Похід у Маняву

манява

Більш колоритних і контрастних місць, аніж карпатські селища, годі й шукати. Кажуть, що всі стежки ведуть у гори. Але, крім Карпат, є ще дещо – невеликі населені пункти, про які не знаєш доти, доки сам там не опинишся. «Студвей» розповість, що є в гірських селах особливого та чому варто поїхати до Маняви.

Манява – невеличке село на Івано-Франківщині, розташоване за 25 км від залізничної станції «Надвірна». Воно знаходиться в мальовничій гірській ущелині. На думку дослідників, селище виникло на території одного з найдавніших поселень у Карпатах. Нині туристів вражають не лише давні традиції та патріотизм місцевих мешканців, а й те, наскільки влучно тамтешні краєвиди відображають норов і характер своїх жителів.

Що подивитися

Найвизначніше місце села – Манявський скит XVII ст. Це порівняно невеликий усамітнений монастир, засновником якого є виходець із Афону монах Йов Княгиницький. Свого часу тут була велика бібліотека стародруків. Існує легенда, що до монастиря неодноразово навідувався легендарний гуцульський опришок Олекса Довбуш. Саме для Манявського скиту монах-іконописець Йов Кондзелевич у XVIIІ ст. створив відомий Богородчанський іконостас, який нині зберігається в Національному музеї у Львові. Деякі дослідники вважають, що у скиті похований гетьман України Іван Виговський.

За 380 м від Манявського скиту розташований Блаженний камінь – місце молитви й очищення від скверни, куди колись приходив сам Данило Галицький. Із цього каменя віками витікала вода, а властивості джерела прирівнюють до французького чудотворного Лурду.

Вище від скиту – Манявський водоспад – один із найвищих у Карпатах (вода падає кількома каскадами з висоти близько 16 м). Щоб оцінити таку красу, слід пішки здолати не менше 2 км ґрунтової дороги. Це займе трохи менше години. Дорога до водоспаду дуже мальовнича, висота гранітних стін каньйону тут інколи сягає 20 м. У підніжжі водоспаду є невелике озеро. Місцеві кажуть, що вода в озері має властивість омолоджувати тих, хто там купається.

манява

Музей Ведмедя відкритий у Маняві із 2006 року. Усім, хто цікавиться фауною і флорою, буде корисно сюди зазирнути. Музей розташований у центрі села, біля будинку сільської ради. Екскурсії проводяться безкоштовно, але про них треба попередньо домовитися.

За 14 км від Маняви в селі Старуня є грязьовий вулкан – унікальний не лише в Карпатському краї, а й у цілому світі. Понад століття тому тут почали розробляти нафтові родовища. Ґрунтові води викликають окислення нафти, що дає приплив теплової енергії, яка живить вулкан. Сьогодні вулкан має 8 кратерів та 12 непостійних мікрократерів, які виділяють газ, воду, глинисту пульпу, інколи нафту чи її складники. Гарячі грязі та води високої мінералізації володіють лікувальними властивостями, тому охочих подивитися на «грязьову пляму, що дихає крізь кратери» буде чимало.

Реклама

Виклик прийнято?

Для тих, хто вперше у Карпатському краї, буде цікаво побачити, як виглядають традиційні копиці сіна (у багатьох селах є свої «технології виробництва»), насолодитися гірським чистим повітрям і прохолодою лісів, вивчити кілька слів із місцевої говірки. А ще захочеться перейти мілку гірську річку (вода влітку настільки холодна, що може здаватися, що ноги крижаніють), скуштувати місцеву кухню, приєднатися до пастухів і бодай спробувати не загубити жодної корови. Сфотографувати краєвиди для Instagram і поблукати селом у пошуках інтернету.

Де поїсти та відпочити

При монастирі, що на Манявському скиті, працює трапезна, де можна перекусити. Туристи про неї кажуть так: «Дешево, сердито та смачно». Також є можливість на декілька годин відчути себе справжнім монахом.

Переночувати в селі можна лише в наметі просто неба. У Маняві є спеціально відведені для таборів території. Для тих, хто цінує комфорт, є інший варіант – залишитися на ночівлю у місцевих жителів, які часто здають кімнати чи цілі будиночки в оренду, або забронювати готель у Надвірній, що за 25 км від села.

Фото: Ніна Ліщук.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus