Навчання в Канаді: поради випускників

Перед тим як летіти до Канади, потрібно обов’язково відвідати дантиста, отримати водійські права й запастися теплим одягом. Що ще? Ми склали для вас список порад від українців, які закінчували канадські виші. Не вчіться на своїх помилках, вчіться на чужих!
марія дутчак

Марія Дутчак
випускниця коледжу Шерідан, факультет анімації, мистецтва й дизайну

ростислав

Ростислав Тверитинов
випускник коледжу Шерідан, факультет прикладних наук і технологій

джага

Андрій Джага
кандидат в магістри Університету Торонто, Центр європейських, російських та євразійських студій

ігор

Ігор Хлєбніков
випускник коледжу Шерідан, факультет бізнесу

сапункова

Ксенія Сапункова
випускниця коледжу Шерідан, факультет ілюстрації

Найболючіше питання: як обрати ВНЗ

Порада № 1: Рейтинг і репутація навчального закладу відіграють важливу роль при подальшому працевлаштуванні. Канадським рейтингам вишів можна довіряти на всі 100%.

Порада № 2: Чим потужнішим є навчальний заклад – тим більше в студента шансів отримати від вишу грант, стипендію або знайти роботу на півставки й працювати над дослідницькими проектами. Відомі заклади пропонують більш доступні гуртожитки, чудові спортивні центри тощо.

Порада № 3: Середньостатистичний канадський коледж зовсім не схожий на український. Студенти можуть працювати після отримання диплома, адже знань, які дає заклад, достатньо для більшості професій. У деяких коледжах можна отримати диплом бакалавра, котрий прирівнюється до магістерського. Натомість навчання в них суттєво дешевше й коротше, ніж у вишах, тож багато студентів сміливо обирають коледжі.

Порада № 4: Перевірте, чи входить ваш навчальний заклад до списку Designated Learning Institution. Якщо так, то він повинен мати особовий код, завдяки якому легше отримувати візи й дозволи.

Порада № 5: Поцікавтеся (за допомогою запиту у ВНЗ чи банального пошуку в Інтернеті), який відсоток випускників вишів працевлаштовується. Також бажано дізнатися в кількох випускників, чи були вони задоволені навчанням, і де зараз працюють. Канадці хоч дуже зайняті, але відкриті люди, тож обов’язково поділяться досвідом.

Порада № 6: Переконайтеся, що у виші, який ви оберете, є програми з Co-Op стажуванням (оплачуваною практикою). Наприклад, Ростислав Тверитинов знайшов свою роботу в банку RBC саме завдяки такій програмі.

Порада № 7: Вступаючи на магістратуру, поцікавтеся складом факультету й науковими інтересами викладачів. Якщо останні співпадають з вашими – шанси на вступ і подальше працевлаштування різко зростають. Можна також написати професорам і запитати, чи є у них проекти, в яких ви могли би взяти участь. Можливо, найвидатніші з них не відпишуть, але спробувати безперечно варто.

робота

Реклама

Бюрократія – вона і в Африці бюрократія

Порада № 1: З дедлайнами в Канаді дуже жорстко, тому усе робіть заздалегідь. Якщо ви запізнилися з подачею документів на якусь візу чи дозвіл, то автоматично відкладаєте момент одержання щонайменше на кілька місяців.

Порада № 2: Канада – не менш бюрократична, ніж Україна. Студенти жартома називають її «паперовою». Дуже уважно заповнюйте кожну клітинку в своїх аплікаційних формах. Якщо сумніваєтеся – звертайтеся за допомогою в кол-центр. Ні в якому разі не ризикуйте відправляти документи з помилками, інакше доведеться починати знову.

Порада № 3: Через бюрократію в Канаді відбувається багато помилок. Наприклад, Марія Дутчак отримала студентський квиток, строк дії якого закінчувався на рік раніше, ніж мав би. Через цю помилку їй не вдалося вилетіти в Україну на літо – чекала, поки подовжать студентський. Ще одній дівчині, знайомій Ксенії Сапункової, надіслали неправильний розклад занять, через що вона місяць відвідувала іншу програму, як результат – дуже відставала. Хоч гроші за навчання їй повернули. Отже, врахуйте, що помилки можливі, тож доведеться вміти з ними справлятися.

Порада № 4: Дозвіл на роботу ви зможете отримати лише через 6-12 місяців після приїзду, тож подавайте необхідні документи якомога раніше.

Порада № 5: Усі іноземні студенти отримують дозвіл на роботу від 1 до 3 років (відповідно до тривалості вашого навчання). По факту, знайома Марії Дутчак отримала трьохрічний дозвіл, хоча навчалася всього 8 місяців.

робоче місце

Прийшов, побачив, вступив. Що врахувати перед вильотом?

Порада № 1: Нікого не хвилює твій низький рівень англійської – поблажок не даватимуть. Перед приїздом доведеться добре підготуватися, адже перший час буде важко.

Порада № 2: Навіть в іншій точці планети, життя – не мрія, а сувора реальність. Вчитися й працювати доведеться багато, тож якщо ви песиміст, у вас є час перевиховати себе.

Порада № 3: Основний засіб пересування – авто, адже з громадським транспортом справи йдуть не дуже. Тож, рано чи пізно, вам знадобляться водійські права. Якщо ви вже маєте українські, то отримати канадські буде суттєво дешевше й швидше. Якщо прав нема – готуйтеся спітніти, тож варто отримати їх перед виїздом.

Порада № 4: Зима в Канаді схожа на українську, а ось вітри там скажені – візьміть теплі речі.

Порада № 5: Медицина в Канаді дуже дорога, особливо для нерезидентів. Перед поїздкою відвідайте стоматолога, нехай ретельно перевірить стан зубів, навіть якщо вас нічого не турбує. Візьміть з собою аптечку з усім необхіднім, адже купити більшість ліків без рецепта лікаря (за прийом якого треба заплатити) не вдасться.

Порада № 6: Вам одразу пропонуватимуть гуртожитки, але не поспішайте погоджуватися, бо зазвичай, вони найдорожчі – дешевше знімати кімнату чи квартиру подалі від вишу. Всі оголошення потрібно шукати в Інтернеті.

конспект

Я вже в Канаді. Щось ще?

Порада № 1: Щоб зекономити на продуктах, варто користуватися «price match». Наприклад, якщо в одному супермаркеті цього тижня йогурт по $0.79, а не $1.00 – можна прийти в інший, показати на касі флаєр з ціною «конкурента» й купити йогурт дешевше. Така схема діє на всі речі й продукти.

Порада № 2: У вишах дуже жорстко ставляться до плагіату – перевіряють кожну роботу. При найменших підозрах виникає загроза відрахування.

Порада № 3: Поки ви навчаєтеся, подайте документи на американську туристичну візу. Запрошення на співбесіду зазвичай потрібно чекати 6 місяців, натомість під час зустрічі майже не задають питань. Можуть навіть видати візу не на 5, а на 10 років, бо ви студент канадського вишу, отже, не емігруєте.

Порада № 4: Якщо у вас гарне знання англійської й ви дружелюбні – постарайтеся знайти підхід до викладачів у своєму виші. Таким чином можна влаштуватися асистентом викладача і підробляти, не відволікаючись від навчання. Крім того, більшість викладачів мають зв’язки й можуть допомогти знайти роботу після закінчення вишу.

Фото: sitebuilderreport.com/stock-up

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus