Чи варто йти на неоплачуване стажування?

робоче місце

«Почніть працювати ще в студентські роки!» – до цього закликають у своїх інтерв’ю керівники компаній. І пропонують стажування. Але тобі не будуть за нього платити, або платитимуть мало. Чи варто погоджуватися?

Чи передбачена законодавством оплата праці стажерам?

Так, відповідно до статті 29 Закону України «Про зайнятість населення», у разі, коли в період стажування студенти виконують професійні роботи, роботодавець здійснює виплату їм заробітної плати згідно з установленими системами оплати праці за нормами, розцінками, ставками з урахуванням коефіцієнтів, доплат і надбавок.

Ця стаття передбачає оплату праці студентам, які виконують роботу у вільний від навчання час. Проте стажування на неповний робочий день майже ніколи не оплачується. Натомість роботодавці пропонують невелику заробітну плату для студентів, які працюють 8 годин на день. Переходимо до аргументів за і проти такого способу отримання досвіду.

Реклама

Чому варто йти на неоплачуване стажування?

Ти можеш поєднувати роботу з навчанням

Існує безліч пропозицій неоплачуваного стажування на неповний робочий день. Це означає, що ти маєш виділяти на роботу в офісі 16 – 20 годин на тиждень, тобто по дві-чотири години щодня. Керівники складають графік індивідуально зі стажером. Якщо ти виконав усі завдання або можеш закінчити їх дистанційно, немає потреби сидіти в офісі. Головне – ефективність твоєї роботи і її результат, а не кількість відпрацьованих годин.

Ти не обтяжуєш себе великою відповідальністю

Діана Муха, стажерка набору 9.0 від Фонду Кличко: «Стажеру не будуть загрожувати зменшенням заробітної плати чи звільненням. До стажера застосовують метод «Зрозуміти і пробачити!». Менеджери по декілька разів перевіряють виконані тобою завдання. Ти вчишся. Якщо накосячив один раз, тебе не виженуть, а допоможуть не припуститися такої помилки надалі».

Ти не зобов’язаний(-а) працювати більше 6 місяців

Відповідно ст. 29 ЗУ «Про зайнятість населення», студенти закладів вищої освіти, що здобули професію за освітньо-кваліфікаційним рівнем «кваліфікований робітник», «молодший спеціаліст», «бакалавр», «спеціаліст» і продовжують навчатися на наступному освітньо-кваліфікаційному рівні, можуть проходити стажування на підприємствах усіх форм власності на умовах, які визначаються договором про стажування у вільний від навчання час. Його термін не може перевищувати 6 місяців.

Це так званий пробний період, який не відбере великої частини твого життя. Після нього ти йдеш своїм шляхом: або працевлаштовуєшся в компанії, або шукаєш щось інше.

Ти навчаєшся і робиш роботу над помилками разом із керівниками компанії

Мирослава Осадча, керівниця кадрової служби у One Philosophy Group of Companies: «Хоча стажування є неоплачуваним, ми інвестуємо свій час, ділимося знаннями та практичними навичками і надаємо можливості для розвитку. У One Philosophy Group стажери працюють у реальних командах із реальними кейсами клієнтів. Вони виконують завдання під керівництвом наших досвідчених менеджерів, які дають їм зворотний зв’язок і виконують із ними «роботу над помилками». Крім того, стажери можуть читати книжки з корпоративної бібліотеки та відвідувати наші щотижневі навчальні сесії Wednesday Learning Sessions, English Speaking Club».

Ти отримуєш досвід і можливість працевлаштування

Мирослава Осадча, керівниця кадрової служби у One Philosophy Group of Companies: «Усі стажери гарантовано отримують практичний досвід роботи та рекомендаційний лист від керівника. Найкращих стажерів ми працевлаштовуємо. Інколи це відбувається набагато швидше, ніж за 3 місяці. У нас були випадки, коли стажери проявляли себе настільки добре, що ми пропонували їм позицію після місяця неоплачуваного стажування. Але буває й так, що в нас немає відкритої позиції саме зараз. Тоді ми підтримуємо зв’язок із найкращими стажерами і контактуємо з ними, щойно з’являється вакансія».

Ти можеш зрозуміти, яка сфера тобі подобається, і проявити себе

Христина Савчук, стажерка Всеукраїнської газети «День» та 1+1 Media: «Неоплачуване стажування допомагає зрозуміти, яка робота тобі до душі. Для мене – це можливість знайти своє місце в житті. Це виклик і перевірка себе. Твої старання все ж можуть привести до отримання пропозиції роботи. Буває, що тобі не підходить специфіка компанії. У будь-якому разі – це можливість поринути у робочу сферу та скуштувати смак дорослого життя».

Ти починаєш вірити в себе

Діана Муха, стажерка набору 9.0 від Фонду Кличко: «Як на мене, за стажування платять. Просто не грошима, а навичками та новими можливостями. Не всі це усвідомлюють. Я це зрозуміла ще на першому стажуванні, коли повірила у власні сили! Зараз я маю можливість розвиватися, накопичувати знання та досвід. Мені не потрібно перейматися побутовими проблемами і заробляти гроші, щоб забезпечувати себе. Тож можу собі дозволити піти на неоплачувану практику. Цим самим я інвестую в себе. Результат не змусить чекати».

Чому не варто йти на неоплачуване стажування?

Ти не заробиш грошей

Це сумно, погоджуємося. Тобі не прийде надбавка в середині місяця, як твоїм одногрупникам, що працюють продавцями-консультантами або офіціантами. І ти не побіжиш купувати кросівки Adidas. Але ти можеш потерпіти і дорости до кваліфікованого фахівця. Тоді ти знайдеш перспективну роботу з високою зарплатою.

Ти можеш так і не отримати пропозицію роботи

Стажування не передбачає працевлаштування. Після його закінчення компанія не зобов’язана пропонувати тобі посаду. Ти можеш так і не стати тим самим найкращим стажером, для якого відкриється вакансія. Але так буде в цій компанії. Можливо, ви просто не підходите одне одному. Це не привід засмучуватися. А навпаки, стимул рухатися далі.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus