«Переворот» у НМУ імені О. Богомольця

переворот у нму богомольця студвей

Більше місяця тому студенти Національного медуніверситету висловили недовіру ректорові Віталію Москаленку. У результаті від посади пана Віталія відсторонили, а його обов’язки тимчасово взяла на себе професорка Катерина Амосова. «Студвей» спробував відтворити хід так званого «перевороту» в НМУ і показати його наслідки.

Обурені студенти

На тлі загальних революційних подій кінця лютого протест студентів НМУ особливого подиву в суспільстві не викликав. Але що змусило майбутніх медиків виступили проти ректора, який пробув на своїй посаді 10 років?

«Просто набридло: низький рівень освіти, зверхнє ставлення до нас, — розповідає «Студвею» Ірина Зінченко, студентка НМУ. — Корупція в університеті процвітає, а будь-які нарікання з нашого боку зацитькують відразу».

Водночас сам Віталій Москаленко з цим не згоден і запевняє, що конкретних прізвищ викладачів, нечистих на руку, студенти жодного разу не назвали, хоча він завжди закликав до цього. Також для протидії хабарництву в університеті була антикорупційна комісія і функціонувала спеціальна скринька довіри. Але студенти не наважувалися писати скарги, бо розглядалися тільки неанонімні листи, а доступ до скриньок, за словами активістів, мали не лише відповідальні за них люди.

переворот у нму богомольця студвей

Також студенти-медики скаржилися на невідремонтовані гуртожитки й аудиторії, неприступну адміністративну ієрархію, нераціональне витрачання коштів (наприклад, на роздаткові матеріали для рекламування вишу).

Наприкінці листопада минулого року особливо обурило молодь те, що адміністрація всіляко перешкоджала їхнім намірам ходити на Майдан: контролювали кількість присутніх, зачиняли ворота навколо корпусів, не дозволяли відпрацьовувати заняття. Відсторонений ректор, у свою чергу, говорить, що жодного наказу про заборону брати участь в акціях протесту не було, студентів лише попереджали про можливу небезпеку.

При цьому, до захоплення ректорату студенти НМУ відкрито не висловлювали свого невдоволення: були нечисленні мітинги в листопаді через неможливість проявити свою громадянську позицію, але саме проти Москаленка ніхто не виступав. Студент медуніверситету, активіст Микита Максименко пояснив «Студвею»: «Була вибудувана така система: ректор тримав у страху проректорів, ті ― деканів, декани — старост потоків, тож змоги чесно висловити свою точку зору ми не мали».

Реклама

Як активісти захопили ректорат

Чому ж наприкінці лютого активісти наважилися вийти на протест? За словами лідера протестувальників, професора Віктора Досенка, неможливо було далі терпіти зневагу.

«Важливу роль зіграло ще й те, що керівництво під час Майдану ніяк не показувало своєї громадянської позиції, просто чекало, а потім прийняло сторону тих, хто переміг. Схожа ситуація була 2005 року, після Помаранчевої революції, тоді Москаленко залишився на посаді. Ми зрозуміли, що цього разу може бути те ж саме, тому зібралися й змусили його піти з ректорату», — пояснив «Студвею» Досенко.

переворот у нму богомольця студвей

Зайняття ректорату організувала ініціативна група (далі ІГ — авт.) «Відродження НМУ» на чолі з уже згаданим професором Досенком, до роботи ІГ долучалися студенти й викладачі. 23 лютого близько п’ятої вечора 40 активістів підійшли до стін ректорату й вимагали, щоб ректор вийшов до них. У відповідь на це Москаленко через підлеглих переказав, щоб протестувальники заходили всередину.

«Минуло п’ять хвилин, і до кабінету ввірвалася група з десяти осіб, — розповідає «Студвею» пан Віталій, — вимагали, щоб я написав заяву про звільнення. Я відмовився, після чого почалися гомін, штовханина, погрози, тож мені довелося покинути ректорат».

Активісти грубі дії заперечують, а Віктор Досенко в інтерв’ю «Студвею» запевняє, що до кабінету вони ввійшли мирно й спокійно розмовляли. Узяти під контроль ректорат мітингарям допомагали самооборонівці. Останні вирішили долучитися після того, як напередодні активісти НМУ звернулися до них зі сцени Майдану. «Ситуація швидко владналася, і майданівці відразу пішли», ― запевняє професор Досенко.

Загалом участь в акціях протесту брали не лише студенти й викладачі НМУ, а й особистості, які не мають прямого стосунку до університету. За словами Віталія Москаленка, серед активістів, котрі ввійшли до ректорату 23 лютого, був відомий рейдер Анатолій Башловка (адвокат, юридичний консультант Федерації профспілок України, куратор компанії «Ти і право» — авт.). Крім того, участь у «перевороті» взяв Вадим Арістов, випускник НМУ й незалежний діяч медицини, який не підтримував контакту з керівництвом університету після закінчення навчання.

«Оскільки вони обоє не мають особливого стосунку до НМУ, — говорить Москаленко, — є підстави вважати, що це була спроба рейдерського захоплення будівлі ректорату, а студентів просто використали в розпал революційного настрою».

Самі ж активісти такі заяви називають дезінформацією. «Це ми долучали викладачів і громадських діячів, а не навпаки», — розповідає «Студвею» студент Володимир Моторний. «Ми розуміємо, що це спроби Віталія Федоровича втриматися на посаді», — зазначає Віктор Досенко.

переворот у нму богомольця студвей

У результаті складати свої повноваження Віталій Москаленко відмовився, але з ректорату пішов. Протестувальники взяли будівлю під свій контроль: кабінет ректора й інші приміщення опломбували, в актовій залі провели збори ініціативної групи, де оприлюднили плани реформ НМУ. Цього ж вечора Віктор Досенко зробив відеозверенення до студентів, у якому наголосив, що необхідно вимагати звільнення Москаленка. Для цього професор закликав молодь вийти на мітинг, який мав відбутися наступного дня. При цьому Досенко зазначив, що заняття скасовуються.

переворот у нму богомольця студвей


Нове керівництво

Після того, як активісти взялися контролювати ректорат, мережею поширилася інформація про те, що ректор Москаленко склав повноваження. Зі сцени Майдану про це оголосила Ольга Богомолець, але згодом стало відомо, що Віталій Федорович не звільнявся з посади, а пішов у лікарняну відпустку.

переворот у нму богомольця студвей

Мітинг, на який закликав студентів професор Досенко, відбувся 24 лютого. За різними підрахунками, на цій акції зібралося від двох до чотирьох тисяч активістів, що ходою рушили до МОЗ для передачі 7 вимог, перша з яких — звільнення Москаленка.

У міністерстві заявили, що готові підтримати протестувальників, але звільнити пана Віталія права не мають, оскільки той перебуває на лікарняному. Натомість урядовці виявили готовність призначити тимчасового виконувача обов’язків ректора НМУ і попросили, щоб студенти запропонували свого кандидата. Активісти зібрали дві тисячі підписів на підтримку професора Досенка, але виявилося, що останній зайняти згадану посаду не може, адже працює в медуніверситеті за сумісництвом.

Стати в. о. ректора погодилася Катерина Амосова, щоб Віктор Досенко мав змогу владнати правові питання, які дадуть змогу йому претендувати на пост керівника вишу. Пані Катерина пообіцяла скласти свої повноваження, коли Досенко врегулює ці питання. Цього ж дня на сайті МОЗ з’явилася інформаціяпро відсторонення Віталія Москаленка і створення комісії, що розслідуватиме діяльність керівництва НМУ.

переворот у нму богомольця студвей

 


Амосова й Досенко

Далі події розвивалися не менш динамічно, зокрема Катерина Амосова написала заяву з проханням зняти з неї виконання обов’язків ректора. Водночас до МОЗ надійшов лист, у якому студенти й викладачі прохали зберегти згадану посаду за Амосовою.

У Міністерстві погодилися і вирішили, що Катерина Амосова буде на посаді доти, поки не напише клопотання про призначення в. о. ректора Віктора Досенка або ж поки в МОЗ не проведуть співбесіду з обома кандидатами. За декілька днів після цього пані Катерина в інтерв’ю «Студвею» розповіла, що для неї особисто це вимушена ситуація, а також припустила, що була єдиною, кого підтримали і студактив, і керівництво МОЗ.

Згідно з онлайн-опитуванням, яке провів «Студвей» при підготовці цього матеріалу, нині більшість майбутніх медиків вважає, що усунення Віталія Москаленка в будь-якому разі поліпшить справи в НМУ, а щодо Катерини Миколаївни — прихильників і противників її кандидатури на посаду ректора порівну.

переворот у нму богомольця студвей

 

Війна пабліків

23 лютого, ще до зайняття ректорату, першим дописом у новоствореній спільноті ІГ «Вконтакте» став перелік дій Віталія Москаленка, які спонукали активістів висловити недовіру.

Зокрема, ректора звинувачували у створенні корупційної системи в різних сферах діяльності університету, зниженні рівня підготовки медичних кадрів й авторитету НМУ в Україні й світі. Поряд із конкретними причинами звучали також закиди на кшталт «ВІДСУТНІСТЬ будь-якої офіційної власної позиції, окрім “СОГЛАШАТЄЛЬСТВА” з тим, хто зараз при владі для ЗБЕРЕЖЕННЯ СВОЄЇ ВЛАСНОЇ КОРМУШКИ».

Згодом з’явилися спільноти на підтримку відстороненого ректора, зокрема «Варта Богомольця». У тамтешніх дописах публікувалася історія рейдерських нападів на НМУ й коротка інформація про активістів Башловку й Арістова, як нібито причетних до рейдерської операції 23 лютого.

Таке зауважив «Студвею» Микита Максименко, студент НМУ й один з представників ІГ: «Судити, на чиєму боці студенти, можна з того, скільки підписників у цих спільнотах: в ІГ — майже дві з половиною тисячі, натомість у «Варті Богомольця», — близько двохсот».

Підтримка Москаленка

7 березня низка українських ЗМІ оприлюднила інформацію про те, що НМУ просить уряд повернути Москаленка на посаду ректора. Адміністрація вишу офіційно спростувала це звернення.

Нещодавно в соцмережах розмістили листа вже від самого Віталія Москаленка, його поширювали і в друкованому варіанті серед студентів НМУ. Пан Віталій зазначає, що деякі студенти визнали помилковість своїх дій і шукають зустрічі з ним. Також відсторонений ректор розповідає, що має підтримку й серед викладацького складу.

Віктор Досенко з цим не погоджується, зазначаючи, що пана Москаленка підтримує лише кафедра соціальної медицини, завідувачем якої є Віталій Федорович, і кафедра гігієни й екології під керівництвом професора Бардова. Активісти ІГ «Відродження НМУ» провели інтерв’ю з кількома викладачами, під час яких працівники говорили, що підтримують відставку ректора Москаленка. Для декого з них революційні події були зовсім неочікуваними, але позитивними.

переворот у нму богомольця студвей

 


Наслідки «перевороту»

Через тиждень після захоплення ректорату ІГ оприлюднила в соцмережі звіт про свою діяльність. На думку студента-активіста Володимира Моторного, головні зміни полягають у тому, що почав зникати дух тоталітаризму, студенти стали вільнішими, тепер кожен може написати скаргу до адміністрації і бути впевненим, що отримає відповідь. Вдалося відновити нарахування незаконно відібраних стипендій, коменданти корпусів відтепер дотримуються статутів. За словами Володимира, інтернет в гуртожитках тепер працює краще й коштує дешевше.

Стосовно ситуації з хабарництвом, то у вже згаданому онлайн-опитуванні «Студвею» 39% студентів зазначають, що нині не платять, але це тимчасово, бо викладачі поки бояться брати хабарі. При цьому 26% опитаних відповіли, що хабарів і раніше не було.

Ініціативна група зараз продовжує свою діяльність: проводяться різні тренінги, зустрічі, кінопокази. У малому конференц-залі ректорату проходять мозкові штурми, під час яких відбирають пропозиції для програми реформ НМУ. Активісти прагнуть змінити статут медуніверситету, особливу увагу приділяють демократизації процедури виборів ректора.

переворот у нму богомольця студвей

56 млн грн керівництво витратило не за призначенням

20 березня закінчила свою роботу комісія МОЗ, яка перевіряла діяльність керівництва НМУ за період від 1 січня 2010 року до 25 лютого 2014 року. Хоча в соцмережах активісти оприлюднили деякі факти вже за кілька днів, офіційно результати оголосили під час засідання Вченої ради в середу, 27 березня. Під час перевірки виявили ряд порушень, зокрема не за призначенням було використано близько 56 мільйонів гривень, порушувалися виплати стипендій і зарплат, завищеним було фінансування будівництва нового гуртожитку №8.

На засідання завітав і Віталій Москаленко. Він звернувся до присутніх і заявив, що результатів комісії не визнає, адже вважає її незаконною. Пан Віталій нагадав усім, що легітимним ректором досі є він, а з наказом про своє відсторонення Москаленко ще не ознайомлювався. Насамкінець зазначив, що подав позов до суду, оскаржуючи роботу комісії і відсторонення його від посади.

переворот у нму богомольця студвей

Також до присутніх звернулася Катерина Амосова, наголосивши на потребі провести голосування щодо припинення повноважень ректора Москаленка. Анонімне голосування відбулося того ж дня, рішення відкликати Віталія Федоровича з поста ректора підтримали 46 із 57 присутніх членів Вченої ради.

Відповідно до статті 39 Закону України «Про вищу освіту», цих результатів достатньо, щоб внести клопотання про відкликання керівника вишу до вищого колегіального органу самоврядування ВНЗ.

1 квітня адміністрація медуніверситету провела засідання цього органу ― Конференцію трудового колективу НМУ, під час якого теж було таємне голосування. За його результатами 2/3 присутніх (171 із 232) підтримали рішення достроково припинити повноваження Віталія Москаленка на посаді ректора. Рішення, прийняте під час згаданої конференції, є головною підставою для того, щоб МОЗ відправив Віталія Москаленка у відставку, але поки в міністерстві розривати контракт не спішать, пояснюючи це тим, що варто дочекатися висновків СБУ, МВС, Генпрокуратури й Державної фінансової інспекції, які зараз вивчають висновки комісії МОЗ.

За словами міністра охорони здоров’я Олега Мусія, який дав коментар газеті «День», слід також врахувати результати судового провадження щодо позову Москаленка проти міністерства. Сам Віталій Москаленко нині перебуває в лікарні, про що «Студвею» повідомив Володимир Санін, який представився громадським діячем для захисту інтересів Москаленка. За словами Саніна, планується засідання стосовно судового позову з боку відстороненого ректора. Отже, поки стверджувати щось конкретне стосовно кадрових змін в НМУ зарано, і «Студвей» продовжує стежити за подіями.

переворот у богомольця студвей_12Фото: соцмережі.

 

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus