Перехресний вступ на магістратуру

Ви здобули ґрунтовні знання у сфері філософії й отримали диплом бакалавра, а потім  захотіли вступити до магістратури на політологію?Віднедавна це стало можливим!

Міністерство освіти та науки вирішило не вдаватись до законодавчих змін, проте в епістолярному стилі надало вишам право розширити можливості прийому на навчання в магістратурі та здійснювати прийом вступників за умови наявності освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавра з іншої галузі знань. У своєму листі від 19.03.2014 року (з ним ви можете ознайомитися тут) – МОН зводить нанівець попередні напади противників на перехресний вступ та пропонує свободу вибору галузі для магістерської програми.

Власне, у статті 6 Закону України «Про вищу освіту» завуальовано передбачається можливість перехресного вступу на магістерські програми (принаймні, не заперечується). Проте до недавньої пори була відсутня конкретна вказівка щодо права відхилитися від попередньо обраної сфери навчання, що давало змогу опонентам перехресного вступу  керуватися словосполученням «відповідні освітньо-професійні програми» у наведеній статті. Якщо дослівно, то згідно зі статтею 6, «у  вищих навчальних закладах підготовка за напрямами і спеціальностями фахівців усіх освітніх та освітньо-кваліфікаційних рівнів здійснюється за відповідними освітньо-професійними програмами ступенево або неперервно залежно від вимог до рівня володіння певною сукупністю умінь та навичок, необхідних для майбутньої професійної діяльності». Термін «відповідна» стосується радше сфери знань (чи то гуманітарні спеціальності, чи точні), а не предметної області.

На щастя, сучасне МОН відкинуло попередні напрацювання командних методів та спробувало підняти рівень нашої освіти до європейських стандартів. Тепер бакалаври мають змогу самі обиративідповідну магістерську програму та вступати, наприклад, після економічних спеціальностей на журналістику. Саму ж «відповідність» здобутого освітньо-кваліфікаційного рівня (молодший спеціаліст, бакалавр) обраній освітній програмі визначать вступні випробування до магістратури. Якщо студент спромігся їх скласти для зарахування, то без проблем вчитиметься на обраному ним факультеті.

Варто також зазначити, що виш сам повинен прийняти рішення про можливість перехресного вступу. Перелік напрямів для прийому до магістратури на основі освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавра з іншої галузі знань можна знайти у Правилах прийому до ВНЗ у 2014 році, зокрема у Додатку №4.

Двома сферами, на котрі Міністерство наклало табу щодо перехресної магістратури, стали медичні спеціальності (очевидно, чому), та, як не прикро, правознавство (зруйновані мрії щодо філології, журналістики та інших радостей в житті, та нехай вже).

Зичимо вам успіхів!

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus