Я буквально відчував це місто своїми легенями

mariupol3

Перевіряємо стереотипи про Маріуполь разом з учасниками програми GOxChange

Дедалі більше українських студентів планують взяти участь в одній із численних програм обміну з іноземним університетом. Поїхати можна майже будь-куди: існують варіанти з Берліном, Варшавою, Сеулом, Нью-Йорком, Тель-Авівом… А віднедавна освітні подорожі доступні ще й по Україні, наприклад, до Маріуполя.

Можливість подорожувати, відкривати для себе Україну й руйнувати упередження щодо «стереотипних» куточків нашої держави надає GOxChange – програма обміну, що допомагає молоді відкривати невідомі їм міста. Знайомство займає десять днів, протягом яких тридцять учасників проекту навчаються і зустрічаються з культурними й громадськими діячами міста. Результатом подорожі стають творчі проекти: фото, фільми й статті з дослідженнями міських проблем.

Першими цю ініціативу випробували на собі представники Маріупольського державного та Ужгородського національного університетів. 17 лютого студенти із Закарпаття вирушили до колег зі східної України і вже встигли повернутися додому. Ми поспілкувалися з учасниками GOxChange щодо їхніх стереотипів про Маріуполь – перед і після подорожі. Деякі упередження частково підтвердилися, проте мандрівка точно була корисною: тепер студенти з обох міст стали ближчими й зрозумілішими одне одному. Приблизно на відстань одного життєвого досвіду.

Міф: Маріуполь – місто інтровертів

Галина Гичка, учасниця GOxChange:

«Похмурий робітник, який постійно працює, не відаючи, що таке відпочинок, – такий образ типового маріупольця тримався в моїй уяві протягом усього свідомого життя. Не знаю, що саме допомогло мені вималювати таку картину. Мабуть, медійне висвітлення Донбасу: новинарі зазвичай розповідали переважно про заводи, гірничодобувне ремесло й життя шахтарів.

Сьогодні цей стереотип зруйновано: як і будь-де, у Маріуполі люди шукають баланс між роботою та розвагами. Тут дійсно багато затишних і веселих місць із крутою атмосферою.

Приємно здивувало, що мешканці цього приазовського містечка (принаймні ті, з ким я познайомилася) так само відкриті в спілкуванні, як і закарпатці. Наприклад, мені ніколи не відмовляли, коли я просила показати дорогу чи дати інтерв’ю. Українці всюди однаково привітні».

Міф спростовано.

mariupol1

Міф: У Маріуполі погана екологія

Михайло Панов, учасник GOxChange:

«Жителі західної частини України, які жодного разу не були на Сході, знають його як промисловий регіон. Відповідно, серед західних українців панує думка, що індустріальний Донбас згубно впливає на довкілля.

Після відвідин Маріуполя я переконався, що це не просто стереотип, а сталевий факт: місцеві підприємства важкої промисловості викидають багато шкідливих відходів в атмосферу. Я буквально відчував це місто своїми легенями».

Міф підтверджено

Міф: Усі маріупольці російськомовні

Ольга Михайльонко, учасниця GOxChange:

«У своєму проекті ми досліджували молодь, тому можу говорити лише за цю вікову категорію: приблизно 70% розмовляють російською, проте майже всі – а це приблизно 90% – позитивно ставляться до української, намагаються переходити на неї в розмовах з україномовними.

На запитання, яка з мов, російська чи українська, буде пріоритетною у вивченні їхніми дітьми, більшість обрали саме українську. Я все ж таки не зруйнувала стереотип про повальну російськомовність маріупольців, але переконалася, що українська тут має всі шанси домінувати над російською в майбутньому».

Міф частково спростовано

Міф: Маріуполь – місто пасивних студентів

Юліан Кріцак, учасник GOxChange:

«Вважається, що в Маріуполі мало представників активного студентства, які б брали участь в організації заходів на університетському та міському рівнях. Щодо самої кількості, то з упевненістю скажу: студентів тут справді багато.

Хоча я й познайомився з великою кількістю юнаків і дівчат, які навчаються в місцевому університеті, віднайти дійсно активних шибайголів мені так і не вдалося. Кілька таких були на зібранні студентської ради, але, окрім них, я не побачив і не почув нікого. Усе ж можна сказати, що стереотип частково спростований, адже я очікував, що людей буде менше. Але потрібно ще працювати: і над якістю, і над кількістю».

Міф частково спростовано

mariupol2

Міф: Маріуполь – місто, де ведуть активні бойові дії

Яна Буковецька, учасниця GOxChange:

«Новинарі майже завжди згадують Маріуполь, розповідаючи лише про війну. У телевізійних сюжетах я чула, що майже всю Донецьку область обстрілюють, а люди там живуть ледь не в окопах.

Мої побоювання стикнутися віч-на-віч із жахіттями воєнних дій умить розвіялися, щойно я приїхала до цього міста. Ніякої війни тут немає, обстрілів теж не ведуть, навіть поодиноких пострілів не чути. Про те, що відбувається за декілька десятків кілометрів, нагадують хіба що військові, яких час-від-часу можна побачити в місті».

Міф спростовано

Міф: Маріуполь – місто, пофарбоване в сепію

Павло Величко, учасник GOxChange:

«Менш ніж 10% відсотків жителів Маріуполя працюють на об’єктах важкої промисловості, але виробництво останнім часом скорочується. Рентабельність виробництва мінімальна або взагалі мінусова, в умовах конкуренції на сучасному ринку тут досі використовують застарілі технології. Ситуацію погіршує окупація частини Донбасу: більшість потужностей втрачено, а ті, що лишилися, виживають, як можуть. Тому в місті протягом останніх двох років відкрилася купа закладів, про існування яких деякі маріупольці вперше почули від нас – закарпатців.

У Маріуполі активно розвивається малий та середній бізнес, значна частина населення працює у сфері надання послуг. Відкривають вільні простори для молоді, масштабні культурні події заплановано на рік заздалегідь. Маріуполь куди цікавіший, ніж здається на перший погляд».

Міф спростовано

Своїми враженнями від подорожі поділилася й Юлія Федотовських, координаторка проекту GOxChange: «Коли ми анонсували старт програми, то просили потенційних учасників заповнити анкету. Анкети ми читали щодня, дізнавались про стереотипи, деяким з них відверто дивувались. Уже тоді було зрозуміло, що всі упередження зруйнувати не вдасться: стереотипи стереотипами, але є й ряд фактів, які дійсно підтвердяться. І це нормально: ми не намагались представити місто в ідеальному світлі, прикрасити дійсність, а навпаки! Завдання програми полягає в тому, щоб дати учасникам можливість ознайомитися з ним і його жителями, відкрити їх для себе, дізнатись факти. Саме те, що ми не знаємо, і породжує стереотипи.

Мені здається, що учасники програми стали мислити трішки ширше, зрозуміли, що не все є чорним чи білим, що люди всюди різні. А замість того, щоб довіряти пліткам і стереотипам, варто займати активну позицію, подорожувати, досліджувати, знайомитися з новими людьми. Програма GOxChange в Ужгороді буде реалізована вже зовсім скоро – з 19 по 28 березня. Ми сподіваємося, що нові враження і досвід знову виявляться для учасників неперевершеними! Слідкувати за її перебігом можна на сторінці GoEast».

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus