Насолода для очей: логотипи українських вишів

Вони бувають різні. Відверті, гіперболізовані, із прихованими натяками. Вишукано мінімалістичні чи доречно деталізовані. Вони – це логотипи українських університетів, їхня візуальна самопрезентація зашифрована у знаках і символах. Видатний італійський семіолог Умберто Еко у такому разі неодмінно наголосив би на парадоксах інтерпретації і був би правий. Серед логотипів вишів нашої країни ми вже знайшли і реалізм, і бароко, і навіть малюнок для тесту Роршаха.

Чого навчаємо, те й маємо: буквальні логотипи а-ля реалізм

Автори таких логотипів звикли називати речі своїми іменами. І передавати суху сутність речей. Навчаємо морський справі – малюємо кораблик, телекомунікаціям – вишку, нафті та газу – знову вишку. Як наслідок – жодних двозначних тлумачень і чітке розуміння того, що відбувається чи відбуватиметься.

Державний університет телекомунікацій

Фото 1_Державний університет телекомунікацій

Цікавий логотип у стилі техно. Така собі ода супутниковому зв’язку у всіх його проявах. Ще схоже на ілюстрацію із науково-фантастичного роману, мабуть, десь так уявляли майбутнє у ХХ столітті.

Херсонська державна морська академія

Фото 2_Херсонська державна морська академія

«Корабли моей гавани»: дивитись на логотип, уявляти безкрайнє море та слухати Земфіру. А якір – це для того, щоб своєчасно зупинитись і остаточно не втратити відчуття реальності.

Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу

Фото 3_Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу

Тут усе дуже серйозно. Це тобі не щось, а нафта та газ, це відчувається одразу. Певно, одне з найбільш атмосферних і переконливих зображень. І, на диво, без стереотипів, що одразу малює уява, коли бачиш такі два магічних слова. Саме тому вони обережно (щоб студенти не втратили голову) позначені як «Н» та «Г».

Національний університет фізичного виховання і спорту України

Фото 4_Національний університет фізичного виховання та спорту

Класика – це завжди безпрограшний варіант. Статую «Дискобол» (імовірним автором вважається Мирон) відносять до найвеличніших досягнень античної епохи. І хоча оригінал скульптури не зберігся, її копії можна побачити у музеях Риму та Ватикану, а копію зображення ще й на емблемі Національного університету фізичного виховання і спорту України.

Одеська державна музична академія імені А. В. Нежданової

Фото 5_Одеська державна музична академія імені А. В. Нежданової

Реалістично, просто та витончено. Здається, що зараз із-за куліс вийде маестро в розкішному чорному смокінгу, вклониться залу, сяде за фортепіано, перед цим артистично відкинувши фалди, і заграє проникливу мелодію.

Реклама

Загадковий сюр чи постмодерн?

Ось де неможливо втримати власну фантазію. Зображення, які можна тлумачити довго і все ж не знайти потрібного пояснення. Тож саме час не стримувати власні асоціації.

Харківська державна академія дизайну і мистецтв

Фото 6_Харківська державна академія дизайну і мистецтв

Японський ієрогліф, частина кардіограми чи взагалі сліди руху пальців на чомусь підозріло кривавому? Безліч можливих інтерпретацій, але однозначно можна сказати, що цей логотип має щось від дивних дадаїстів.

Інститут підприємництва «Стратегія»

Фото 7_Інститут підприємництва Стратегія

Чим не завдання із тесту Роршаха? Хіба що замість чорнильних плям – паралельні лінії, розташовані чудернацьким способом. Лабіринт людського буття, дорожній знак із позаземної цивілізації. А що бачиш ти?

Харківський національний університет радіоелектроніки

Фото 8_Харківський національний університет радіоелектроніки

І знову Роршах, оптична ілюзія, але більше – Мауріц Ешер. Це нагадує елемент із його картин, в яких митець намагався відтворити нескінченність та симетрію.

Одеська державна академія технічного регулювання та якості

Фото 9_Одеська державна академія технічного регулювання та якості

Перші асоціації: відтята голова людини, оперезана червоною стрічкою, чи то просто нерозшифровані послання цивілізації майя. Але після тривалих роздумів зрештою розумієш, що саме означає логотип. Q – мабуть перша літера англійського слова quality – якість. Хоча чомусь одразу думаєш про IQ. А закруглена червона стрілка – це символ зростання, яка, здається, повинна свідчити про покращення якості. От така ілюстрація суперечливості сприйняття.

Ще трохи – і Сорбонна: закордонне бароко

Міфічні боги та тварини, урочисті геральдичні символи, мудрі написи латиною. Людина не в темі легко зможе сплутати такі зображення із логотипами європейських вишів.

Львівський національний університет імені Івана Франка

Фото 10_Львівський нац університет ім Франка

«Освічені громадяни – окраса Батьківщини» – так перекладається фраза, розміщена під щитом великого гербу. Жінка справа – це Афіна, яка символізує науку та мудрість. Навпроти неї розташована жінка із дзеркалом, у яке заглядає змія. Це алегорія пильності. Ціла повчальна історія лише в одній картинці.

Національний університет харчових технологій

Фото 11_Національний університет харчових технологій

Також маємо щит, який тримають боги. Праворуч – Меркурій (Гермес), бог хліборобства і торгівлі, а ліворуч – Деметра, богиня родючості, землеробства та достатку. Напис стверджує: «Віра, традиція, честь». Метафорично, концептуально, глибоко.

Міжнародний гуманітарний університет

Фото 12_Міжнародний гуманітарний університет

Хоча лев вважається земельним знаком західноукраїнських земель, тут їх зображено навіть два (університет знаходиться в Одесі). Мабуть, це символ сили та могутності, які надає освіта, призначена «для суспільного блага» (Pro bono publico).

Одеська державна академія будівництва та архітектури

Фото 13_Одеська державна академія будівництва та архітектури

Кембридж має дракона, а ми, окрім нього, ще і єдинорога. Єдиноріг – це взагалі круто, чи не так? До речі, він часто зустрічається на гербах Шотландії, Канади, Великобританії та символізує честь і шляхетність.

Київський міжнародний університет

Фото 14_Київський міжнародний університет

Якщо вже мова зайшла про шляхетність, то ще варто навести логотип КМУ, який виглядає як справжній герб середньовічних лицарів або як емблема таємничого релігійного ордену.

Мінімалізм та «мімімізм»

Зібрали тут зовсім протилежні зразки логотипів. Але це так задумано. Мінімалістичні приклади порадують тих, хто цінує чітку лаконічність, а «мімімішні» – взагалі всіх, бо як можна не любити тварин?

Національний університет водного господарства та природокористування

Фото 15_Національний університет водного господарства та природокористування

Стисло і вичерпно. І головне, що все зрозуміло. І малювати такий логотип легко. Суцільна практичність і, треба зауважити, естетична краса.

Черкаський державний технологічний університет

Фото 16_Черкаський державний технологічний університет

Лише літери і невеличкий фінальний штрих у вигляді хвилястої паралельної лінії (трохи нагадує вуса, ні?). Також досить стильно, хоча «Д» натякає на щось морське, а цей виш спеціалізується на технологічних галузях. Передумови для когнітивного дисонансу.

Запорізький інститут економіки та інформаційних технологій

Фото 17_Запорізький інститут економіки та інформаційних технологій

Знову не дуже зрозуміло, чому зображено човен. І навряд чи це чистий мінімалізм. Але ж гарно. Якийсь цей корабель фольклорний, старовинний. Людей видно погано, проте їхні почуття відчуваються ясно: зосередженість, наполегливість, цілеспрямованість.

Одеський державний медичний університет

Фото 18_Одеський державний медичний університет

Плавно переходимо до обіцяного «мімімі». Це ще не воно. Хоча змія мила. За рахунок того, що тарілка чи миска, яка намальована поруч, надає їй вигляд чи то усміхненого пелікана, чи то іронічно усміхненого пелікана.

Ужгородський національний університет

Фото 19_Ужгородський національний університет

Едельвейс уособлює Карпати, а олені – їхніх жителів. Взагалі ці тварини – символ сили, краси і благородства. У свою чергу схрещені пера означають розумову працю. Щирий та зворушливий логотип.

Житомирський державний університет імені Івана Франка

лого 20_Житомирський державний університет імені івана франка

Сова – достатньо передбачуваний і традиційний символ знань. Проте у випадку ЖДУ ім. Франка він виглядає органічно. Сова, що має хитрий погляд, яка із засудженням і трохи докорою дивиться на тих, хто прогулює пари.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus