Іменник як частина мови – Урок 3

Іменник як частина мови – Урок 3

Уже традиційно субота – це час прокачати знання української мови до ЗНО. Цього тижня повторюємо (чи знову знайомимося) з іменником. Пригадаємо його визначення й відмінювання: переглянь відео, прочитай текст і дай відповіді на тестові запитання. Більше уроків на головній сторінці спецпроєкту.

Іменник – це самостійна змінна частина мови, яка має значення предметності й відповідає на питання хто? що?

Іменник має лексико-граматичні та граматичні категорії.

Лексико-граматичні категорії:

  • назви істот (назви людей і тварин, міфологічних істот, померлих, карт, шахових фігур) і неістот (назви сукупності людей чи тварин, мікроорганізмів);
  • загальні (узагальнена назва предмета, пишуться з малої літери) та власні назви (індивідуальна назва особи чи предмета, пишуться з великої літери);
  • конкретні (сполучаються з власне кількісними числівниками) й абстрактні (не сполучаються з власне кількісними числівниками);
  • одиничні й збірні (мають форму тільки однини);
  • речовинні (позначають однорідну за складом речовину).

Рід іменників

Граматична категорія роду властива іменникам, що вживаються в однині. Іменники бувають чоловічого, жіночого, середнього, спільного роду (можуть називати осіб як чоловічої, так і жіночої статі; мають закінчення -а, рідше -о, -я: наприклад, базіка, нехлюя, ледащо).

Класифікація іменників за родами допомагає їм створювати правильні зв’язки з прикметниками, займенниками й дієсловами. Наприклад: жовтий тюль, металева ручка, тепле сонце.

Чоловічий рід Тюль, нежить, біль, Сибір, фенхель, шампунь.
Жіночий рід Путь, гуаш, бандероль, бешамель, емаль, ваніль, консоль, фланель.
Середній рід Турне, пальто, жалюзі, вино, сопрано.
Спільний рід Протеже, візаві, хіпі, сирота, базіка, ледащо, нехлюя.

Пам’ятай! Назви осіб за професією, посадою, званням, видом діяльності належать до іменників чоловічого роду, хоча можуть називати осіб різних статей. Від окремих творяться назви осіб жіночого роду, але вони мають стилістичні обмеження (наприклад, учителька).

Реклама

Відмінювання

Рід іменників впливає на їхнє відмінювання.

Відміни іменників

Це класифікація іменників, що допомагає визначати правильні закінчення при відмінюванні. Вона обов’язково допоможе тобі на ЗНО.

I відміна

До першої відміни належать іменники жіночого, чоловічого і спільного роду, що в називному відмінку однини мають закінчення -а (-я). Наприклад: жінка, хмара, Полтава, Ілля, базіка, вага, сирота, убивця.

ІІ відміна

До другої відміни належать іменники чоловічого й середнього роду: чоловічого роду з нульовим закінченням у називному відмінку однини, із закінченням -о; середнього роду із закінченням -о, -е, -я. Наприклад: лист, бік, дядько, велетень, Дніпро, прізвище, життя, дівчисько, олово.

ІІІ відміна

До третьої відміни належать іменники жіночого роду з нульовим закінченням у називному відмінку однини та іменник мати. Наприклад: мати, кров, сіль, ніжність, тінь, любов, сутінь, подорож.

ІV відміна

До четвертої відміни належать іменники середнього роду із закінченням -а (-я), що при відмінюванні в непрямих відмінках (крім знахідного й орудного) набувають суфіксів -ен-, -ат-, -ят-. Наприклад: кошеня, коліща, теля, плем’я.

Як і рід, відмінювання допомагає налагоджувати правильні зв’язки у реченні, а також точно згодиться на ЗНО.

Невідмінювані іменники також мають рід. Зокрема, не відмінюються:

  • іншомовні слова з кінцевим голосним: метро, пюре, меню (винятки – пальто, пальта, пальтом; ситро, ситра, ситром);
  • жіночі прізвища, які закінчуються на приголосний та -о (чоловічі відмінюються!): подарував Алісі Гончар, зустрівся з Іриною Мисько, але подарував Іванові Гончару, зустрівся з Ігорем Миськом;
  • російські прізвища на -ово, -аго, -их: бачу Ігоря Черних; працював із Зоєю Черних;
  • деякі абревіатури й складноскорочені слова: до НДІ, завскладу, замдекана, але ЛАЗом.

Під час підготовки до ЗНО важливо пам’ятати про творення й відмінювання імен по батькові.

Відмінювання чоловічих імен по батькові

Суфікс -ович (-йович), -ич, -іч. Відмінюються як іменники ІІ відміни мішаної групи. Наприклад: Василь Ігорович – Василя Ігоровича, Василеві(-ю) Ігоровичу.

Відмінювання жіночих імен по батькові

Суфікс -івн(а), -ївн(а). Відмінюються як іменники І відміни твердої групи. Наприклад: Іванна Андріївна – Іванни Андріївни, Іванні Андріївні.

Share the quiz to show your results !


Just tell us who you are to view your results !

Готуємося до ЗНО: українська мова – урок 3 У мене %%score%% правильних відповідей із %%total%%

Share your resultsПовний курс з підготовки до ЗНО вже доступний на EdEra.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus