Однак задачі на них можуть виявитися дійсно складними, що вимагають нестандартного підходу та логічного мислення. І для їх вирішення часто недостатньо володіти базовими знаннями, потрібно вміти їх застосовувати в нестандартних ситуаціях. Розберемо кілька основних аспектів, пов’язаних з підготовкою до розв’язання таких задач.
Підготовка до олімпіади з математики повинна бути регулярним заняттям. Розвивайте інтуїцію і логіку, тренуйте нестандартне рішення. Використовуйте різні методи, що дозволяють впоратися з вирішенням найскладніших завдань. Завдяки тренуванням і практикам ви зможете знаходити нові підходи до вже звичних речей. Також пам’ятайте, що ви завжди можете скористатись послугами репетитора з математики
Пошук закономірностей і ретельний аналіз умов
Багато задач, пропонованих на математичних олімпіадах, на перший погляд здаються заплутаними та не зрозумілими. Потрібно вміти проаналізувати умови, виділити основні елементи. Ймовірно вдасться помітити якісь незвичайні закономірності. І таким чином знаходити рішення. Наприклад, якщо представлена числова послідовність, то в ній напевно є якась прихована закономірність. А деякі задачі з геометрії можна вирішити через алгебраїчне співвідношення.
Використання інваріантів
Для вирішення дійсно складних завдань можна використовувати такий метод. Суть його в тому, що потрібно намагатися визначити такі величини, які при виконанні певних дій, залишаються незмінними. Наприклад, в комбінаторних задачах можна провести аналіз парності або вивчити результати залишку, отриманого при розподілі чисел.
Метод перебору та оцінки
Він може здатися простим. Але якщо навчитися правильно ним користуватися, то можна знизити число можливих варіантів. При розв’язуванні задач можна використовувати логічні винятки, принцип Діріхле. Це дозволить проаналізувати більше рішень і серед них знайти вірне.
Використання допоміжних елементів
У деяких задачах можна використовувати додаткові елементи. Наприклад, в геометрії потрібно поставити зайву крапку або намалювати додатковий відрізок. Іноді саме завдяки введенню такого додаткового елемента можна подивитися на задачу під іншим ракурсом і знайти її рішення.
Принципи аналогій та узагальнення
Часто розв’язання задач стане в нагоді для інших. Можна вивчити, які завдання були запропоновані на попередніх олімпіадах з математики та подивитися методи їх вирішення, провести аналіз. Так можна виявити загальні закономірності та застосувати їх до розв’язування нових задач. Наприклад, якщо на Олімпіаді попадеться завдання з комбінаторики, то при його вирішенні можна використовувати аналогії з ймовірностями.
Тренування і розвиток інтуїції
Щоб впоратися з вирішенням найскладнішого завдання, потрібно регулярно тренуватися знаходити вірні відповіді. Це також сприятиме розвитку інтуїції. Такі завдання можна знайти в спеціальних збірниках. Деякі містять і докладні відповіді. Можна їх аналізувати, намагатися застосовувати в нових умовах, перевіряти себе.