Епідемія академічного плагіату в цифрах

книги

Ми не раз чули, як у науковій роботі студента (або навіть викладача) виявляли плагіат. Це перетворювалося на скандал, набувало розголосу та ставило під сумнів репутацію окремих осіб чи навчального закладу загалом. Можливо, після цього вводили суворіший контроль академічних робіт, формували спеціальні комісії тощо. Проте остаточно викоренити плагіат з освітньої сфери наразі неможливо, оскільки він не врегульований.

Доки немає конкретних рішень на державному рівні, варто подбати про цю проблему самостійно. Один зі способів це зробити – дізнатися про неї більше. З цією метою сервіс перевірки на плагіат Unplag, Східноукраїнський фонд соціальних досліджень, Харківський національний університет ім. В. Н. Каразіна та SCS Journal разом створили інфографіку про види плагіату, відповідальність за порушення прав інтелектуальної власності в Україні, статистичні дані щодо ситуації у вишах, а також іноземний досвід боротьби з проблемою.

Види плагіату

Unplag1

Плагіат можна умовно розділити на два типи: умисний та неумисний.

Зрозуміло, що в першому випадку студент намагається приховати факт запозичення чужого матеріалу і подати його як свій. У другому ж випадку він просто не знає, як оформити свою роботу правильно. Студенти не повністю розуміють, що таке плагіат. Вони не знають правил цитування, оформлення посилань, перефразування, рерайту і т. і.

Реклама

Відповідальність за плагіат в Україні

Unplag2

Існує ряд законів, що захищають інтелектуальну власність та авторське право в Україні. Законодавством встановлені навіть розміри штрафів за порушення права інтелектуальної власності.

«За вчинення плагіату, як і будь-яке інше порушення авторських та інших прав інтелектуальної власності, законодавством передбачено цивільну, адміністративну та кримінальну відповідальність, – пояснює Юлія Скочило, юрист сервісу Unplag. – І хоч на практиці притягнення студентів до юридичної відповідальності за це малоймовірно, якщо студенти й надалі не вказуватимуть джерела, будуть запозичувати цінні думки або компілювати значну частину робити, їх можуть не допустити до захисту дипломної чи іншої наукової роботи. Це реальна перспектива, адже українські ВНЗ уже включились у міжнародну боротьбу з академічним плагіатом».

Статистика академічного плагіату в Україні

Unplag3

За даними опитування, проведеного серед студентів (загалом 1928 чоловік) Східноукраїнським фондом соціальних досліджень, 90% респондентів вдавалися до того чи іншого виду плагіату. Показник вражає, чи не так?

Боротьба з плагіатом за кордоном

Unplag4

У Британії провели аналогічне дослідження, і виявилося, що більше ніж 80 університетів поглинає епідемія плагіату. За 2009 рік зафіксовано 17 000 випадків – і це лише найсерйозніші. Що тоді говорити про дрібні академічні порушення? За кордоном порушення такі ж, як і в Україні: студенти купують чужі роботи, списують на тестах, дають неправильні посилання на використані джерела тощо.

А ось ще один негативний приклад. Мустафа Маруччі, професор Невадського університету в Лас-Вегасі, вдавався до плагіату впродовж 20 років! Він використовував матеріали інших авторів (художні, публіцистичні та критичні роботи) для написання власних, і лише два роки тому порушення виявили. Подібні випадки – привід активніше вести боротьбу з академічним плагіатом. Тому за кордоном процес викоренення набуває серйозних масштабів, а учасників навчального процесу усіх рівнів ретельно перевіряють. Саме такий досвід варто перейняти українським вишам та студентам. На щастя, це поступово відбувається.

Текст та інфографіка: Unplag.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus