Власне висловлювання. Як правильно написати? Готуємося до ЗНО. Урок 6

Урок 6: Власне висловлення

Власне висловлювання на ЗНО – це те, чому варто приділити особливу увагу. Як-не-як, а за нього можна отримати аж 20 балів. Тому проглянь відео, напиши власне висловлювання й перевір себе. Успіху! Більше уроків на головній сторінці спецпроєкту.

Цього разу тесту не буде. З тебе власне висловлювання на тему «Ким варто бути в житті: егоїстом чи альтруїстом?». Після того, як напишеш власне висловлювання, перевір, чи наявні в ньому всі потрібні елементи.

Логіка – це секрет успішного висловлювання. Твір, насамперед, є роботою з української мови, а не літератури. Тому структура – основна вимога.  «Скелет» твору на ЗНО складається з тези, двох аргументів, прикладу з літератури, власного життя (або історії) і висновку. Запам’ятай це як дату свого народження. Послідовність викладу можеш змінювати. Наприклад, напиши два аргументи, потім два приклади, або одразу аргумент – приклад, аргумент – приклад. Незмінним залишається розташування тези на початку й висновку в кінці.

Теза. Вона має відповідати темі та охоплювати всі її аспекти. Спочатку одним-двома реченнями опиши проблему. Потім лаконічно поясни свою позицію щодо запропонованого питання. Тезу почни зі вставної конструкції.

Варіанти:

 • На мою думку,…
 • Я вважаю,…
 • Мені здається,…
 • Моя позиція така:
 • Я впевнений, що…
 • Я переконана, що…

Приклад (завдання з основної сесії ЗНО 2019 року):

«Прочитайте наведений текст.

Людям властиво мріяти. У своїх фантазіях ми бачимо себе кращими, розумнішими, багатшими, щасливішими, тобто ледь не ідеальними, звичайно ж, у досконалому світі. І коли з плином часу рух до бажаного видається заважким і надто повільним, багато хто занепадає духом, опускає крила й, урешті-решт, відмовляється від прагнень…

Викладіть Ваш погляд на проблему: Як же вберегтися від зневіри на шляху до мрії?».

Двома реченнями описуємо проблему. «Протягом життя кожна людина прагне втілити власні мрії в реальність. Але часто їй не під силу подолати довгий шлях задля їх досягнення».

Лаконічно пояснюємо власну позицію: «Я переконана, що порятунком від такої зневіри є постійна праця. Що більше ми заглиблені в роботу, то менше думки про невдачу захоплюють наш мозок».

Перший аргумент. Це доказ, який підтверджує міркування з тези та обґрунтовує її. Починати аргумент варто зі вставного слова.

Варіанти:

 • По-перше,…
 • Доказом цього може бути…
 • Переконливим аргументом до моєї думки є той факт, що…
 • Чому я так думаю? Тому що…
 • З одного боку… (використовуємо у спірних питаннях)

«По-перше, усі труднощі тимчасові, і нічого не дається легко. Якщо ти не здатен постійно працювати над собою і боротися за свою мрію, то не заслуговуєш її».

Перший приклад – з літератури. Цей приклад має починатися зі слів «Яскравим прикладом на підтвердження моєї думки є…», «Не можу не згадати…», «Наприклад…» (або іншої адекватної конструкції). Потрібно вказати автора й назву твору / режисера фільму, порушену проблему й художній образ, через який проблему розкрито (ім’я героя). Якщо є змога – бери літературний твір із програми ЗНО.

Також приклад має бути мотивованим (потрібно пояснити, як він розкриває сутність проблеми), у ньому не має бути змістових помилок (перекручень фактів, недостовірних відомостей).

«Яскравим прикладом на підтвердження моєї думки є байка «Бджола та Шершень» Григорія Сковороди. Бджола своєю працею виборювала право на мрію – приносити користь людям, бути потрібною. Навіть страх смерті не зупинив її. А Шершень хотів отримати бажане просто так, тому наприкінці залишиться ні з чим».

Другий аргумент. Не має суперечити першому і тезі, не дублювати перший, не перефразовувати його змісту. Другий аргумент починається зі вставного слова (по-друге / з іншого боку…).

«По-друге, період зневіри може стати перехідним етапом до відродження сил і натхнення. Можливо, це час знайти сенс серед страху поразки й навчитися не опускати руки?».

Другий приклад – з історії (життя). Має починатися зі слів «Наприклад / Прикладом цього може слугувати…» (або іншої адекватної конструкції), бути мотивованим (потрібно пояснити, як він розкриває сутність проблеми).

У прикладі потрібно назвати подію, що розкриває сутність проблеми, персону, яка з проблемою пов’язана, і не допускатися змістових помилок (перекручень фактів, недостовірних відомостей).

«Прикладом цього може слугувати історія з життя британської письменниці Джоан Роулінг. У публікації роману «Гаррі Поттер і філософський камінь» їй відмовило 14 видавництв. Друкувати твір не хотів ніхто, але авторка не здавалась. Роулінг усіляко вдосконалювала книгу, аж допоки не отримала згоду від видавництва. Твір набув шаленої популярності та закарбував ім’я Джоан в історії».

Висновок. Має відповідати запропонованій темі, органічно випливати зі сформульованої тези, аргументів і прикладів. Починається з «Отже,…», «Таким чином…» або іншої вставної конструкції.

Повинен відповідати запропонованій темі, органічно випливати зі сформульованої тези, аргументів і прикладів. Починається з «Отже,…», або може бути підібрана інша вставна конструкція.

«Отже, на шляху до мрії потрібно концентруватись на її досягненні. Уявляти щастя від неї, а не можливі невдачі й зневіру. Втілення по-справжньому великих прагнень вимагає надзвичайної праці та мотивації. А якщо ні, то чи мрія це взагалі?».

Деталі у висловлюванні: а куди кому ставити?

Окрім структури у творі на ЗНО, комісія звертатиме увагу на такі фактори, як-от:

Логічність і послідовність

У тексті має бути чотири абзаци: на початку перед тезою, перед першим аргументом із першим прикладом, перед другим аргументом із другим прикладом, перед висновком.

Ти не маєш суперечити собі в змісті твору, тобто змінювати позицію в процесі обґрунтування. Попередні речення висловлення мають бути смисловим підґрунтям для подальших.

Мовленнєве оформлення

Пунктуація: перевір розстановку розділових знаків. Не забудь виділити комами вставні слова та вставні конструкції. Невеличкий лайфхак: якщо сумніваєшся в розділовому знаку, перебудуй речення так, щоб уникнути сумнівної ситуації.

Підступними можуть стати:

 • вставні слова або вставна конструкція;
 • звороти всередині речення (вони відокремлені комами з обох боків);
 • підрядні речення всередині головних (вони відокремлені комами з обох боків).

Також зверни увагу на новий правопис.

Лексика, граматика й стилістика

Перевір висловлення на дотримання евфонії (чергування у – в, з – із – зі, і – й тощо). Слова у висловленні мають правильно узгоджуватися: особливу увагу приділи поєднанню числівників з іменниками.

У висловленні не має бути невиправданих повторів слів (нагромадження спільнокореневих слів), уникай недоречної тавтології. Перевір висловлення на наявність русизмів, кальок, недоречних мовленнєвих штампів.

Пиши розбірливо, зрозумілим почерком. Пиши охайно, не роби виправлень (або внось їх акуратно й не більше ніж 4).

Дотримання всіх вимог

У творі має бути більше ніж 100 слів. Структура: теза, два аргументи, два приклади, висновок.

Порада: спочатку виконай тестову частину, а потім починай писати твір. На висловлювання виділи достатню кількість часу.

Реклама

Чому не 20: критерії оцінювання

Якщо у твоєму творі на ЗНО буде менше ніж 100 слів, його не перевірятимуть. Максимально за тезу та висновок можна отримати по 2 бали. При порушенні логіки, наявності помилок тощо, оцінка буде зменшуватись. За кожен аргумент і приклад матимеш по 1 балу. Окремо оцінюються логічність і послідовність у висловлюванні (2 бали максимально), орфографія і пунктуація (4 бали), лексика, граматика і стилістика (4 бали). Сумарно – 20 балів.

Перечитай завдання минулих років. Практикуйся в написанні творів, дотримуючись структури. Зручно це робити з однокласником, адже ви зможете перевіряти роботи один одного. Пам’ятай: бал за твір на ЗНО враховується в оцінку ДПА.

Написати власне висловлювання складно, але можливо. Пам’ятаєш? На шляху до 200 балів долай зневіру й лінь. І тоді ця мрія теж стане реальністю.

І наостанок:

Пиши розбірливо, зрозумілим почерком. Пиши охайно, не роби виправлень (або внось їх акуратно й не більше ніж 4).

На цьому ми закінчуємо наш експрес-курс підготовки. Останнє заняття допоможе тобі написати власне висловлювання на 20 балів. ЗНО все ближче, але впевнені – ти готовий. Продовжуй тренуватися, а команда «Студвею», EdEra та «Освіторії» бажає тобі успіху!

Повний курс із підготовки до ЗНО вже доступний на EdEra.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus