Майбутнє вищої освіти

coffee

Можна було б почати радикально — «вища освіта зникне, вона вже не актуальна». Проте я скажу інакше — «зникне не актуальна вища освіта».

Типовий тренд

Кожен тренд має стадії. Вони схожі на дії маятників, і чим сильніше маятник відведений в один бік — тим далі він відлетить. Був час, коли диплом був мрією, необхідністю, показником статусу, грошей, знань, професійності. Ми й не помітили, коли кожен перший побіг за дипломом. Бажано юриста чи економіста.

Диплом мають майже всі. Його цінність знівельована, це як падіння гривні у 2014 році. Згадайте це відчуття, коли 200 долларів у руках вартують 1600 грн, а потім раптово — 6000 грн. Так само і ваш диплом, спочатку він цінний, а потім «6000 грн».

Так маятник відкинуло до того, що зараз про ваш диплом запитають хіба що жартома. Про ставлення роботодавців читайте в попередньому блозі.

Реклама

Змін не уникнути

Є інша проблема. Університетів стало занадто багато. Для того, аби вдовольнити бажання всіх батьків країни «шоб родичі побачили, яка в мене дитина розумна».

Україна

Те, що вже декілька років в Україні анонсують закриття вишів — не новина. Це необхідність. Буде зменшуватися кількість бюджетних місць, вартість навчання буде вищою, виші, як я казала, скоротять. Вища освіта має стати знову цінною через підвищений поріг вступу. Через виключення таких студентів, якою була я (працювала і прогулювала). Але не варто засмучуватися, адже реально диплом університету потрібен не всім. У планах України реформувати професійно-технічну освіту. ПТУ, якими нас свого часу лякали батьки, мають стати привабливими для вступу, як і професії електрика чи кухаря. Так, потік абітурієнтів має перейти у декілька русел і розвантажити виші. Про курси від Google я вже писала раніше (один курс на три місяці вони прирівнюють до диплому університету).

Світ

Не зважаючи на те, що виші Европи та США сильно дорожчі за українські, їхня вартість також буде зростати. Бюджетні місця будуть скорочувати. І це не тільки через ситуацію з цінністю диплому. Справа ще й у коронавірусі, який суттєво вдарив по бюджетами вишів. Їх треба заповнювати. Звичайно, студентами.

Важливо

✔️Обрати спеціальність, якою точно хочеться займатися. Якщо потрібен геп-рік для цього — беріть. Але використайте його на тестування своїх ідей щодо майбутнього професії.
✔️Чітко визначити де ви отримаєте найактуальніші знання та навички.
✔️Обрати крім місця навчання додаткові курси, блоги, підкасти і підключати їх паралельно.

Так, світ змінюється, але це страшно лише для тих, хто стоїть на місці.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus