Риби на деревах, або як зустріти Новий рік під водою

новий_рік

Розмірковуєш про те, як оригінально зустріти Новий рік? Дехто вирішує це питання радикально: святкує під водою з аквалангами. Цікавими ідеями зі «Студвеєм» поділився Андрій Розанов, який поєднує керівництво стартапом в галузі альтернативної енергетики із захопленням підводною фотографією та дайвінгом.

Підводні свята – наша давня традиція

Так ми із друзями зустрічаємо Новий рік уже 4 роки поспіль, ще зі студентства. Не робити ж перерву в улюбленому хобі через такі дрібниці як мороз чи лід на річках! Уявіть: морозний день, укритий льодом кар’єр та 10 відчайдух у водолазних костюмах і червоних святкових ковпачках, які просовують у щойно вирубану ополонку новорічну ялинку та радісно стрибають слідом за нею…

Реклама

Ризик є, але справа того варта

Насправді за цими веселощами – роки тренувань, спеціальне навчання й отримання дайверських сертифікатів. Занурення під кригу вважаються досить небезпечними: ризик переохолодження, відмови дихального обладнання при низьких температурах, імовірність не знайти ополонку в темній воді. У нашій компанії, на щастя, не було жодного нещасного випадку, але я знаю й тих, кому не пощастило. І все ж таки, незважаючи на ризики, відмовитися від можливості випробувати себе на міцність та провести незабутні півгодини під водою майже неможливо. Тому просто намагаємося дотримуватися правил безпеки: застосовуємо спеціальне зимове спорядження, ходимо по кілька осіб, зв’язавшись мотузкою, кінець якої залишається на поверхні під пильною увагою товаришів.

Марш-кидок по снігу, бензопила та інші розваги

Кар’єр, який ми обрали для підводного святкування, – один із найчистіших у нашому регіоні. Дістатися до берега можна лише пішки, перейшовши бродом невеличкий струмок. Тому доводиться залишати машини майже за кілометр до місця занурення та переносити все обладнання на собі. Підняти все одразу не вдається, тому робимо 2-3 спроби. Тепер потрібно зробити ополонку: щонайменше 1,5 м на 1,5 м, щоби пролізли і люди, і ялинка. Із року в рік усе змінюється: минулого грудня льоду взагалі не було, а от 2 роки тому довелося різати 40 см криги бензопилою.

новий_рік

Одягання займає майже годину, а вага спорядження – більше 20 кг

Кілька шарів термоізолюючої білизни, товстий зимовий гідрокостюм, неопренові рукавички, шолом, маска, ласти, ніж, занурення без якого суворо заборонені. Свинцевий пояс, без якого вода виштовхуватиме тебе – від 2-3 до 10-15 кг, залежно від ваги дайвера. Компенсатор плавучості (надувний жилет, який тримає тіло у воді), акваланг – ще 12-15 кг. І, звісно, ковпак Діда Мороза поверх шолома – все таки святкуємо Новий рік!

Важко замерзнути сильніше, ніж за півгодини під льодом

Останні 2 роки більшість членів нашої команди перейшла на зимові гідрокостюми, які стримують холод. Але їхня ціна вимірюється тисячами доларів, тому ми починали зі звичайних літніх. Коли опиняєшся в такому костюмі у крижаній воді, вона приникає скрізь, наповнюючи холодом кожну клітинку, і трохи зігрівається лише завдяки теплоті твого тіла.

новий_рік

Риби на деревах

Усе погане забувається, коли ми зависаємо у невагомості серед водоростей та підводного каміння. Вода взимку кришталево чиста, а промінь ліхтарика висвітлює підводний пейзаж на кілька метрів навколо. Колись тут видобували вапняк, а потім котлован, який залишився, затопило водою разом із деревами. Зараз дно зовсім пусте, проте влітку пейзаж стає фантастичним: на їхніх гілках, немов птиці, зависають риби.

новий_рік

Цю красу треба фотографувати

Коли захоплюєшся підводним плаванням, то рано чи пізно розумієш, що тобі просто необхідна повноцінна підводна камера. Якщо на невеликий глибині в сонячний день непогані кадри можна зробити телефоном у водозахисному чохлі, то глибоководні занурення під пласт льоду вимагають якісної світлосильної оптики та кількох потужних спалахів. Професійна камера у підводному боксі – це ще кілька кілограмів до спорядження, але тільки так можна закарбувати неповторні картинки підводного світу.

новий_рік

Найголовніше – новорічна ялинка

Зазвичай ми їдемо занурюватися подалі від цивілізації, тому ялинку та прикраси купуємо ще в місті. Прикрашаємо на поверхні і вже потім закріпляємо на дні кар’єра. Усе відбувається нібито у звичайній кімнаті: дістаємо приховані подарунки і навіть відкриваємо пляшку шампанського, кожен робить символічний ковток (по-справжньому вживати алкоголь перед зануренням – табу, а робити це взимку під льодом – гарантоване самогубство).

Коли на поверхню?

20-30 хв – більше, на жаль, не витримати. Німіють губи, тримаючи застиглий, мов каміння, загубник акваланга. Онімілі пальці насилу натискають клапан компенсатора плавучості, щоб наповнити його повітрям – і ми починаємо підніматися на поверхню. Робимо це дуже повільно, бо швидка зміна тиску може пошкодити легені. Ще кілька метрів – і далеко вгорі бачимо світлу пляму – це наша ополонка.

Але найекстремальніший момент настає, коли після повернення доводиться прямо на снігу стягувати з себе мокрий гідрокостюм, який миттєво вкривається льодяною кіркою, та переодягатися в сухе. Спасибі друзям, які зустрічають нас на поверхні з глінтвейном і тим самим рятують.

Попереду ще одне святкування, тому ми сідаємо в автомобілі та їдемо додому – зустрічати Новий рік як «нормальні люди»: з родиною, олів’є, мандаринами та сухою ялинкою.

Фото: Андрій Розанов.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus