Де і як здобути медичну освіту за кордоном

лікар2

Доктор Хаус у черговий раз довів: бути лікарем не тільки престижно, але й цікаво. Та спочатку потрібно здобути першокласну освіту. Міжнародного рейтингу якості медичної освіти за країнами не існує, однак є рейтинг за університетами, зокрема, QS World University Rankings, Academic Ranking of World Universities та The World University Rankings. Проаналізувавши їх, виділили країни, що надають найкращу (не плутати з найдоступнішою) медичну освіту – США, Німеччину, Австралію, Великобританію, Канаду та інші. Розповідаємо про умови вступу у виші цих країн, стипендії для іноземців, необхідні медичні тести MCAT, BMAT, UKCAT, UMAT тощо.

Читайте також:

Тест MCAT

Для початку окремо згадаємо про тест, який вимагають для вступу у багатьох медичних ВНЗ США, Канади та Австралії.

Medical College Admission Test (МСАТ) – це стандартизований тест з питаннями множинного вибору, що спрямований на оцінку вміння вирішувати проблеми, критичного мислення, знання природничих, соціальних та інших наук, що необхідні для вивчення медицини.

Тест складається з чотирьох блоків:

 1. Біологічні та біохімічні основи живих систем.
 2. Хімічні та фізичні основи біологічних систем.
 3. Психологічні, соціальні та біологічні основи поведінки.
 4. Критичний аналіз та навички міркувати.

Більшість університетів не приймають результати MCAT, яким більше трьох років. На жаль, Україна не входить до переліку країн, де можна здати тест. Тому доведеться робити це за кордоном. MCAT рекомендується складати за рік до вступу в університет (календар на 2016 рік). Тест можна здавати три рази на рік і сім разів упродовж життя. Більше інформації про MCAT можна знайти на сайті Асоціації американських медичних коледжів (AAMC).

ліки

Реклама

Медична освіта у США

Штати за кількістю престижних медичних університетів лідирують в усіх рейтингах. Втім, навчання вимагає багато часу, фінансів та інтелектуальних зусиль, критерії прийому суворі. Для іноземців є погана новина: американські університети вельми неохоче приймають закордонних студентів. Чому? Іноземці, на відміну від резидентів США, не можуть отримувати державну допомогу чи брати студентські кредити. Відповідно, їм потрібно самостійно забезпечувати себе впродовж навчального процесу. Деколи під час вступу до американських ВНЗ іноземцям необхідно продемонструвати, що на їхньому рахунку достатньо коштів (приблизно 200 000 доларів).

Крім того, щоб вступити на медичну спеціальність у США, необхідно попередньо здобути диплом бакалавра в американському університеті – не надто важливо з якої дисципліни, однак природничі науки залишаються в пріоритеті.

Під час бакалаврату потрібно паралельно вивчати програму Pre-Medical (часто її називають просто Pre-Med). Вона включає в себе багато активностей, які готують студента до медичного університету, зокрема, волонтерство, роботу в лікарнях та різноманітні дослідження. Програма фокусується на вивченні біології, загальної та органічної хімії – ці предмети вимагає практично кожен медичний університет. Конкретний ВНЗ може мати й додаткові необхідні дисципліни (математика, англійська мова тощо).

Більше 60 зі 141 медичних навчальних закладів таки приймають іноземців. Варто мати на увазі, що більшість з них – приватні, а отже й вартість навчання буде вищою.

Корисні посилання:

Найкращі університети для отримання медосвіти у США:

1. Гарвардський університет/Harvard University.

Диплом Гарварду визнається в усіх куточках світу, він посідає перше місце в багатьох рейтингах та приймає іноземних студентів. Серед вимог – як мінімум рік навчання в акредитованому ВНЗ США чи Канади. Результати TOEFL надавати не потрібно, але від студентів очікують вільного володіння англійською мовою. Детальнішу інформацію про правила прийому можна знайти на сайті.

2. Стенфордський університет/Stanford University.

Вимоги щодо вступу схожі з Гарвардом – як мінімум один рік навчання в акредитованому коледжі чи університеті США та Канади. Також для отримання студентської візи, потрібно представити інформацію про те, що коштів на рахунку вистачить для одного року навчання. Більше інформації на сайті.

3. Університет Джона Гопкінса/John Hopkins University.

Під час навчання студенти проходять практику в госпіталі Джона Гопкінса – одному з найкращих в Америці. Університет вимагає результати TOEFL, якщо мова твого попереднього навчання не англійська, і – увага – готовий надати фінансову підтримку іноземним студентам. Більше інформації про вступ до ВНЗ можна знайти на сайті.

лікар (2)

Медична освіта в Канаді

У Канаді розташовано 17 медичних факультетів, однак не кожен із них приймає іноземних студентів. Якщо тебе цікавить вступ на медичний факультет конкретного ВНЗ, деталі можна знайти в каталозі, який щорічно видає Асоціація медичних факультетів Канади.

З переваг цієї країни – дешевша вартість навчання, ніж у США, а процес вступу простіший: зокрема, необов’язково отримувати саме канадський бакалаврат, вистачить і українського диплому. Варто мати на увазі, що конкурс в університети дуже високий, і подекуди вимагають результати MCAT.

Корисні посилання:

 • Асоціація медичних факультетів Канади щорічно видає каталог про деталі вступу до всіх медичних університетів країни. Це найсвіжіший, за 2016 рік.
 • Association of Faculties of Medicine of Canada (AFMC) – власне, сам сайт Асоціації.
 • The World Directory of Medical Schools – сайт, що знадобиться не лише тим, хто прагне навчатися в Канаді. Місія ресурсу – представити список медичних шкіл з усього світу та надати про них точну й достовірну інформацію.

Найкращі університети для отримання медосвіти в Канаді:

1. Торонтський університет/University of Toronto.

Торонтський університет вважається одним із найкращих, однак у 2017/2018 академічному році ВНЗ готовий прийняти лише до 10 іноземних студентів (у тому числі й американців).

Щоб вступити до Торонтського університету, потрібно мати диплом бакалавра з немедичної спеціальності, який буде еквівалентним до чотирьох років бакалаврату в Канаді. Україна, як і Канада, підписала Ліссабонську конвенцію про визнання кваліфікацій з вищої освіти, тому українські дипломи з немедичних спеціальностей визнаються. Втім, варто детальніше почитати про їхнє підтвердження та легалізацію та відвідати сайт канадського інформаційного центру.

Також доведеться подати свою залікову книжку для оцінювання World Education Services та задовольнити додаткові академічні та неакадемічні вимоги.

Май на увазі: Торонтський університет практично не видає фінансову допомогу іноземним студентам. Крім цього, тобі необхідно довести, що на твоєму рахунку достатньо коштів для навчання та проживання.

2. Університет Макмастера/McMaster University.

Цей університет не тільки знаходиться в ТОП-50 рейтингу QS, але й приймає іноземних студентів, на відміну від університету Британської Колумбії, який теж можна знайти в ТОП. Щоб подати документи, слід використовувати сайт OMSAS – Ontario Medical School Application Service. Користування сервісом платне й коштує 220 доларів плюс додаткові кошти за кожен факультет, до якого подавалися документи.

Також тобі доведеться конвертувати свої академічні результати у відповідники, що використовуються в Онтаріо та довести, що рівень твоєї англійської дійсно високий. Для цього необхідно виконати як мінімум одну з наступних умов: продемонструвати результати TOEFL, навчатися як мінімум три роки в закладі з англійською мовою викладання, прожити в англомовній країні щонайменше чотири роки. Більше деталей про вступ ти зможеш знайти на сайті.

ліки2

Медична освіта у Великобританії

Провідна європейська країна в рейтингу QS – вона посідає 34 місце з 400. Ще одна приємна новина – Великобританія охоче приймає іноземців, і кожна медична школа має певну кількість місць для студентів не з Європейського Союзу (до 7,5 % від загальної кількості).

Що потрібно для вступу в британський університет?

 1. Пройти програму A-Level чи IB. A-Level – це класична британська програма, що готує школярів до вступу в університет. Вона дозволяє поглиблено вивчити предмети, потрібні для тієї чи іншої спеціальності (для майбутніх медиків це математика, фізика, хімія та біологія). A-Level триває два роки, програму мусять пройти всі, хто хоче вступити на медичний факультет в Англії. Крім цього, для вступу потрібні лише найвищі оцінки.
  IB (International Baccalaureate) – програма, що також триває два роки, але змінюється кількість предметів. Якщо під час A-Level вивчають 3-4 предмета, то IB сконцентрована на шести (три на поглибленому рівні, три – на стандартному). Для вступу в медичний університет потрібно набрати 38 балів.
  Ці програми не проводяться в Україні, тож якщо ти налаштований серйозно – готуйся до переїзду.
 2. Достатній рівень володіння англійською. Для цього необхідно скласти IELTS.
 3. Скласти додаткові тести. Багато англійських університетів вимагають результати BMAT (The BioMedical Admissions Test) чи UKCAT (The UK Clinical Aptitude Test).
 4. Мати достатньо коштів на рахунку. Приблизна вартість одного року навчання в університеті Англії – £20 000 (не варто забувати про витрати на проживання, їжу тощо).

Корисні посилання:

 • Сайт Medical Schools Council, де зібрана інформація про деталі вступу в британські медичні школи.
 • Сайті Universities and Colleges Admissions Service (UCAS) – це організація, що допомагає подавати заявки в університети.
 • Сайт UK NARIC – національне агентство, що займається визначенням та порівнянням закордонних академічних результатів.

Найкращі університети для отримання медосвіти у Великобританії:

1. Оксфордський університет/University of Oxford.

Один із найбільш інтернаціональних університетів. Приблизно третина його студентів – іноземці з більш ніж 142 країн світу. Крім цього, Оксфорд пропонує стипендію для студентів зі Східної Європи – Palgrave Brown Scholarship.

2. Кембриджський університет/University of Cambridge.

Конкурс у Кембридж надзвичайно високий, але воно того варте. Університет пропонує стипендії для іноземних студентів.

3. Університетський коледж Лондона/ University College London, UCL.

Цей навчальний заклад пропонує не тільки якісну освіту, але й багато можливостей для отримання фінансової підтримки.

ліки4

Медична освіта в Австралії

Австралійська медична освіта славиться своєю якістю, а диплом визнають практично в усьому світі. Вступ у конкретний університет має свої особливості, однак практично всюди вимагають пройти програму Foundation – вона розроблена спеціально для того, щоб полегшити вступ для іноземних студентів та триває один рік. Також потрібно буде довести рівень знання англійської – зробити це можна за допомогою IELTS чи TOEFL (австралійські університети віддають перевагу IELTS).

Існує два варіанти вступу для майбутніх медиків:

 • Вступати одразу після школи (і, у випадку закордонних студентів, програми Foundation). Доведеться скласти UMAТ (Undergraduate Medicine and Health Sciences Admission Test), пройти інтерв’ю та продемонструвати бал ATAR (Australian Tertiary Admission Rank) – це загальна сума академічних досягнень студента, яка необхідна для вступу в практично кожен ВНЗ. Також варто мати на увазі, що різні університети можуть вимагати різні додаткові предмети.
 • Вступати вже з дипломом бакалавра (та ж схема, що й в Америці). Потрібно буде скласти MCAT або GAMSAT (Graduate Australian Medical School Admissions Test). Деякі університети також використовують GPA (Grade Point Average) – конкурс середнього балу з твого попереднього диплому.

Корисні посилання:

Найкращі університети для отримання медосвіти в Австралії:

1. Університет Сіднея/The University of Sydney.

Цей престижний університет пропонує широкий вибір стипендій для іноземних студентів.

2. Університет Мельбурна/The University of Melbourne.

Один із найбільш розвинених напрямків в університеті Мельбурна – біомедичні науки. Також цей ВНЗ входить у список найпрестижніших навчальних закладів світу та пропонує стипендії.

3. Університет Монаша/Monash Univeristy.

Університет входить у ТОП-100 університетів світу згідно з рейтингом Times Higher Education World University Rankings. Також варто детальніше дізнатися про стипендії, які пропонує цей ВНЗ.

ліки

Медична освіта у Німеччині

Медичні факультети Німеччини користуються популярністю та активно приймають іноземних студентів. До того ж, процес вступу набагато легший ніж у Англії, Канаді й тим більше США.

Ти не зможеш вступити до німецького ВНЗ одразу після закінчення школи. Є два варіанти: провчитися кілька років в українському університеті й потім заново вступити в німецький ВНЗ (німці довше вчаться в школі – 12 чи навіть 13 років, а навчання в українському інституті ліквідує цю різницю). Інший спосіб – закінчити перший курс в Україні та вступити в німецький коледж довузівської підготовки (Studienkolleg).

Основна мова навчання – німецька, і навіть для Studienkolleg потрібно володіти мовою на рівні В1. Щоб підтвердити рівень, потрібно обов’язково скласти DSH (Deutsche Sprachprufung fur den Hochschulzugang) або TestDaF (Test Deutsch als Fremdsprache für ausländische Studienbewerber).

Корисні посилання:

 • Список німецьких стипендіальних програм можна знайти на сайті DAAD – німецької служби академічних обмінів.
 • Studying in Germany – корисний портал для всіх, хто хоче вчитися в Німеччині.
 • Ще один цінний ресурс для майбутніх студентів.

Найкращі університети для отримання медосвіти в Німеччині:

1. Гайдельберзький університет Рупрехта-Карла / Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg.

Найстаріший університет Німеччини (заснований ще в 1386 році), що відомий дослідженнями в сфері біології та медицини.

2. Рейнсько-Вестфальський технічний університет Аахена / RWTH Aachen University.

Незважаючи на те, що спрямування університету – технічне, рівень медичної освіти тут також високий.

3. Університет Любека / Lübeck University.

Науково-дослідницький університет, що здебільшого займається розвитком медицини та наук, пов’язаних із нею. Також пропонуються стипендії.

лікар

Інші країни з престижною медичною освітою

1. Швеція. Каролінський Інститут (Karolinska Institutet) – один із найпрестижніших у світі, навчання ведеться англійською мовою. Також пропонують чимало стипендій. Більше корисної інформації про вступ у шведські університети можна знайти на сайті University Admissions in Sweden.

2. Нідерланди. 1) Роттердамський університет (Erasmus University Rotterdam). Один із найбільших медичних центрів у Нідерландах. Дізнавайся деталі вступу та здобувай престижну медичну освіту! 2) Амстердамський університет (University of Amsterdam). Найбільший університет у Нідерландах, що пропонує широкий вибір стипендій.

3. Японія. Система охорони здоров’я в Японії – одна з найбільш розвинених у світі. Варто звернути увагу на Токійський університет (The University of Tokyo), що вважається одним із найпрестижніших у Японії.

Шукай стипендії, що підходять саме тобі, готуйся та вступай до омріяного університету!

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus