Що робити, аби пам’ять не зраджувала

Що впливає на пам’ять

Щорічно у світі проходить Міжнародний чемпіонат пам’яті. Хотів би стати його учасником? Якщо відповідь ствердна – готуватися починай просто зараз! Ось кілька дивних, на перший погляд, речей, від яких залежать спогади.

Режим харчування

Тобі, мабуть, знайома ситуація: цілісінький день бігаєш між аудиторіями чи на роботі, а повернувшись додому, починаєш наминати все, що потрапляє під руку. Й байдуже, що вже далеко за 18.00 чи навіть за північ. В Інституті неврології та поведінки людини ім. Джейн і Террі Семел дослідили, як режим харчування впливає на пам’ять. З’ясувалося, що споживання їжі в ті години, у які ми зазвичай спимо, погіршує довготривалу пам’ять і сповільнює роботу мозку, тому шанси засвоїти нову інформацію зменшуються. Є зауваження й до раціону: одноманітне «меню» теж не піде на користь твоїй пам’яті.

Висновок: не їж уночі! Внормований режим харчування корисний не лише для фізичного, а й психічного здоров’я.

Реклама

Забудькуватість

Ця підступниця насправді допомагає тобі вчити! Дивно, правда? Таким чином мозок звільняє місце для нової інформації та може працювати ефективніше. Погодься: важливіше пам’ятати події, які сталися нещодавно. Цей процес ми не в змозі контролювати – мозок сам вирішує, які спогади вже не актуальні.

Висновок: не комплексуй через свою забудькуватість, бо так стаєш відкритим для отримання нових знань і навичок.

Настрій

Твій емоційний стан у момент, коли ти намагаєшся щось запам’ятати, відіграє чи не найважливішу роль. Дослідження показали: ми добре засвоюємо ту інформацію, яка відповідає нашому настрою в конкретний момент. Тобто коли ми пригнічені – у пам’яті відкладеться лише щось негативне. Це ж стосується й зворотного процесу: пригадати якийсь момент легше, коли ми переживаємо емоцію, з якою його запам’ятовували. Можливо, саме тому на іспиті з голови часто вилітають необхідні знання.

Висновок: якщо навчишся контролювати емоції – зможеш краще керувати пам’яттю.

Що впливає на пам’ять

Професія

Доведено, що пам’ять значно краща в дикторів, артистів, викладачів (вони постійно тренуються: заучують тексти й відтворюють їх), вчених (усі ділянки їхнього мозку, що відповідають за запам’ятовування, постійно активні), а також… бджолярів (якщо тільки вони споживають продукти бджільництва).

Висновок: пам’ять треба постійно тренувати. Якщо твоя професія не змушує тебе щось вчити – запам’ятовуй, наприклад, слова улюблених пісень або навіть факти з життя кумирів.

Стать

У чоловіків та жінок спогади формуються неоднаково й відкладаються в різних ділянках мозку. І це не пусті слова. Нещодавно з’явилися результати дослідження Аннетти Мілнік. Її «вердикт» такий: у представниць прекрасної статі краще працює емоційна пам’ять, тому цей досвід можна вигідно використовувати в бізнесі. Маркетинг і без усіляких досліджень вже дізнався цей секрет, тому планування деяких магазинів чоловічого і жіночого одягу відрізняється, так само, як і дизайн друкованих видань, які розраховані на аудиторію відповідної статі.

Висновок: звісно, стать змінювати не треба, лише пам’ятай: просуваючи певний продукт, орієнтуйся на аудиторію, аби попит на товар чи послугу не падав.

Музичні інструменти

Давно доведено, що слухати класичну музику – запорука хорошої пам’яті. Наразі ж вчені стверджують: якщо самостійно вчитися грати на якомусь музичному інструменті й створювати власні композиції – пам’ять працює ще краще.

Висновок: варто повернутися до давніх мрій про гру на гітарі: для душі приємно, і для покращення пам’яті корисно.

Що впливає на пам’ять

Фізичні вправи

Причин бути фізично активним дуже багато. Одна з них – регулярні навантаження позитивно впливають на пам’ять. Спеціалісти Каліфорнійського університету в Девісі (США) провели дослідження за участі 38 добровольців і з’ясували, що 20 хвилин фізичних вправ підвищують рівень гамма-…. одним словом двох різних кислот (зі «страшними» назвами) в мозку, які беруть участь у процесі запам’ятовування. Пам’ять поліпшується навіть після тижня регулярних занять!

Висновок: у здоровому тілі – хороша пам’ять! Навіть мінімальні фізичні навантаження допоможуть швидше та ефективніше засвоювати інформацію.

Звичка брехати

Звичайно, це не найкращий спосіб покращувати пам’ять. Але науковці Університету штату Луїзіана й такий фактор досліджували. Коли людина бреше – вона докладає більше зусиль, бо повинна запам’ятати всі деталі, аби далі відтворювати неправдиву інформацію. Якщо слухач не вірить історії – доводиться думати ще активніше, тож мозок у такі моменти працює на максимумі.

Висновок: перед тим, як спробувати цей метод – радимо все ж спершу скористатись усіма попередніми.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus