Мені 20 і я ні з ким не зустрічаюся — це ок?

pexels-engin-akyurt-3927186

Онлайн опитування від ВВС каже, що люди віком 16-24 років найгостріше відчувають самотність, а от серед опитаних, які старші 75-ти — лише 27% відчувають себе самотніми.
Психолог Ростислав Коровіцький розповів, чому молоді люди більше відчувають самотність та чи потрібно щось з цим робити.

Чому виникає самотність?

Коли людині від 16 до 24-ох, вона починає вивчати себе, стає більш відповідальною за свої вчинки. У цей період часто виникає дисонанс між реальним та омріяним життям. Ця розгубленість викликає відчуженість та самотність.

«У школі, книжках, фільмах було не так, як виявилося у реальному житті», — каже Ростислав. «Людина починає думати, що з нею щось не так, починає змінювати ставлення до себе, ізолюватися».

Ще одна причина самотності — нелюбов до себе. Тут складно обійтися однією лиш допомогою психотерапвета, натомість треба частіше ставити собі запитання: «Що я зараз відчуваю?», «Що я зараз хочу?»

Коли ти розумієш і приймаєш себе таким, який є — самотність зникає, — каже Ростислав.

Чому я відчуваю себе самотнім у парі?

Основна причина, за словами Ростислава — страх. Доводиться перебудовувати свої звички, постійно про щось домовлятися, пояснювати, кому як комфортно, шукати компроміси і вчитися піклуватися про когось не так, як про себе. Це вихід із зони комфорту, через який виникає відчуженість.

Окрім дискомфорту, який викликають зміни, страшно стає і від можливості знову залишитися наодинці, — каже Ростислав.

Чому бути самотнім — ок?

Ростислав називає 21 століття «епохою одинаків», адже дорослі люди все частіше живуть наодинці. У США, наприклад, кількість дорослих, які живуть наодинці, майже подвоїлася за останні 50 років.

Цей же тренд спостерігається по всьому світу. Найбільше самотніх людей, згідно з дослідженнями, живе у Бразилії, Туреччині та Індії.

Ростислав називає декілька причин:

Відсутність перспективного партнера/партнерки. Важко з кимось познайомитися, сидячи вдома або на роботі. Навіть подорожі не завжди дають шанс зустріти потрібну людину, адже люди менш відкриті до рандомних знайомств.

Негативний досвід. Якщо в минулих стосунках були проблеми, з якими не вийшло впоратися (зради, насилля), страшно починати нові стосунки.

Замість того щоб розібратися в минулому, людина часто заперечує його і приховує свою невпевненість за високими вимогами, які пред’являє до потенційного партнера.

Нестандартна модель відносин. Кохання і відносини у свідомості тісно пов’язані зі шлюбом. Але ця модель підходить не всім.

Сьогодні необов’язково одружуватися, щоб отримати соціальне визнання. Бути полігамною/полігамним або асексуалом/асексуалкою цілком нормально, але зізнатися собі в цьому буває важко.

Себе досліджувати краще, коли ти сам. Часто людину цілком влаштовує життя без тривалих стосунків, бо вільний час можна проводити з друзями, родичами, знайомими або на й самоті.

Коли ти сам, не треба відволікатися ще на когось або працювати над стосунками.

«Здорові стосунки можливі тоді, коли тобі є що віддати. А є що віддати тоді, коли ти себе добре знаєш. Пізнавати себе краще в режимі усамітнення», – каже Ростислав.

Як уникнути самотності у соцмережах

Фото в соцмережах – це ідеально підібраний, або штучно створений момент життя, але ле він може загострити відчуття самотності.

Якщо такі моменти трапляється частіше, ніж моменти, коли соцмережі приносять задоволення, краще використовувати тільки месенджери для віртуального спілкування, радить психолог.

Якщо ж фото щасливої компанії у Facebook чи Instagram викликає відчуття роздратування, то варто розібратися, у чому внутрішній конфлікт: чому ти не можеш порадіти за друзів, чи долучитися до цієї компанії? У цьому може допомогти психолог.

Як бути наодинці, але не бути самотнім?

Ростислав радить практичну вправу, яка допомагає, коли особливо гостро відчуваєш самотність: стань перед дзеркалом і спробуй зрозуміти, що зараз відбувається. Подивись за мімікою свого обличчя, за положенням тіла. Яку емоцію ти зараз відчуваєш?

Думки, які зараз заповнюють тебе через самотність, важливо спрямувати на себе. Чим ти можеш зараз врівноважити свою самотність? Може ти дуже давно не робив/ла щось, що доставляє тобі задоволення? Наприклад, не гуляв/гуляла нічним містом?

Якщо для того, щоб не відчувати самотність, людині треба тільки інша людина, це потенційна залежність.

«За допомогою іншої людини я прокидатимуся із думкою, що зі мною все ок. А ця думка повинна бути і без наявності такої людини», – каже психолог.

Коли ж людина ще не закінчила одні стосунки, а вже розпочинає інші, це також може свідчити про залежність. «У такому випадку самотність – це ніби дуже дороге авто, обслуговування якого людина собі не може дозволити», – каже Ростислав.

Почати працювати над своєю самотністю так само важко, як і почати бігати чи пити воду вранці. Проте із правильною мотивацією можна конвертувати свою самотність в усамітнення: коли ти не боїшся бути вдома наодинці, а кайфуєш від цього, коли ти можеш сам піти в кінотеатр і взяти собі найбільше відро попкорну; коли навіть у подорож навколо світу ти можеш вирушити у компанії з собою і знайти нових друзів хоч на краю Землі.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus