«Навіть геній не запустить проєкт самотужки»: 7 інсайдів від ІТ-фахівця «ProZorro.Продажі»

prozorro3 (1) (1)

Що робити, коли хочеш і заробляти, і створювати щось корисне для країни? Які скіли розвивати, як знайти роботу мрії і як на ній не згоріти? Як вивести свій ідейний стартап у потужні підприємства? Багато цікавих інсайдів про це і не тільки ми вивідали в Олександра Акуленка, заступника начальника відділу ІТ та телекомунікацій «ProZorro.Продажі».

Інсайд перший. Як створити життєздатний проєкт?

Довідка «Studway»: система «ProZorro.Продажі» запрацювала в жовтні 2016 року, і за пів року державні електронні аукціони «заробили» мільярд на продажах майна неплатоспроможних банків (дотепер уже 17 мільярдів).

Сашко: «Я долучився в листопаді 2016-го і став шостим членом команди, тож спостерігав за розвитком системи від початку. Секрет успіху, як на мене, – в першу чергу команда ентузіастів. Кожен, окрім того, що є фахівцем, дихає проєктом і надихає інших. То, навіть коли бувають невдачі, ти не опускаєш руки: команда завжди підтримає.

Друге – це підтримка з боку державних органів. Ми починали спільно з Фондом гарантування вкладів фізичних осіб, багато важила їхня готовність ризикнути. Відчутно допомагали “Трансперенсі Інтернешнл Україна”: і адміністративно, і з точки зору комунікацій. Плюс опора з боку майданчиків – комерційних структур, на базі яких, власне, і відбуваються всі взаємодії між організаторами торгів та покупцями.

Є таке поняття “золотий трикутник партнерства”: оптимальним є співпрацювати з державою, громадським сектором і бізнесом. Вилучити будь-яку складову – і все буде не настільки ефективним.

Реклама

Інсайд другий. Як зробити проєкт сталим і не вмерти?

Довідка «Studway»: ми не маємо чіткої статистики щодо вигорання, та з ним стикається більшість тих, хто працює з людьми. Особливо гостра ця тема в громсекторі, де потрібні надзусилля, а ресурсів обмаль.

Сашко: «Що дозволяє не перегоріти – наявність певних перемог. Коли довго працюєш на перспективу і не бачиш проміжні результати, тоді важко. З іншого боку, динаміка проєкту як гори: сходиш на вершину – і бачиш, що це ще не фінал. Такий челендж теж мотивує.

В нашій команді вже близько тридцяти людей, і зараз ідуть процеси більшої структуризації, командотворення. Але загалом у нас багато самоорганізації. Ми всі маємо власні хобі й часто спілкуємося поза роботою: від виходу ввечері до походу, сплаву чи катання на сноубордах. Найбільш щире й ефективне – те, що відбувається зсередини, а не тому, що начальство влаштовує корпоратив».

«Головне не забувати про особисте життя, відпочинок, зміну діяльності. Все свідоме життя займаюсь йогою, дуже сильно допомагає підтримувати і тіло, і свідомість у робочому стані, працювати ефективніше. І загалом жити ефективніше. З минулої осені почав займатись контактною імпровізацією і сучасним танцем. Це цілий світ, неймовірно цікавий, туди хочеться занурюватися. Ще й прекрасний інструмент для того, щоби перемкнутися, отримати нові сили й бажання працювати і створювати щось нове далі».

Інсайд третій. Як перетворити лимон на лимонад?

Довідка «Studway»: ще недавно всі воліли згадувати лише про успіхи. Але ж помилки й провали трапляються в усіх, і все частіше активісти з власного досвіду діляться порадами, як можна перетворити «зрадоньку на переможеньку».

Сашко: «Не завжди все відбувається гладко й швидко. Ми не можемо просто взяти і запустити процес, бо він ефективний. Він має відповідати вимогам закону. Буває, з’являється ідея, та для її втілення необхідні зміни до нормативно-правових актів.

Коли ми запускали пілотний проєкт із роботи з продажем cпеціальних дозволів на користування надрами, наші фахівці брали участь у роботі над підготовкою постанови Кабміну. Але фінальна версія була не на 100% такою, як ми очікували. Треба було вносити зміни і в систему, і на майданчики, а їх у нас уже було сорок. А запуск запланований, затягувати не можна. Я мав, посунувши плани, продумати зміни, з усіма домовитись, перевірити… Та це була цікава робота – в екстреному режимі видати найефективніше рішення!

Ще буває, що державні органи або місцеве самоврядування не бажають уводити нове або вважають, що й самі непогано працюють. Не завжди переконаєш їх прямо. Один з варіантів – знайти подібні організації, які готові “показати на собі”. Тоді приходиш уже не з абстрактною ідеєю, а з демонстрацією: “Ось, бачите, ваші колеги із сусідньої області втілили – і мають результат!”.

Коли маєш відповідати високим стандартам і кожен твій крок прозорий, тобі не дають розслабитись. Ми запускали один напрямок (щодо продажу непрофільних активів), і журналісти вирішили перевірити, як працює система. Перед сном читаю пост: вони зареєструвалися на торги, а посилання не отримали. А завтра аукціон. “Зрада! Розпіарена система не працює!”. Я одразу зв’язуюсь із ними і паралельно пишу Льоші Соболєву, діагностую… Виявилось, що користувач реєструвався в останню мить і майданчик просто не прийняв гарантійний внесок.

Цей випадок дозволив покращити процеси взаємодії з майданчиками. Їм підготували інструкції, провели навчання. Тепер така ситуація вже неможлива. І журналістам пояснили, як побудована система, продемонстрували, що нам небайдуже, що відбувається».

prozorro2 (1)

Інсайд четвертий. Як застосувати свої вміння на благо суспільства?

Довідка «Studway»: пріоритетом для більшості претендентів на місця є обсяг оплати. Та представники покоління Z, за дослідженнями, частіше схильні працювати не задля грошей, а «для мети».

Сашко: «Для мене важливіше, що ти робиш і з ким, а не скільки ти за це отримуєш. У першу чергу орієнтуюсь на те, який продукт створює компанія. На роботі ти проводиш мінімум вісім годин на день. Якщо займатись чимось, що тобі нецікаво, втрачатимеш третину свого життя. Може бути раціональнішим заробляти менше, але робити щось, про що не жалкуватимеш.

У сучасному світі багато речей, які були занадто дорогими, стали доступнішими. Наприклад, музика, книжки, подорожі. Зараз поїздки в інші країни дешевші, ніж у роки мого навчання Україною.

Студентам та випускникам, що шукають місце, раджу дивитись не де ти можеш заробити більше тут і зараз, а де ти можеш розвинути щось нове. Необов’язково лише професійні навички. Інакше рано чи пізно на ринку праці можеш стати непотрібним(-ою).

Важливо постійно знаходити баланс між задоволенням сьогоднішніх потреб і розвитком. Так само не варто страждати сьогодні й жити тільки майбутнім: невідомо, що буде завтра. Вбиватися – то не принесе користі ні тобі, ні суспільству. Можливо, зробиш трохи більше сьогодні, але через рік-два нічого не зможеш робити і треба буде відновлюватися».

«У студентські роки почув в інтерв’ю Річі Блекмора: “Ти можеш зранку до вечора вчитись грати, сидіти в студіях та на репетиціях, але тоді тобі не буде про що співати. Виходь назовні, насолоджуйся, вивчай світ!”. Мені це запало в душу. Цей принцип підходить для всього. Ти створюєш продукт для людей, то маєш знати, чим люди живуть».

Інсайд п’ятий. Якщо хочеш змінити діяльність, як зробити це комфортно?

Довідка «Studway»: за освітою Олександр – хімік, а до «ProZorro.Продажі» працював у компанії, яка розробляє ІТ-рішення у сфері туризму, де відповідав за забезпечення якості, бізнес-аналіз та розвиток B2B-продуктів.

Сашко: «Класу з п’ятого я захоплювався хімією і водночас цікавився комп’ютерами. Оскільки комп’ютера я тоді не мав, а власну лабораторію зібрав, почав із цього. У школі я, звісно, не міг стратегічно спланувати життя. Але вже тоді мав відчуття, що важлива та наука, яка допомагає трошки краще зрозуміти, як улаштований світ, і отримати певний рівень структурного мислення, пошуку взаємозв’язків між різними процесами. Це мені сильно допомагає. Завдяки цьому я швидше зміг опанувати програмування, коли вирішив на ньому зосередитись. Паралельно здобув другу вищу – управління проєктами. Бо це досить універсальна річ, яку можна застосовувати в різних сферах.

Плюс продовжую навчатись на онлайн-курсах, хоча часу бракує. Навіть трошки заздрю сучасним студентам, бо зараз можна вчитись нового в найкращих зарубіжних лекторів, порівнюючи підходи. Хороша можливість, якою не варто нехтувати!

Як фільтрую? Спочатку було простіше: повноцінні онлайн-курси з’явилися у 2011 році на платформі “Udacity”, і я всі пройшов. Коли платформ стало багато (“EdX”, “Coursera”, “Prometheus”), став раз на кілька місяців дивитися, які є курси, з яких обирав топ-10. І вже розкладав помісячний план – що коли мені цікаво пройти. І план на пів року, щоби слідкувати за прогресом».

«Що було складно – це приборкати жадібність. Допомогла порада Стівена Кінґа: якщо щось починаєш читати й воно тобі не подобається, просто кидай, бо книжок безліч. Можливість не займатися тим, що тобі неорганічно, – це теж річ, якої в сучасному світі часто не вистачає. Інколи варто докласти зусилля, а іноді – не витрачати свій час».

prozorro1 (1)

Інсайд шостий. Які нові скіли потрібно в собі розвивати?

Довідка «Studway»: завдяки потребі вписувати систему в законодавство Сашко вдосконалив знання та навички, які не завжди є в IT-фахівців, – юридичні.

Сашко: «Я для себе вивів співвідношення: відсотків 40 – це твої основні навички, твій рівень експертності. Ти їх продовжуєш удосконалювати, бо світ не стоїть на місці: щоби за кілька років не виявилося, що те, що ти робиш, уже неактуально. Відсотків 30-40 – це розвиток софт-скілів. Для всіх актуальна комунікація. У сучасному світі навіть геніальній людині неможливо запустити проєкт самотужки: все потребує взаємодії.

Лишається десь 20-30%: на можливості, які дозволяють подивитися під іншим кутом на проблему. Це якісь суміжні сфери. У моєму випадку – робота з нормативно-правовими документами. В когось може бути вивчення не лише своєї спеціалізації, а й своєї сфери. Наприклад, працюючи в туризмі, я додатково занурювався в розуміння, як цей бізнес працює, щоби створювати кращий продукт».

Інсайд сьомий. Dream big: як мріяти «потужно»?

Довідка «Studway»: уже 2017 року «ProZorro.Продажі» були визнані одним з найкращих антикорупційних стартапів світу.

Сашко: «Мрію запровадити аналогічну систему в інших країнах. Наш досвід багатьом подобається, є зацікавленість. Це покаже, що ми не просто запозичуємо чуже, а й створюємо самі щось, чого можемо навчити інших. Матимемо не тільки престиж на світовій арені, а й додаткові запобіжні механізми: якщо в нас раптом вирішать скасувати цю систему, це вже буде якось “незручно”.

Іще одна мрія – реалізувати можливість для створення якісних продуктів (і IT, і не лише) на державному рівні. Зараз часто в державних органах не вистачає фахівців, фінансування, аби вводити щось нове. Хочеться забезпечити умови, щоб замість вигадування кожного разу своїх велосипедів відбувався обмін між державними структурами. Часто однакові проблеми різні органи вирішують самостійно. Відсутні системні підходи. Мрію про створення зручної держави-сервісу, з якою громадянам буде комфортно взаємодіяти, а чиновникам – комфортно працювати. Станом на зараз це питання часу: чи ми це зробимо швидко, чи повільно. Але рано чи пізно: такі зміни невідворотні!».

Фото: ProZorro.Продажі, Кадровий резерв України

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus