Програма «Навчай для України»: 6 причин долучитися

G17_6591 — копия

У 2017 році стартувала програма лідерського розвитку «Навчай для України». Це можливість розвинути власні здібності, отримати досвід викладання та долучитися до міжнародної мережі ентузіастів. Називаємо ще більше причин стати частиною абсолютно нового досвіду та пояснюємо, як долучитися.

Що таке «Навчай для України»

Це – частина міжнародної мережі Teach For All, яка функціонує у 42 країнах (від США до Нової Зеландії, від Чилі до Японії). Свій початок ініціатива бере 27 років тому, коли дипломна робота Венді Копп із Принстонського університету була реалізована як програма Teach For America. З того часу у схожих програмах взяли участь 75 тисяч фахівців на 5 континентах. Вражає, чи не так?

Цьогоріч Україна стала 41 країною у світі і 17 у Європі, що приєдналася до Teach For All. Наразі триває набір на програму «Навчай для України», а вже восени 40 випускників і молодих спеціалістів з усієї країни на два роки поїдуть викладати у 5-11 класи шкіл, які найбільше цього потребують (спершу проект реалізують у трьох областях – Київській, Харківській і Львівській).

«Навчай для України» наголошує – країні потрібні лідери, які зможуть закласти фундамент змін. Тож обрані фахівці пройдуть спеціальне навчання та матимуть постійну підтримку менторів. Окрім зарплати вчителя, учасники отримуватимуть щомісячну стипендію, адже програма передбачає переїзд до місця розташування школи.

Які критерії до учасників? Безсумнівно, відмінне знання предмету, лідерські якості та бажання навчати. При цьому необов’язково мати педагогічну освіту – її надаватиме програма. Вікових обмежень немає. Ти повинен закінчити бакалаврат за будь-яким напрямом (студенти, які закінчать ВНЗ цього року, також мають право подаватися). Обраний для викладацької діяльності предмет не обов’язково повинен відповідати спеціальності, яку кандидат закінчив, однак наявність ґрунтовних знань з предмету – один із ключових критеріїв під час відбору. І, звичайно, потрібно бути вмотивованим змінювати та змінюватися.

G17_6960 — копия

Причина 1. Для власного розвитку

Першочергово «Навчай для України» – школа для лідерів. Учасники пройдуть комплексну підготовку, що складається з трьох основних компонентів: практичний інтенсив «Літній інститут», постійна підтримка менторів і щомісячні візити на заняття та тренінги, а також – заочне педагогічне навчання у партнерській профільній інституції з можливістю отримати диплом про вищу педагогічну освіту.

«Літній інститут» – це 6-тижневий курс, за допомогою якого учасники отримають знання та навички, що знадобляться не лише під час дворічної реалізації програми, але й після її закінчення. Протягом цього курсу учасники з понеділка по п’ятницю проходитимуть тренінги від менторів програми та запрошених тренерів. Також на базі одного з навчальних закладів влаштують літню школу, де учасники навчатимуть дітей за підтримки менторів і з постійним аналізом прогресу.

Серед тем, анонсованих для опрацювання, – основи довгострокового планування та планування занять, теорії та типи множинних інтелектів, види завдань і класних активностей, підходи до аналізу прогресу й оцінювання. У той же час учасники здобуватимуть лідерські навички – як ставити цілі та досягати їх, як працювати у команді та розвивати її, як аналізувати дані, вивчатимуть підходи до вирішення комплексних проблем, практики ефективних переговорів і вирішення конфліктів.

Учасники програми автоматично стають членами глобальної спільноти викладачів Teach for All. Це – більш ніж 75 тисяч людей у всьому світі з різним досвідом, походженням і цілями, що дає можливість отримати доступ до фондів, лідерів думок та інших цінних ресурсів.

Причина 2. Це не тільки про освіту, це – про потенціал

Сьогодні людський капітал (сукупність навичок, талантів й умінь людей) перетворюється на рушійну силу економіки будь-якої країни. Причому 54% роботодавців вважають найважливішими навичками креативність, вміння аналізувати та займатися самоосвітою.

навчай для україни 1Тому «Навчай для України» шукає не просто людей, які добре знають свій предмет. Учасники повинні використовувати нові підходи у навчанні (STEM-освіта, Blended learning тощо), ставити перед дітьми цілі та вчити досягати їх. Цим якостям теж навчатиме програма.

Для дітей це можливість розкрити свій потенціал, для вчителів – отримати досвід, який насправді цінуватимуть роботодавці. Учасниця програми Teach For America Лариса Гованнісян за 6 місяців викладацької діяльності допомогла нарешті заговорити хлопчикові, хворому на аутизм,, а потім повернулася на Батьківщину і заснувала там Teach For Armenia.

навчай для україни

Причина 3. Щоб подолати нерівність

Учні міських шкіл краще складають ЗНО, мають вищі оцінки й у цілому академічно перевершують своїх однолітків, які навчаються у селах. За даними CEDOS, навчання у елітній міській школі збільшує середній бал учасника ЗНО на 18 балів з української мови та на 21 бал з математики, порівняно з випускником звичайної сільської школи.

навчай для україни 2Місце проживання, соціально-економічний стан батьків та інші відмінності не мають перешкоджати дитині на її шляху. Усунути такі перепони ― одне із завдань учасників проекту. Про ефективність роботи свідчить досвід британської програми Teach First. Завдяки молодим викладачам у період з 2003 по 2011 рік десять шкіл з неблагополучних лондонських районів змінили найнижчі показники успішності на найвищі.

Причина 4. Щоб стати частиною унікального досвіду

Це перший рік програми в Україні, тож можуть виникнути сумніви, чи варто подаватися. А дарма, адже ти – у хорошій компанії. Щорічно у США заявки на участь подають приблизно 18% випускників Гарварду, Єльського й інших університетів, що вже давно стали синонімом престижу і того, що бабусі називають «великим майбутнім». Також це стане прекрасним доповненням до твого резюме, адже досвідом викладання у першій хвилі «Навчай для України» зможуть похвалитися лише 40 людей з усієї країни.

Причина 5. Насправді, програма не обмежується двома роками

Під час участі у програмі «Навчай для України» акцент робиться і на подальшому житті та кар’єрі учасника. Організація продовжуватиме підтримувати розвиток та ініціативи молодих лідерів і після завершення дворічної роботи у школах.
Думай на перспективу:

  • цьогоріч випускники подібних програм у Болгарії, Великобританії й Іспанії ввійшли до списку 30-ти найуспішніших соціальних підприємців Європи за версією Forbes;
  • 53 з 202 випускників програми Enseña Perú працюють у Міністерстві освіти Перу;
  • Британія з її Teach First є найбільшим роботодавцем для випускників і посідає одне з провідних місць у рейтингу найкращих роботодавців за версією The Times.

Причина 6. Твоя країна – це твоя відповідальність

Найпростіше – невдоволено шипіти «а ось у Європі…» й оминати черговий перевернутий смітник. Але лідери не шукають легких шляхів. Як не крути – усе починається з локальних змін і програма може стати майданчиком для них.

Спочатку ти розкриваєш потенціал учнів, а потім вони розкриють потенціал країни. У Британії проаналізували результати учнів із 200 шкіл. Виявилося, що заклади, де працюють учителі з Teach First, демонструють суттєве покращення балів в учнівських атестатах про середню освіту. Також з’ясувалося, що чим більше учителів з Teach First працює у школі, тим вищі її показники.

Отже, виправдання скінчилися. Переходь від слів до дій!

Як долучитися?

  1. Заповнити анкету на сайті.
  2. Пройти телефонне чи Skype інтерв’ю.
  3. Відвідати центр оцінювання, де на тебе чекають не лише співбесіди, але і практичні вправи.

Якщо тебе оберуть до 40 найкращих, то запросять на літню підготовку. 1 вересня залишається прийти до школи та будувати краще майбутнє для себе, дітей та України.

Анкета

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus