Зрілість як баланс мужності та чуйності

людина

Психологічна зрілість – одна зі складових, за якими можна оцінити емоційний стан людини та її спроможність самостійно керувати власним життям. Зрілість сприяє розкриттю всіх здібностей і талантів особистості, допомагає розвиватися в духовному та матеріальному планах.

Психолог А. Маслоу створив список характеристик, що притаманні зрілій особистості. Усі вони входять до його теорії мотивації, заснованій на моделі ієрархії потреб. Найвищою потребою, яка підштовхує людину до розкриття своїх здібностей і талантів, є потреба в самоактуалізації чи самовираженні. Самоактуалізація полягає в тому, що особистість прагне стати зрілою. У своїй праці «Психологія буття» А. Маслоу стверджував, що самоактуалізатори – це еліта людства, найкращі його представники, бо вони точно знають, чого прагнуть.

За висновками вченого, зрілі особистості складають лише близько 1 % населення планети. Таку сумну статистику Маслоу пояснив тим, що багато людей просто не знають своїх можливостей і не розуміють користі самовдосконалення. Саме тому вони схильні сумніватися та навіть боятися своїх здібностей.

picjumbo.com

А. Маслоу стверджував, що зрілі особистості відрізняються такими рисами:

 1. Більш адекватно сприймають дійсність. Незалежні від впливу будь-яких потреб чи стереотипів. Мають високий інтерес до невідомого, тому постійно навчаються в інших.
 2. Сприймають себе та інших такими, якими вони є. У зрілих особистостей відсутні агресивні форми поведінки, тому вони не сприймають подібного ставлення до інших людей.
 3. Спонтанні у своїх вчинках. Віддають перевагу простоті й природності. Дотримуються встановлених традицій. Ставитися до них потрібно з належним почуттям гумору.
 4. Такі люди зазвичай зайняті не собою, а власними завданнями, певною місією. Вони схильні розглядати свою діяльність під кутом зору вічності, а не поточного моменту, співвідносити її з універсальними цінностями.
 5. Відсторонені від багатьох подій. Завдяки цьому зрілі особистості відносно спокійно справляються із труднощами та є менш вразливими до зовнішнього впливу.
 6. Вони мало залежать від оточення. Мають хорошу силу волі та можуть боротися проти негативних факторів, що впливають на життя. Схильні до самотності.
 7. Мають нестандартне мислення. Щоразу знаходять щось нове в давно відомій інформації.
 8. Зрілі особистості можуть відчувати тривожність, незначні переживання, що характеризуються відчуттям зникнення власного Я.
 9. Прагнуть до товариства з людьми, які самоактуалізуються, теж прагнуть стати зрілими. Віддають перевагу вузькому колу спілкування.
 10. Володіють стійкими внутрішніми моральними нормами. Орієнтовані на цілі, а не на способи, якими їх можна досягати.
 11. Мають «філософське» почуття гумору. Ставляться до себе та життя з гумором, але ніколи не висміюють чиїсь вади.
 12. Володіють креативністю, яка не залежить від того, в якій сфері працює людина. Творчість проявляється в усіх діях і починаннях.
 13. Критично ставляться до своєї культури: відчувають себе представниками не певної культури, а людства в цілому.

А. Маслоу казав: «Якщо ми помремо в іншій війні чи якщо ми будемо залишатися напруженими невротиками, постійно перебуватимемо у тривожному стані холодної війни, то все це через те, що ми не розуміємо себе та один одного».

Ці слова, написані ще півстоліття тому, залишаються актуальними для нас і нині, коли ми прагнемо змін та чекаємо перспектив розвитку. «Я є мій вибір», – зазначав Сартр. А світ потребує вибору людей зрілих і відповідальних.

Зображення: picjumbo.com.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus