Маргарет Етвуд: «Досвід приходить завдяки відсутності здорового глузду»

Margaret Atwood

Маргарет Етвуд – канадська письменниця й активістка. Цього року вона отримала літературну Букерівську премію за свій роман «Заповіти». Це продовження її відомої феміністичної антиутопії «Оповідь служниці», написаної майже 35 років тому. До речі, про лауреатів цієї преміїї ми писали раніше. У чому таємниця популярності письменниці – читай у нашому матеріалі.

Із чого все починалось

Маргарет Етвуд було 16 років, коли вона зрозуміла, що хоче стати письменницею. Це були 50-ті роки. Тоді в Канаді ніхто не хотів присвячувати себе літературі – були не ті часи. Тому спочатку Етвуд займалася науковою діяльністю – це було престижно.

Пізніше, в інтерв’ю для документального фільму про Маргарет Етвуд, її вчителька сказала: «Вона не виявляла особливих здібностей у моєму класі». І це була правда. Коли Маргарет почала писати й змінила вид діяльності, їй казали, що вона з’їхала з глузду. А тепер вона відома в усьому світі.

Реклама

Стиль життя

Маргарет Етвуд живе за своїми правилами. Її називають феміністкою, але вона каже: «Я не хочу бути рупором для будь-якого руху». Відомим літераторам подобається популярність. А Маргарет вважає, що цікавитися життям письменника – це все одно, що цікавитися життям качок просто тому, що ви любите фуа-гра.

Неординарна, сучасна й зухвала Маргарет Етвуд розповідає про свої принципи:

 • «Я читаю для задоволення. У цей момент я навчаюсь найбільше»;
 • «Здоровий глузд приходить завдяки досвіду. Досвід приходить завдяки відсутності здорового глузду»;
 • «Ніколи не проклинайте тих, хто сильніший за вас, – тільки якщо між вами немає великого паркану»;
 • «Якщо ви опинилися в безглуздій ситуації, з якої не можна вийти із честю, – вдайте, що саме цього ви й хотіли»;
 • «Тільки десять відсотків – це натхнення, дев’яносто – кропітка робота»;
 • «Поки ти пишеш, то маєш повну свободу».

Для майбутніх авторів та авторок

Якщо не буде нових письменників – не буде й майбутніх читачів. Тому важливо підтримувати молодих літераторів. Цю думку поділяє і Маргарет Етвуд та ділиться порадами для тих, хто хоче стати на письменницький шлях:

 • «Заведіть записник! Записуйте все, що спаде вам на думку і може знадобитися пізніше»;
 • «Багато читайте і читайте прискіпливо. Помічайте, як автор розвиває сюжет і якого стилю оповіді дотримується. Ми всі вчимося на прикладі інших письменників»;
 • «Звертайте увагу на свою поставу! Ви ще не помічаєте цього, бо молоді. Але пізніше це вилізе вам боком»;
 • «Якщо раптом зникло натхнення писати, то підіть на прогулянку. А потім лягайте спати»;
 • «Не соромтеся того, що ви створюєте. Ніхто ж вас не бачить! А якщо написали щось, що вам не подобається, – сміливо зімніть і викиніть. Смітник – найкращий друг письменника».

Романи й екранізації

Більшість знає Маргарет Етвуд саме як авторку антиутопії «Оповідь служниці». За нею зняли однойменний серіал, який можна переглянути в оригіналі на стримінговому сервісі Hulu. Після вибухової реакції глядачів на цю екранізацію до діла взявся й Netflix. Він зняв мінісеріал «Вона ж Грейс» за ще одним романом Етвуд.

Завдяки прогресивним поглядам Маргарет Етвуд, її книжки мають популярність і серед читачів з України. Твори письменниці в українському перекладі можна знайти у видавництві «Клуб сімейного дозвілля» і в мережі книгарень «Є».

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus