Чи можуть викладачі використовувати твої роботи?

робоче місце

Якими б не були наші реферати, курсові та дипломи – ми їхні автори, тому маємо на них авторські права. А якщо студентські творіння мають ще й наукову цінність, то відразу стають ласим шматком для тих, хто самотужки таку цінність віднайти не може. Розповідаємо, коли викладачі повинні просити дозволу на використання вашої роботи, а коли ні.

Коли виникає авторське право?

Згідно з ч. 2 ст. 11 Закону «Про авторське право та суміжні права», як тільки ви що-небудь створите, відразу стаєте законним автором. Ваш твір не потрібно реєструвати чи якось оформлювати. Тільки дописали диплом – виникло авторське право, можете ставити значок © .

Ви як автор маєте право (згідно зі статтею 14 згаданого Закону):

  • вимагати зазначення свого імені, якщо хтось захоче використати ваш твір, або навпаки – вимагати, щоб ваше ім’я не згадували;
  • протидіяти будь-якому перекрученню, спотворенню твору чи будь-якому іншому посяганню на твір, яке може зашкодити вашій честі й репутації.

Пам’ятайте, ви – єдина особа, яка має право використовувати своє творіння і дозволяти робити це іншим (ст. 15 Закону «Про авторське право та суміжні права»). Тобто без вашого дозволу публікувати ваші надбання навіть із зазначенням вашого авторства ніхто не має права.

Реклама

Чи мають викладачі право використовувати роботи студентів?

Без дозволу студента-автора – ні. Деякі виші плекають байки про інтелектуальне рабство: нібито всі роботи, створені студентом під час навчання в університеті, належать університетові. Таке твердження передбачене ст. 429 Цивільного кодексу і може стосуватися тільки викладачів, які працюють в університеті за трудовим договором. Твори, що створюються викладачами під час виконання їхніх обов’язків, ще називають службовими. Авторам за це платять.

Студенти – не наймані працівники вишу, тому їхні роботи належать тільки їм. Викладачі не мають права публікувати роботи студентів без їхнього дозволу, тим паче – без зазначення їхнього авторства. Це порушення авторських прав, яке потрібно відновлювати в судовому порядку.

робоче місце

Коли викладачі можуть використовувати творіння студентів?

Зараз не кажемо про випадки fair use – добросовісного використання: почитати перед сном, показати друзям чи зацитувати в сімейному колі. Це за замовчуванням можна.

Аби твір можна було використовувати без згоди автора, він повинен бути попередньо оприлюдненим. Тож показувати публіці можна тільки ті твори, які вже до того побачили/почули особи, які не належать до кола близьких авторові людей.

Якщо ви прочитали свій твір перед одногрупниками, то викладач зможе його використати тільки з навчальною метою (як приклад для інших). Це передбачено ст. 23 Закону «Про авторське право та суміжні права».

Якщо ж ви писали, наприклад, наукову статтю разом із викладачем, то, згідно зі ст. 13 цього Закону, маєте право:

  • вимагати, щоб вас зазначили у списку авторів;
  • публікувати статтю без дозволу інших авторів (бо вона є «одним нерозривним цілим». Це саме може зробити і викладач.

Способи захисту студентських робіт

Якщо ви створили щось суперкласне і не хочете побачити це щось на сайтах на зразок «Дипломні на замовлення»:

  • роздрукуйте (чи запишіть на носій) і надішліть на свою домашню адресу. У конверт вкладіть опис того, що в ньому буде. Лист – із повідомленням одержувача. Таким чином дата на конверті засвідчить, що на цей момент твір створили ви, а не хтось інший. Конверт не відкривати!
  • зареєструйте авторське право на твір у Державній службі інтелектуальної власності. Коштуватиме це 55 грн. Ще 8,5 грн. – за свідоцтво, що ви – автор.

Це на випадок, якщо є загроза, що ваш твір незаконно використають, а ви цього не хочете. Із такими доказами можна йти до суду, бо в порушників їх точно не буде.

Успіхів!

Фото: stock-up.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus