Гори, та не вигорай: тонкощі ефективного відпочинку

pexels-ivan-samkov-4458554

Вигорання і депресія ближче, ніж тобі здається. І ні, це не слоган фільму про 2020 рік. Це абсолютно реальний сценарій, у якому можна зіграти головну роль, якщо забути як то – відпочивати.
Мистецтво розслаблятися після роботи або/і навчання також має свої тонкощі. Але як відпочивати так, щоб за короткий час відновлювати ресурси? Ділимось (не) секретними порадами.

Розділяти

Іноді здається, що, щоб встигнути хоча б половину запланованого, потрібно бути завжди в курсі подій та постійно щось робити. Можливо, ти навчаєшся, а після пар робиш проєкти на фрилансі. Можливо, працюєш, але так любиш свою роботу, що замість запланованих восьми годин надробляєш усі 14.

Можливо, у вільний від навчання чи роботи час ти похапцем проходиш додаткові освітні курси. Сценарії можуть бути різні, але як результат маємо одне і те ж – наші телефони ніколи не вимикаються, ми здатні відписувати на робочі повідомлення навіть опівночі, а кордони між вихідними та буднями стираються.

Ось тобі перше правило – відпочинок та робочі моменти потрібно розділяти.

Розуміємо, це важко, адже як можна вимкнути телефон, наприклад? Хіба він взагалі має кнопку вимкнення? Ми, звісно, жартома, але телефон – це ворог здорового відпочинку. Оминемо факт робочих дзвінків та повідомлень. Крім цього, ти і так перебуватимеш в інформаційному просторі, який мозок буде безперервно фільтрувати навіть на підсвідомості. Якщо твоя робота передбачає постійне перебування «in touch», варто вибрати для релаксу найменш активні години.

pexels-artem-podrez-4492161

Мінімізуй взаємодії з телефоном. Не потрібно скролити стрічку лише для того, щоб скролити, або ж вдивлятися у екран в режимі «хатіко». Щоб не прогавити щось важливе, увімкни на смартфоні режим «не турбувати». У налаштуваннях ти зможеш додати винятки, яких режим не стосуватиметься. Це можуть бути: вибрані контакти, які зможуть все одно надсилати тобі повідомлення чи телефонувати; нагадування від обраних програм; сповіщення щодо завдань з календаря та будильники. В такому разі ти не пропустиш нічого важливого та водночас не будеш зайвий раз відволікатися.

Розділяти – це не лише про телефон і дзвінки. Намагайся уникати розмов про робочі задачі у колі друзів і рідних. Не потрібно прокручувати у голові усі наболілі справи, коли ти завідомо релаксуєш. Від того, що ти не аналізуєш правильність своїх робочих задач, поки читаєш книгу, світ не перевернеться догори дригом. Проте книга в руках може виявитися набагато цікавішою, це таки точно.
До речі, про книги. Читання – це ще один чудовий спосіб відпочити і зменшити стрес. Згідно дослідження, яке було проведено Університетом Сассекса, навіть шість хвилин, проведених за читанням паперової книги, знижують частоту скорочень серця та допомагають розслабитись. Рівень стресу зменшується аж на 68 відсотків!

З книгою ти поринаєш у історії, відділяючись від оточуючого світу. То як на рахунок цікавої художньої літератури перед сном? Маємо для тебе кілька рекомендацій книжок, які легко читаються і чудово підходять для відпочинку.

  • «Місто дівчат» Елізабет Гілберт
  • «Фанатка» Рейнбоу Ровелл
  • «Бруклін» Колм Тойбін
  • «Де ти поділась, Бернадетт?» Марія Семпл
  • «Щоденник книгаря» Шон Байтелл

pexels-erik-mclean-4582544

Реклама

Комбінувати

Пам’ятаєш фізкультхвилинки у школі? Тоді під час уроку або на перерві дружно усім класом робили розминку під команди вчителів. Ця банальна звичка мала нас навчити того, що активність, розумову та фізичну, потрібно комбінувати. Тобі може здаватися, що після дня, проведеного за навчанням або роботою, більше ні на що ти не маєш сил. Тим паче на пробіжку, спортзал чи танці. Проте саме такий вид відпочинку може наповнити тебе енергією і збадьорити.

Не обов’язково займатись спортом, який тобі не до вподоби. Інколи достатньо зарядки чи прогулянки, щоб твоє тіло відчуло себе краще. Є ще третій тип активності – духовна. Щоб остаточно перезавантажитись, можеш комбінувати її з розумовою і фізичною діяльністю.

Наприклад, медитації – це і є робота над твоєю духовністю. Ніяких стародавніх філософських вчень! Музика для медитацій, зручна позиція і нічого, що могло б тебе відволікати – для початку вистачить, щоб спробувати відмежуватись від думок. Щоб краще заглибитись у медитацію, але водночас не витратити на це зайвого часу, можна спробувати скористатися додатками для цього.

  • Headspace – додаток озвучить усе, що потрібно робити. Для новачків вправи тривають по 10 хвилин.
  • BetterMe – у ньому є медитації за методами відомих практиків і навіть казки на ніч!
  • Calm – пропонує медитації різної тривалості і має безкоштовний 7-денний курс для новачків.
  • Smiling Mind – безкоштовний і простий в обслуговуванні додаток для практиків різного віку.

Заряджатися

Щоб набратися сил і енергії під час довгоочікуваного відпочинку, потрібно визначити два невідомих. Перше – що ж насправді тебе втомлює? Робота та навчання – це широкі поняття. Обери фактори, від яких потерпаєш найбільше: нестача сну, потреба спілкуватися з незнайомцями або ж потреба сидіти у замкнутому приміщенні більшу частину дня. Відштовхуйся від цього у протилежний бік.

Другий фактор – це речі, які тебе особисто надихають і дають заряд енергії. Ми усі їх маємо. Для когось це подорож, навіть маленька – у інший район міста. Для когось – цікавий серіал, горня гарячого чаю та ковдра. Зверни увагу навіть на маленькі деталі. Справді розслабитися допоможе комфортна для тебе температура у кімнаті чи ароматичні свічки, наприклад.

Нас також мають здатність заряджати люди. І якщо для інтроверта спілкування з новими знайомими просто неприйнятне як спосіб відпочинку, то для екстраверта – найкращий вихід. Незважаючи на тип особистості, нам усім потрібні слова підтримки і увага від наших близьких.

Чотири кити вдалого відпочинку

Німецька соціологиня Сабіна Соннентаг і її коліжанка Шарлотта Фріц визначили чотири складові успішного відпочинку (так-так, відпочинок теж може не вдатися). Він має складатися з релаксу, контролю, успішне хобі та відчуження від роботи.

nathan-fertig-aYUZ7IkXdo0-unsplash

Про відсторонення від роботи ми вже розповідали. Тож пам’ятай відкладати телефон і забувати про робочі моменти хоча б на трішки.

Контроль означає, що у час для відпочинку ти сам(-а) обираєш, кому або чому хочеш присвятити свою енергію і увагу. Робочий графік частенько контролює нас, а не ми його. Наприклад, прокидатися нам потрібно тоді, коли потрібно, а не тоді, коли хочеться. Твій час відпочинку – це також зона твого особистого контролю.

Релакс – це мікс активного і пасивного відпочинку. Головне, щоб перший тебе не втомлював, а другий не набридав. Буває, що звичайне лежакування забирає більше сил, ніж дає. Отже, цей релакс не для тебе.

Кожне хобі, у якому ти себе добре і впевнено почуваєш – успішне. Умовно відпочинком не можна назвати перший урок з гончарства, на якому у тебе не вийшов жоден глиняний горщик і це тебе добряче розлютило. Таке дозвілля не принесе очікуваного відновлення ресурсів. Позитивна енергія і відновлення – це ті речі, які ти маєш отримувати від занять улюбленим хобі.

То чим же займатися після роботи або/і навчання, щоб відпочити? Тим, що любиш! Релакс під ковдрою на дивані може бути так само успішним, як марафон диких танців на музичному фестивалі. Кожен з нас має свій власний ідеальний сценарій. Ми лише підказуємо тобі, як його можна зробити ефективнішим, щоб уникнути перевтоми та вигорання.

Тож розділяй роботу і відпочинок, релаксуй, контролюй дозвілля та займайся хобі. І ще, звісно, добре спи. Здоровий сон – усьому голова.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus