Давайте вже після свят: обираємо майбутню професію

girl

Зимові канікули – чи не остання можливість для випускників відпочити перед іспитами і вступом до ЗВО. До цього часу одинадцятикласники вже мали би визначитися зі спеціальністю, але якщо ні, то не біда – «Студвей» розповість, як обрати професію.

Проблеми з вибором професії

Абітурієнти стикаються з багатьма труднощами під час вибору майбутнього університету і професії. Часто уявлення про деякі спеціальності можуть відрізнятися від реальності. Наприклад, ти вступиш на маркетинг, щоб знімати рекламу, а отримаєш мікроекономіку, SWOT-аналізи і бізнес-плани.

Інколи майбутню професію нав’язують. Можливо, у сім’ї всі медики, отже і тобі пророкують такий самий шлях. Дехто обирає університет, щоб бути в одному місті з другом дитинства чи шкільним коханням. Хто б це не був – батьки, вчителі чи друзі, варто дослухатися до їхніх порад, проте робити вибір самостійно. Якщо ваші думки розходяться – поясни, що приваблює в тій чи іншій спеціальності та чому це важливо для тебе. Дай зрозуміти, що маєш план на майбутнє. Пам’ятай, що треба обирати для себе, а не для когось.

Корисні поради

Питай поради про майбутню професію в тих, хто там працює. Багато компаній роблять дні відкритих дверей кілька разів на рік. Стеж за такими подіями. Там ти зможеш поглянути на роботу зсередини і дізнатися про навички, що потрібні для неї. Експерти порадять університет, курси чи літературу, що згодиться в майбутньому.

Фільми та серіали часто вводять в оману і романтизують багато професій. Проте деякі з них непогано знайомлять із робочими буднями. «Форс-мажори» надихнуть учити право і захищати закон у суді. «Доктор Хаус» покаже, наскільки важка, але цікава професія лікаря. Після серіалу «Жирним шрифтом» захочеться робити журналістські розслідування, а після «Кремнієвої долини» – стартапи.

workspace2Якщо на думку зовсім нічого не спадає або вибір занадто великий – допоможуть профорієнтаційні тести. Твої відповіді на прості запитання зможуть підказати, до чого ти маєш схильності. Опираючись на це, легше буде зробити вибір.

Один із таких тестів розробила Вища школа банківської справи у Гданську. Тобі потрібно відповісти всього на 15 запитань. Це займає менше десяти хвилин, а в результаті матимеш напрямок навчання, що найбільше тобі підходить.

Не забувай досліджувати інформацію на сайтах університетів. Там є описи всіх спеціальностей і програми навчання. Подивившись на предмети, які вивчатимеш наступні кілька років, легше буде зробити вибір на користь чогось одного.

А що далі?

Обирай предмети ЗНО, готуйся до іспитів і працюй на середній бал атестата. Вивчи списки всього, що потрібно для вступу, та дедлайни подання документів. Якщо плануєш вступати за кордон – дізнайся про нострифікацію диплома, візу і необхідні для життя кошти. Або звернися до консультаційного центру. З кращими польськими університетами працює компанія Star Light. Вони розкажуть усе, що варто знати про вступ до Польщі, допоможуть обрати напрямок навчання і підготувати потрібні документи. Більше інформації на їхній сторінці.

Для чого хвилюватися, якщо можна не хвилюватися?

Не переймайся вибором спеціальності занадто сильно. Обирай те, що тобі цікаво вивчати. Напрямок навчання можна змінити при вступі до магістратури або перевестись до іншого ЗВО. Диплом не змушуватиме тебе працювати в одній сфері чи на конкретну компанію. У сучасному світі перед молоддю постає величезна купа можливостей. Набагато легше робити вибір, якщо знаєш, що він не мусить бути остаточним.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus