Ласкаво просимо в майбутнє

man (1)

Приходиш додому, розігріваєш їжу в мікрохвильовій печі, переглядаєш на YouTube відео про весілля в Африці, замовляєш в інтернет-магазині книжку з іншої області… Зараз це просто й зручно. Тільки уяви почуття людини з 19 століття, яка раптом потрапила у 21. Для неї це все здавалося б нереальним.

Ерік Шмідт, виконавчий директор Alphabet, Inc., колишній виконавчий директор Google і екс-член ради директорів Apple, та Джаред Коен, президент Jigsaw (колишні Google Ideas), вирішили здійснити подорож у майбутнє й розповісти, як технології змінять людей, бізнес і держави. Так з’явилася книга «Новий цифровий світ». Пропонуємо долучитися до цієї повної несподіванок мандрівки.

О, є ще одна річ, про яку ти мусиш знати. Цікаво й зрозуміло розповідають про Інтернет і майбутнє не лише в книзі, але й у документальному фільмі Lo and Behold, Reveries of the Connected World («О, Интернет! Грезы цифрового мира»).

Комунікація

Нікого не здивуєш тим, що гаджети вдосконалюються з кожним роком та навіть півріччям. Однак цифри вражають! У 2025 році комп’ютери рахуватимуть у 64 рази швидше, ніж у 2013. Згадай улюблені науково-фантастичні стрічки: ми або наші нащадки житимуть за їхніми сюжетами, однак це вже буде не фільм, а реальність.

Зміниться не лише якість телефонів, планшетів чи ноутбуків, а й їхня доступність. Доступ до інформації, поширення Wi-Fi, можливість придбати смартфон поліпшать життя населення в країнах, де поки що ці технології здаються недосяжними.

«Уявімо собі, як сьогодні впливає на життя конголезького рибалки найпростіший мобільний телефон. Колись йому доводилося нести весь денний улов на ринок, а потім спостерігати, як риба повільно псується під сонцем. Тепер, чекаючи дзвінків від покупців, рибу можна тримати живою в річці. Після отримання замовлення, її витягують із води й готують до продажу. Не потрібний дорогий холодильник; не потрібно наймати когось охороняти його вночі; немає ризику, що улов, який псується, знеціниться (або що покупці отруяться); знижується ймовірність надвиробництва».

«Автомобілі без водія; роботи, керовані силою думки; штучний інтелект; віртуальна реальність із повним ефектом присутності, що дозволяє накласти цифрове зображення на навколишнє середовище. Ці всі досягнення зіллються з фізичним світом і доповнять його».

Декілька місяців тому Facebook представив проект, за допомогою якого можна буде набирати текст силою думки. На конференції паралізована жінка надрукувала в такий спосіб 8 слів за хвилину. Мета – 100 слів за хвилину. Це навіть швидше, ніж набирати пальцями на екрані!

robot

Реклама

Освіта

Діти й далі ходитимуть до школи, щоб спілкуватися з ровесниками. Однак методи навчання значно зміняться: замість традиційних уроків будуть інтерактивні семінари. Те, про що ми говорили в попередній частині (доступ до інформації, поширення Wi-Fi), безпосередньо вплине й на освіту. Так діти з бідних країн матимуть змогу навчатися на різноманітних онлайн-курсах, які вже набувають популярності. Хоча відсоток тих, хто закінчує онлайн-курс, досі низький.

«Уже сьогодні в країнах, що розвиваються, запущено чимало пілотних проектів, у межах яких мобільні технології використовуються для навчання предметів і прищеплення певних навичок. Сюди входить граматика іноземних мов, додаткові університетські курси. У 2012 році такий підхід протестував Массачусетський технологічний інститут в Ефіопії: дітям молодшого віку роздали планшети із завантаженим контентом, при цьому без будь-яких інструкцій або пояснень. Результат був разючим. Через кілька місяців вони знали алфавіт і могли писати цілі речення англійською».

У документальному фільмі, про який ми вже згадували, науковець і професор комп’ютерних наук та електротехніки Себастьян Тран розповідає, що вирішив одночасно проводити очний і дистанційний курс із того самого предмету. У Стенфорді в нього було 200 студентів. У той самий час на відповідний онлайн-курс записалося 160 тисяч людей. Після закінчення навчання команда порівняла успішність тих, хто приходив на лекції до університету, і тих, хто проходив навчання віддалено. Результат вразив. Найкращий студент із Стенфорду посів лише 413 місце в рейтингу.

Роботи

Роботизація для нас уже не новина. Машини замінили людей на заводах, фабриках, а в майбутньому зможуть замістити нас у будь-якій сфері професійної діяльності. У фільмі науковець Тран запевняє: «Чи навчаться машини знімати фільми? Звичайно! Вони вчаться набагато швидше за нас». На фразу оператора, що роботи не зможуть навчитися любити так, як люди, він відповідає: «А чи потрібні машини, схожі на нас? Якби моя посудомийна машина сказала, що закохалася в холодильник і тепер їй не до посуду, я був би незадоволений».

Ще у 2012 році група науковців з японсько-французької робототехнологічної лабораторії CNRS-AIST продемонструвала цікавий експеримент. Людина керувала діями робота, який перебував за сотню миль від неї: достатньо було уявити, як цей робот рухає кінцівками. «Можливості технології руху, що керується думками, разом із виготовленням протезів особливо захоплюють, коли усвідомлюєш, що це означає для людей з інвалідністю чи паралізованих пацієнтів з пошкодженим хребтом, ампутованими кінцівками».

Роботи посідатимуть важливе місце і у воєнній сфері. Вони, на відміну від людей, не відчувають страху чи втоми, виконують накази з бездоганною точністю. І їхній швидкій реакції може позаздрити кожен солдат.

apartment

Медицина

Ще у 2012 році Управління з контролю за продуктами і ліками США вперше затвердило електронну таблетку. Датчик може надсилати інформацію про стан здоров’я, реакцію на ліки на мобільний телефон. Науковці вважають, що в недалекому майбутньому персональна медична система на базі мобільного пристрою зможе виявляти проблеми в організмі, шукати потрібного спеціаліста, записувати на прийом та надсилати лікарю всю необхідну інформацію про стан пацієнта.

Окрім цього, можна буде сфотографувати рану, записати кашель та надіслати ці файли лікарю, який проконсультує дистанційно. Черги в поліклініках і «мені лише довідку забрати» залишаться в минулому.

Соціальні мережі та віртуальні держави

З’явиться новий вид страхування. «Вам запропонують застрахувати свою онлайн-особистість від крадіжки й злому, помилкових звинувачень, зловживань і несанкціонованого присвоєння. Батьки зможуть придбати страхівку від репутаційного збитку, який здатні заподіяти дії їхніх дітей в Інтернеті. А викладач, скажімо, захоче застрахуватися від злому студентами його профілю в Facebook і розміщення на сторінці образливої чи компрометаційної інформації».

На чорному ринку з’являться нові гравці, які продаватимуть онлайн-особистості. Віртуалізація життя вплине на можливості та права в Інтернеті. Однак швидкий доступ до інформації не зруйнує обмежень у реальному житті. Наприклад, якщо в Інтернеті місце народження неважливе, то в реальності воно далі впливатиме на соціальне й політичне життя людини.

Без соцмереж обійтися буде надзвичайно складно не тільки людям, а й компаніям. Уже зараз ми спостерігаємо за тенденцією повного переходу ЗМІ в соціальні мережі. Це й не дивно, адже кількість переглядів новини у Facebook може бути в декілька десятків разів більшою, ніж на сайті. Наприклад, якщо зайти на сайт американського медіа NowThis, не знайдеш ніяких сюжетів, однак побачиш посилання на Facebook, Snapchat, Twitter, Instagram та YouTube.

Ми тільки недавно отримали безвіз, однак автори книги прогнозують створення віртуальних віз. Якщо, наприклад, Китай заборонить заходити на місцеві сайти іноземцям, доведеться оформляти спеціальні віртуальні візи, щоб отримати дозвіл відвідувати інтернет-простір країни. І до речі, VPN тут буде безсилим.

Транспорт

Автори запевняють, що до надзвукових поїздів ще далеко, але безпілотних автомобілів уникнути вже неможливо. «Кілька безпілотних автомобілів, розроблених командою інженерів Google і Стенфордського університету, уже проїхали сотні тисяч миль без єдиної аварії».

Себастьян Тран, професор і винахідник безпілотних автомобілів, запевняє, що машина, яка зробила помилку, моментально навчається, виправляє її й передає цей досвід іншим машинам. Якщо помиляється справжній водій, на цьому вчиться лише він. Коли ж це робить безпілотник, про хибу дізнаються навіть ще не сконструйовані автівки, а отже, вона вже ніколи не повториться.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus