Найкращі бібліотеки у Києві, Львові, Одесі

pexels-cottonbro-4861312

Попри необмежені можливості інтернету, там не можна дістати всю навчальну літературу. Найновіші та найпотрібніші книжки захищені авторським правом і часто дорого коштують. Унікальні та вузькопрофільні дослідження виходять обмеженим накладом і купити їх взагалі нереально.
Тоді усі шляхи ведуть до бібліотеки. Щоб полегшити завдання, розповідаємо про найкращі бібліотеки у великих студентських містах: Києві, Львові та Одесі.

Бібліотеки Києва

Бібліотеки давно перестали бути сховищем для книг. Деякі з них нагадують сучасні хаби із ноутбуками, кріслами-мішками, лекторіями та клубами для вивчення іноземних мов. Інші зберегли у собі радянський «шик» і стали майданчиками для зйомок фільмів та кліпів.

У Києві працює знаменита Національна бібліотека ім. Володимира Вернадського на Голосіївському проспекті, 3. Це найбільша за площею українська бібліотека.

На 27 поверхах вона зберігає понад 15 мільйонів книжок. У бібліотеці потрібно реєструватися з паспортом. Після замовлення книжку доведеться чекати годину, проте там ти знайдеш майже всю наукову і художню літературу.

Саме в бібліотеці Вернадського відомі вчені та письменники писали свої дисертації.

У Науково-технічній бібліотеці ім. Г. І. Денисенка на проспекті Перемоги, 37 — вона ще відома, як бібліотека при КПІ — на шести поверхах зберігають три мільйони книг різної тематики, давні українські мапи, рідкісні старовинні видання.

Інтер’єр бібліотеки прикрашений портретами відомих людей, починаючи від князів Русі. Тут також є коворкінг «Білка», проводять заняття з йоги на даху та фотосесії. Також тут є відомий маятник Фуко, який використовують для демонстрації обертання Землі навколо своєї осі.

Багато корисної літератури студенти знайдуть у Науковій бібліотеці Києво-Могилянської академії на вул. Сковороди, 2. Бібліотека поділена на три зони за кольорами світлофора: у червоній потрібно працювати мовчки, у жовтій можна спілкуватися, а зелена зона — це територія розваг, спілкування, кінопереглядів і нічних читань.

У бібліотеці Могилянки затишно: тут є просторі зали, килими і картини, багато вазонів, сучасні меблі та, звісно, wi-fi.

До складу цієї бібліотеки входить Американська бібліотека ім. Віктора Китастого — тут зібрані найновіші англомовні книги і онлайн матеріали для вивчення англійської мови.

Книги іншими мовами є ще у трьох бібліотеках. Публічна бібліотека ім. Лесі Українки на вул. Тургенівській, 83–85 має найбільший у Києві відділ іноземної літератури. Тут зберігають понад 40 тисяч художніх і професійних видань різними європейськими мовами.

У Медіатеці Французького культурного центру на вул. Гончара, 84 є література французькою та переклади з французької на українську. Також у залах можна слухати музику, дивитися кіно французькою, працювати з електронними виданнями. Центр проводить тематичні заходи: розмовний клуб, літературне чаювання.

У Бібліотеці Ґьоте-Інституту на вул. Волоській, 12/4, зберігається багато німецькомовної літератури — довідники, словники, періодика. Тут ти можеш слухати німецьку музику і дивитися фільми. Є цілодобовий доступ до електронної бібліотеки та настільні ігри німецькою.

Якщо ти вивчаєш медицину або любиш старовинні видання, заходь до Національної наукової медичної бібліотеки на вул. Льва Толстого, 7. Вона розташована у красивому будинку українських магнатів Терещенків. Усередині багато старожитностей та атмосферний інтер’єр.

Тут можна побачити перші анатомічні атласи, переглянути колекцію стародруків із ґотичними шрифтами, почитати тексти Гіппократа та інших відомих лікарів.

Якщо ж ти шукаєш креативне місце для роботи чи навчання, зверни увагу на приватні бібліотеки, наприклад, «Світло» у Воздвиженському районі (вул. Воздвиженська, 9–19).

Тут не так багато літератури, як каже її гасло: «3000 книжок, no wi-fi, кава та тиша». Зате є комфортний і стильний інтер’єр: затишні широкі підвіконня, стіни з написами, багато пуфів та крісел-мішків, столи, кава-чай.

Є читальна зала, закрита зала для презентацій і локація для різних проектів. У бібліотеці відбуваються численні зустрічі з письменниками, тематичні майстер-класи, освітні лекторії. Щоправда, бібліотека дорожча, ніж державні.

На сайті Української бібліотечної асоціації є перелік усіх бібліотек Києва з адресами.

Бібліотеки Львова

Одна з найбільших в Україні – Національна бібліотека імені Василя Стефаника (вул. Стефаника, 2). Її заснували у 1940-му році на базі 84 різних бібліотек Львова та західної частини України.

Нині тут зберігається більше восьми мільйонів книг: 200 тисяч із них – рідкісні стародруки та раритетні примірники.

Бібліотека відома тим, що має прижиттєві видання творів багатьох письменників: Тараса Шевченка, Лесі Українки, Миколи Гоголя та ін. А ще тут є унікальна колекція оригіналів листів гетьмана Богдана Хмельницького, Ольги Кобилянської та інших відомих людей.

Наукова бібліотека Університету Франка на вул. Драгоманова, 5, найстаріша в Україні. Її заснували 1608-го року. Колись у ній любив читати Іван Франко.

У бібліотеці працюють із давніми пам’ятками, зокрема, раритетними книгами ХІІ–ХІІІ ст. на пергаменті та рисовому папері.

Тут можна знайти великий архів української та іншомовної періодики, мапи XVI–XVIII ст., найбільшу в Україні колекцію нотних записів, колекцію творів українського і світового мистецтва.

Центральна міська бібліотека імені Лесі Українки розташована на одній із найстаріших у Львові вулиці Мулярській, 2А. У соцмережах її знають, як «Бібліотеку на Мулярській».

У колекціях зберігається майже мільйон примірників літератури і періодики. Також при бібліотеці діють комп’ютерні курси для дорослих, курси англійської та італійської мов, зоокуток, проходять виставки сучасного львівського живопису.

У складі бібліотеки є Перша львівська медіатека. Вона оснащена комп’ютерами, мультимедійними інструментами й ігровими консолями.

Медіатека поділена на три зони: медіахол для заходів, кімнату гравіту для настільних ігор та курсів іноземних мов та кіноплощу для кінопоказів і презентацій.

У Бібліотеці Центру міської історії за адресою вул. Акад. Богомольця, 6 зберігається більше 10 тисяч друкованих та оцифрованих книг, аудіовізуальних матеріалів. Це одна з найкращих в Україні тематичних колекцій.

Тут ти можеш знайти книги про історію міст, сучасну історію Центрально-Східної Європи, Львова, медіа, урбаністику, єврейську історію, повсякденне життя, музеєзнавство. Є зручний пошук в онлайн-каталозі й попереднє онлайн-замовлення книжок. Доступ до бібліотеки безкоштовний.

Бібліотека Одеси

Колекція Одеської національної наукової бібліотеки на вул. Пастера, 13 налічує більше п’яти мільйонів книг.

Тут зберігаються найдавніші слов’янські писемні пам’ятки ХІ століття, легендарні книги і стародруки, документи, колекція старовинних гравюр, періодику, «Опис України» Гійома де Боплана.

У цій красивій, оздобленій ліпниною будівлі також є Музей книги. Відвідай, щоб побачити унікальні експонати: одну з найменших книжок ручної роботи, рукопис ХІІІ ст. на пальмовому листі, вишитий шовком французький молитовник.

Одеська обласна універсальна наукова бібліотека імені Михайла Грушевського має колекції з усіх галузей знань, а також відділи періодичних видань та літератури 52 мовами (вул. Троїцька, 49/51).

Є фонд рідкісних і цінних книг із виданнями XVІІІ – XIX ст., краєзнавчі й періодичні колекції. Діє проєкт оцифрування колекцій «Цифрова бібліотека».

Якщо цікавишся іноземними мовами, то знайдеш тут серію поетичних збірок із паралельним перекладом на українську, літературознавчу серію книг іспанською мовою про видатних письменників Європи, колекцію туристичної літератури («Le Petit Fute», «Polyglott», «Michelin»).

У Науковій бібліотеці Національного університету «Одеська юридична академія» (вул. Академічна, 2) шукай найкращу юридичну літературу. Акцент роблять на Одеській школі права.

У бібліотеці зберігається майже мільйон видань. Є свій Музей книги з рідкісними примірниками, електронний каталог та електронний інституційний депозитарій.

Наукова бібліотека Одеського національного університету імені Іллі Мечникова (вул. Преображенська, 24) має 4,5 мільйони видань у колекціях і фондах.

Тут можеш ознайомитися з найвідомішими виданнями з різних галузей наук від ХV ст. А ще з виданнями середньовічних друкарень Нюрнберга, Падуї та Венеції, нідерландської друкарні Ельзевірів, Києво-Печерської лаври, прижиттєвими виданнями трактатів Мільтона й Гобса, великою колекцією подорожніх описів XVII–XVIII ст.

В екзотичній будівлі Арабського культурного центру (вул. Рішельєвська, 47) діє безкоштовна бібліотека для вивчення арабської мови та мовні курси. Додатково можеш насолодитися східними інтер’єрами з арабськими орнаментами, килимами, вітражами, ліпниною і золотими люстрами.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus