Очистити думки: чому піст – не просто сувора дієта?

архітектура

Цього понеділка, 14 березня, починається Великий піст – найжорсткіший з православних постів, що триватиме до Великодня. Не секрет, що церковні традиції відіграють у житті молоді дедалі меншу роль, а скрупульозно дотримуватися всіх біблійних приписів щодо посту – практично нездійсненна задача. Цього року випробувати себе на витривалість вирішив журналіст «Студвею», тож у сьогоднішньому матеріалі ми викладемо всі тонкощі й правила посту, а в наступному, по його завершенню, – рефлексії та висновки.

Хто вигадав не їсти нічого смачного 40 днів поспіль?

Звичай постування згадується ще в Старому Заповіті, а в Новому він поступово перетворився на традицію, котрої масово дотримувалися всі віруючі. За біблійною легендою, після хрещення Ісус вирушив у пустелю й провів там 40 днів. У той час диявол багаторазово спокушав месію, проте обмежуючи себе в їжі та вгамовуючи душу молитвами, Ісус не піддався на умовляння. Щоб наслідувати приклад Божого Сина, а також задля того, аби вшанувати його жертву, – протягом семи тижнів перед святом Воскресіння віряни харчуються лише конкретними дозволеними продуктами. Головне завдання посту – упокорення власних пристрастей, послаблення тваринної сили людини, посилення духу й внутрішнє очищення.

Реклама

А якщо я не вірю в Бога?

Я відношу себе до агностиків, котрі вважають, що істину неможливо довести – усе суб’єктивно. Також я не прихожанка православної церкви, та це не заважає мені жити за християнськими моральними принципами та з інтересом читати Біблію, як книгу мудрості. Так само ставлюся до посту: якщо відокремити містичну частину легенди, його суть – науково виправданий метод психологічного та фізичного оздоровлення, перевірений роками.

Я обожнюю смачно поїсти й мій настрій серйозно залежить від того, наскільки ситним був обід. Подібна залежність ускладнює моє життя, бо істерична особа, на яку мене перетворює голод, мені не подобається. Піст – можливість випробувати силу волі й навчитися жити без прив’язки до холодильника, заміщаючи морозиво та стейки особистими молитвами: гарними книжками, розмовами з близькими людьми та роздумами.

люди

Головні правила посту

Крім чітких заборон стосовно певних продуктів, піст має деякі загальні правила: потрібно намагатися їсти менше, відмовитися від надто солоного, кислого, перченого, забути про солодке, алкоголь, паління, телевізор і відвідування вечірок та розважальних закладів.

Суть постування в тому, аби не «пестити» власні слабкості. Тобто, якщо вам поталанило любити не чіпси, а шпинат, – обмежити себе необхідно й у шпинаті, незважаючи на те, що у піст його можна споживати. Насолоджуватися потрібно духовною їжею, ніщо не повинно відволікати людину від зосередженості на власному внутрішньому світі.

Наскільки жорстко ти дотримуєшся посту – твоє власне рішення. Якщо ти ходиш у церкву й знайомий, наприклад, з місцевим батюшкою, – можна звернутися за порадою до нього. Якщо ж ти постуєш самостійно – краще не втрачати здоровий глузд і бути помірним в обмеженнях. Нікому не потрібно, щоб через нестачу їжі ти втрачав свідомість чи страждав виразкою (церква також офіційно засуджує фанатичність, мотивуючи це тим, що таким чином віряни «уподібнюються самовбивцям»).

Найжорсткішими з семи тижнів посту є перший та останній (Страсний). Проте хвороба, подорож, пропозиція друга, до котрого ти прийшов у гості, завжди залишаються адекватними індивідуальними поясненнями порушення посту.

Режим і табу посту

  • Головна заборона в піст – скромні продукти (тваринного походження): м’ясо, яйця, молочні продукти, вершкове масло тощо.
  • Метод приготування їжі залежить від дня тижня: в понеділок, середу та п`ятницю потрібно вживати «холодні» (такі, що не піддавалися термічній обробці) продукти без рослинної олії; у вівторок та четвер – ті самі продукти, проте «гарячі» (варені чи тушковані).
  • У суботу та неділю можна двічі на день вживати рослинну олію та вино (крім суботи Страсного тижня, коли дозволяється лише один прийом холодної їжі).
  • «Голодними» традиційно є Чистий понеділок та Страсна п`ятниця (їсти заборонено до моменту виносу плащаниці під час церковної служби).
  • З`їсти рибу можна на свято Благовіщеня Пресвятої Богородиці (7 квітня), у Вербну неділю (24 квітня). У Лазареву суботу (23 квітня) допускається рибна ікра.

Незважаючи на заборони, залишається немало продуктів, котрі можна вживати в піст, тож можна урізноманітнити раціон, аби не нашкодити організму. Заміною м`ясу стануть продукти, котрі містять рослинний білок: боби, арахіс, сочевиця, баклажани, соя. Щоб однотипні страви не набридали – можна експериментувати, куштуючи нові для вас овочі та фрукти. Задля балансу корисних речовин та відчуття ситості – не забувай про хліб, крупи, гриби та горіхи; альтернативою солодким стравам будуть сухофрукти та мед.

овочі

Як правильно завершити піст?

Як стверджував вчений Михайло Ломоносов – у давнину багато людей помирало у великодні дні: після семи тижнів жорстких обмежень, віряни кидалися на важкі страви – цим буквально вбивали свої шлунки. Подібні трагедії не виключені навіть у наш час, тому важливо звернути увагу й на правила здорового «виходу» з посту.

  • Перед прийомом їжі корисно випити одну-дві склянки теплої води – це «підготує» шлунок та притупить голод.
  • Перші скромні продукти, з котрих потрібно починати повернення до звичного раціону – кисломолочні: сир, йогурти, кефір.
  • До м`яса повертатися треба поступово (бажано, не в перший день Великодня). Воно повинно бути якісним та нежирним (не варто вживати ковбаси, краще надати перевагу яловичині чи курці).
  • З випічкою також варто поступово «налагоджувати взаємини»: на Великдень ліпше з`їсти сирну паску, а не традиційну.
  • Незважаючи на величезну кількість різноманітних писанок, в перший день після посту ними також не можна зловживати (двох яєць буде достатньо, бо більша кількість може стати випробуванням для печінки).

Як бачиш, подібні обмеження в їжі покликані не виснажити людину, а оздоровити її (в першу чергу в духовному плані). Маю надію, що за наступні сім тижнів відкрию для себе багато корисних деталей постування й матиму більше часу, аби слухати себе, а не свій шлунок.

Вирішив поститися разом зі мною? Не забувай залишати свої коментарі та поради! А ще, очікуй на розповідь про результати мого експерименту!

Фото: sitebuilderreport.com/stock-up

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus