникати перед польотом?

Ілля Головань: «Нічого. Політ – це звичайна справа. Тільки не треба вживати алкоголь. Адже він і так впливає на тіло, а в літаку може стати гірше під час перепадів тиску. Можна випити вже в салоні, але небагато».

Чи є якісь відмінності між нічним і денним польотом?

Ілля Головань: «З погляду безпеки, то немає жодних. Неважливо, цей літак летить удень чи вночі, адже всі пілоти будуть виспані і відпочилі. Але з погляду комфорту, то нічний перельот не такий зручний. Порушується звичний режим сну і відпочинку. Але треба чітко зрозуміти, що це просто дискомфорт, а не загроза».

Які є методи, щоб заспокоїтися перед польотом?

Ілля Головань: «По-перше, потрібно контролювати думки. Запитати у себе: «Що мені загрожує в польоті, яка вірогідність того, що літак розіб’ється?» Подивитися статистику. Почитати про авіацію. Наприклад, чому літак вважається найбезпечнішим видом транспорту. Сформулювати потрібно саме такий запит. Не писати, чи безпечно літати літаком, бо тоді Google видасть вам негативну інформацію. Обов’язково виспатися перед польотом. Не пити чаю, кави. Розслабити тіло. Для цього потрібно зробити вправи і різні дихальні практики. Щойно вмикається тіло, вимикається та частина мозку, яка відповідає за логіку і мислення».

До яких країн ти літала, чи були складні перельоти?

Знімок екрана 2020-08-03 о 12.57.30Анна Попова, мандрівниця, літала понад 250 разів: «Я літала до Італії, Ватикану, Франції, Туреччини, Кіпру, Іспанії, Угорщини, Німеччини, Нідерландів, Люксембургу, Бельгії, Швейцарії, Непалу, Таїланду, Малайзії, Камбоджі, Сінгапуру, Ідонезії, США, Анголи, М’янми, Габону, Танзанії.

Складних перельотів не було, були довгі: до Катманду та Янгону з Києва. До США й Африки вилітала зі Швейцарії або Німеччини, тому все проходило нормально».

Чи боялася ти колись літати, чи можна цей страх побороти?

Анна Попова: «Я ніколи не боялася літати. Аерофобія з’являється від незнання або страху висоти. Її можна побороти, якщо над цим працювати. Літаки не мають падати, якщо користуватися гарними авіакомпаніями, які цінують своє ім’я, мають великий штаб літаків і постійно проходять технічні перевірки. Коли ти сідаєш за кермо, ти також ризикуєш. З літаками ризик менший, адже вони проходять дуже серйозну технічну перевірку перед вильотом».

Як часто ти літаєш?

Анна Попова: «Буває по-різному. Наприклад, під час моєї подорожі до Таїланду я сідала на літак кожні 70 днів. Зазвичай у мене 1–2 перельоти на місяць, хоча востаннє я літала у листопаді минулого року. Усе залежить від кількості справ і планів».

Як влаштувати собі комфорт у літаку?

Перед вильотом

Анна Попова: «Вдягати зручне взуття та одяг із натуральних тканин. Узяти на всяк випадок із собою змінні речі, якщо рейс відкладуть і доведеться затриматися в іншій країні.

Обов’язково брати у ручній поклажі гігієнічні засоби у маленьких пляшках, щоб помити руки і продезінфікувати своє місце.

Не пити кави, оскільки вона зневоднює організм. Відмовитися від алкоголю.

Намагатися взяти місце у ряді аварійного виходу. Він ширший і там більше простору для ніг. Це великий плюс для довгих перельотів. Зручніше сидіти біля ілюмінатора або коридору.

Краще обирати ранкові або денні рейси, щоб потім бути виспаним(-ою) і мати цілий день у новій країні. Нічні рейси я називаю «перельоти із червоними очима». Вони дискомфортні, і люди під час них більш роздратовані. Під час таких рейсів дуже втомлюєшся, і треба відсипатися ще два дні після».

Під час польоту

Анна Попова: «Пити багато води і намагатися ходити кожні 30 – 40 хвилин салоном.

Брати із собою маленький м’ячик і катати його ступнями, щоб ноги не затікали.

Купити собі гарні навушники з ізоляцією і брати в дорогу беруші. Це незамінна річ, коли є крикливі діти в літаку.

Якщо вам попався неприємний сусід – попросити стюардів, щоб вас пересадили.

Намагатися спати, вкривши голову хусткою або шарфом, щоб не пересихала носоглотка. До речі, великий шарфик – це must-have. Ним можна вкриватися, коли в літаку стане прохолодно.

Якщо вам доводиться літати часто, то можна зробити собі картку клієнта. Наприклад, я користуюся програмою лояльності від турецьких авіаліній Miles & More для авіакомпаній-учасниць Star Alliance. Для того, щоб отримати картку, потрібно заповнити анкету. З її допомогою ти накопичуєш милі, які потім можна переказати іншим, купити за них квитки або використати для певного апґрейду. Наприклад, отримати картку Gold, з якою у тебе буде пріоритетний вибір місця в рядах з аварійним виходом».

Якщо ти боїшся літати, то тепер ти знаєш, що цей страх можна побороти і як саме. Якщо у тебе з’являється тривожність перед вильотом, поради наших експертів допоможуть тобі з нею впоратися. Бажаємо тобі комфортних польотів, спокійних думок і приємних подорожей.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus