#НПУректор: ніч перед виборами

npu

Навчальний рік українських вишів почався яскраво. Цього разу в центрі уваги Національний педагогічний університет імені Михайла Драгоманова, де останнім часом скандали відбуваються один за одним, а конфлікт адміністрації та Студради мало не щодня набирає обертів. Окрім того, вже за місяць там будуть обирати нового ректора, і до цієї події ми вирішили розібратися, що ж відбувається у виші та які перспективи існують.

Головна особа

Перед виборами Віктор Петрович Андрущенко – безумовно, головний герой і поки що єдиний кандидат на посаду. Він обіймає її вже 14 років, і за час його каденцій трапилося чимало скандальних подій.

Декларація статків. У квітні 2017 року ректор подав е-декларацію, з якої стала відома низка фактів. Наприклад, що йому належить 9 земельних ділянок у Київській області, а на ділянці в селі Шпитьки розміщений будинок площею в 1269 м2. Він володіє 3 квартирами в Києві, а серед майна сім’ї задекларовано авто Suzuki SX4 2012 року випуску і гроші: 300 тисяч гривень, 20 тисяч доларів і 8 тисяч євро готівкою. Походження таких прибутків ректора одразу зацікавили журналістів, але Віктор Петрович надав лише одне пояснення: все заробила родина.

npu_info1Інститут екології, економіки і права. Мало хто знає, що серед корпусів НПУ є будівля в центрі Києва за адресою Тургенєвська 11. У 2004 році донька ректора Тетяна Андрущенко стала співзасновницею Інституту екології, економіки і права, розміщеного саме за цією адресою. Приміщення в 1500 м2 повністю орендується в НПУ, але за доволі низькою ціною – 3,5 грн/м2. Для порівняння, Вісконсинський міжнародний університет в Україні орендує приміщення в НПУ на тій самій вулиці за ціною 67 грн/м2.

npu_info2На запитання щодо причин таких розбіжностей у ціні, ректор Андрущенко каже, що рішення приймав Фонд державного майна, і зазначає: його донька з інституту не має жодного зиску. Однак за даними МОН там навчається приблизно 500 студентів, кожен з яких щороку приносить до 15 тисяч гривень.

Ресторан замість їдальні. Частина головного корпусу університету до останнього року здавалася в оренду ресторану «Старе місто». За неперевіреними даними, які наводять студенти університету, власниками ресторану можуть бути близькі родичі керівництва ВНЗ. Під час ремонту, який проводили для обладнання закладу харчування, найбільшої шкоди було завдано бібліотеці: постраждали столітні рукописи.

Приватне паркування. Існування паркувальної зони поруч із університетом також викликало чимало запитань у журналістів. За свідченнями колишнього т.в.о. ректора Андрущенка Миколи Бойчука, ще у 2005 році ректор самовільно передав частину землі університету в користування ТОВ «Велдан». На підтвердження своїх слів він наводить фото документів, які буцімто підписав ректор, і пояснює: коли спробував з’ясувати ситуацію, його негайно звільнили. Сам Віктор Петрович журналістам відповів так: документи бачить вперше, підписи підроблено, а про паркування нічого не знає.

Меблевий магазин. Це відбувалося рік тому: студентські активісти НПУ дізналися, що частину одного з корпусів хочуть віддати в оренду магазину меблів. Рух боротьби з адміністрацією вишу переріс у НПУпротест, коли студенти різних факультетів зайняли приміщення та відмовилися залишити його до вирішення ситуації. Зрештою ректор був змушений підписати указ про заборону здавати приміщення в оренду.

Реклама

Вибори на носі

На початку серпня цього року Міністерство освіти і науки оголосило конкурс на посаду ректора НПУ, і відтоді претендент на посаду поки що всього один – чинний ректор НПУ Віктор Петрович Андрущенко. Проте студенти розцінюють це як шанс щось нарешті змінити. І нехай до самих виборів ще трохи більше місяця, між сторонами вже почалися конфлікти.

Вибори відбуваються прямим таємним голосуванням трудового колективу та представників студентства, яких обирають самі ж студенти. Проте про останніх поки що ніхто нічого не знає. Студентська рада НПУ, що намагається слідкувати за чесністю та прозорістю діяльності університету, теж непроінформована з цього приводу – як вважають її члени, саме через їхнє бажання провести вибори чесно і відкрито.

Напередодні виборів відбувається низка інших подій: чинна адміністрація наполягає на нелегітимності активістки Ірини Сокур на посаді голови Студради, відмовляється долучити її до складу Вченої ради та звинувачує активістів у провокаціях. З тими ж таки виборами пов’язують і ситуацію зі скасуванням NPU Fresher (День першокурсника) цього року. Адміністрація за кілька днів до проведення події фактично її заборонила, апелюючи до небезпеки, яку та може спричинити. Дії адміністрації студенти вважають протизаконними, а конфлікт сторін нині дійшов до судового позову.

11Про майбутні вибори ми запитали думки самих студентів НПУ.

Поліна, 1 курс магістратури НПУ:

«Єдине, що я знаю, так це те, що в нас будуть вибори ректора, а на сайті [вишу] немає ніякої інформації, хоча на сайті МОН вона є вже давно. Ще знаю, що Іру Сокур, нашу голову Студради, досі не внесли до списків Вченої ради. У складі виборчої комісії, яка мала вибрати представників студентів для виборів ректора, самих студентів не було. Вона взагалі діяла в обхід Центральної виборчої комісії студентів, що точно є порушенням. Бо студентів мають обирати студенти, як на мене».

Лідія Фесенко, голова Української асоціації студентів:

«Уже протести, акції та інші більш радикальні дії не допомагають, а в наших ректорів є авторитет. Наш ректор – один із тих, хто має найсильніші позиції. І навряд його замінить молодий і перспективний. Якщо і прийде хтось інший, то буде аналог, скоріш за все. Я думаю, що ректор виграє, якщо буде балотуватися.

Те, що зараз відбувається в університеті, – хаос, у якому кожен робить, що хоче. Спільнота втомлена від негативу, всім простіше просто ігнорувати це та триматися подалі від конфліктів, адже це як корабель, що тоне: навіть підпливати небезпечно. Там зараз усе або чорне, або біле. Тобто ти або за органи студентського самоврядування, або проти; або з ректором, або проти».

Студентська опозиція

Вересень у НПУ вийшов гарячим. Ми поговорили з Іриною Сокур, головою Студентської ради НПУ, про те, як наростав конфлікт із адміністрацією та яких втручань зазнають органи студентського самоврядування:

«У нашому університеті відбуваються систематичні порушення законодавства. Григорій Торбін (проректор із наукової роботи НПУ – прим. ред.) у березні цього року особисто сформував студентську комісію з виборів студентських представників до Вченої ради, посилаючись на внутрішні документи університету. Вибрав 5 студентів, «погодивши» їх телефонною розмовою з головами Студентської ради, Студентського наукового товариства та Профспілки. Вони не висловлювали думку органів, які представляли, та ні з ким не погоджували свої рішення.

Також цього квітня пройшла конференція студентів, яка погодила дату наступних виборів голів студентських рад та поправки до Положення про студентське самоврядування. Ми передали копії протоколів представникам адміністрації. На знак доброї волі ми подали положення на погодження до Вченої ради, хоча це необов’язково, але їх не прийняли та ігнорують досі разом із самим положенням».

Ірина Сокур, співорганізаторка акції

Ірина Сокур, співорганізаторка акції

Ірина пояснює, що з квітня цього року вона намагається домогтися, щоб її долучили до складу Вченої ради як голову студсамоврядування, проте марно. Пояснень про це Студентська рада не отримала до сьогодні.

«Адміністрація збирає “студентські активи” та голів студентських рад окремих факультетів і без погодження на зборах факультету підписує сумнівні документи. А у вересні цього року відбувся безпрецедентний випадок, коли після всіх домовленостей вони відмовилися надати аудиторії до Дня першокурсника».

NPU Fresher все ж провели: не в аудиторіях, а в приміщеннях загального користування. Та й там стався конфлікт – із жінкою, що назвалася представницею МОН. Вона намагалася пронести на подію алкоголь, а коли студенти спробували зупинити її, кинулася на них з кулаками. Згодом з’ясувалося, що насправді вона була аспіранткою вишу. Студенти викликали через провокацію поліцію.

«Те, що відбувається, – боротьба старої та нової систем, – пояснює події Ірина. – Ми відстоюємо позиції, висловлені ще за часів Майдану, розробляємо дорожню карту реформ. Ми визнаємо, що зараз усе в стані хаосу, але наголошуємо на готовності до конструктивного діалогу».

Інший бік медалі

Ми спробувати дізнатися думку ректора щодо ситуації: і з приводу виборів, і з приводу порушення законодавства у взаємодії зі студентським самоврядуванням. Проте зробити це виявилося нелегко: спершу до кабінету Віктора Петровича нас не впускала секретарка, а потім його помічник Ігор Анатолійович, чиє прізвище ми так і не змогли дізнатися. Розмова із прес-секретаркою НПУ Тетяною Урись також не була результативною.

Ми також надіслали офіційний запит до вишу, але на нього нам не відповіли, тому ми знову спробували зустрітися з ректором Андрущенком у прийомні години.

Цього разу прес-секретарка вишу Тетяна Юріївна викликала начальника охорони, щоб змусити нас піти зі стін університету, а коли ж це не спрацювало, відмовилася щось коментувати.

Отже, поки що ситуація перебуває в підвішеному стані. Останніми подіями, де знову відбувся конфлікт студентства та адміністрації, були мітинг «Твій крок до нової освіти», що відбувся під час візиту Президента України Петра Порошенка, та скандальний молебень для студентів, приурочений до Дня вчителя.

До виборів ректора залишається майже місяць, і до нього Студрада НПУ запустила флешмоб: за хештегом #НПУректор небайдужі драгоманівці пояснють, яким хочуть бачити майбутнього ректора.

Інфографіка: Анастасія Бабаш.
Фото: Елена Ґора.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus