Літня практика в універі: чи обов’язково відпрацьовувати?

сітка

Студентів часто змушують фарбувати навчальний корпус чи навіть виколупувати травичку між асфальтними плитами. Виші називають таку експлуатацію «літнім трудовим семестром» і прикриваються поняттям «практика». З’ясуємо, що таке справжня практика і чому ви маєте право відмовитися цілий місяць виконувати функції прибиральників. А також розкажемо, як спільними зусиллями боротися з деканами, які використовують примусову працю студентів.

Чому ці роботи – не практика?

Університети повинні організувати практику згідно з вимогами, передбаченими наказом МОН від 8 квітня 1993 року «Про затвердження Положення про проведення практики студентів вищих навчальних закладів України».

У цьому акті є пункти, що відверто суперечать уявленням адміністрації вишів про «літню практику»:

  • Відповідно до п. 1.1. цього наказу, метою практики є оволодіння студентами сучасними методами організації та знаряддями праці в галузі їхньої майбутньої професії, формування у них професійних умінь і навичок, аби вони могли самостійно приймати рішення під час роботи в реальних виробничих умовах. Як підклеювання підручників в бібліотеці сприяє формуванню професійних юристів, знає тільки деканат.
  • Основний документ практики – наскрізна програма. Її розробляє кафедра відповідно до навчального плану, щоб визначити зміст і послідовність практики. У цій програмі описують рекомендації щодо видів і форм перевірки рівня знань і вмінь, яких студенти мають досягти (п. 1.5. наказу). Якщо такої програми немає, це не практика.
  • Після проходження практики студенти повинні підготувати щонайменше звіт, а потім здати залік із практики впродовж 10 днів після її завершення. Оцінка за практику навіть впливає на стипендію (п. 4.1-4.3).

дівчина

Реклама

Що робити, якщо примушують працювати влітку?

Попросіть показати копію програми практики. Оскільки її не існує, вам можуть сказати, що це внутрішній документ вишу і ви не маєте права з ним ознайомлюватись. Але право у вас є, оскільки:

  • згідно зі ст. 79 Закону «Про вищу освіту», рішення та діяльність у сфері вищої освіти, крім інформації з обмеженим доступом, є відкритими;
  • згідно зі ст. 21 Закону «Про інформацію», інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація. Якщо з конфіденційною (приватне життя) і таємною (державна таємниця) інформацією зрозуміло, то
  • згідно зі ст. 9 Закону «Про доступ до публічної інформації», до службової належить інформація, що є в документах суб’єктів владних повноважень ( і то далеко не вся). Навіть ректор не є суб’єктом владних повноважень.

Тепер можна звертатися до МОН зі скаргою на те, що ваш університет приховує інформацію і намагається змусити вас робити те, що не передбачено навчальним планом. Згідно зі ст. 17 закону «Про звернення громадян», скарга може бути подана впродовж місяця з часу ознайомлення з рішенням універу про те, що ви змушені проходити «літній трудовий семестр».

Чи можуть відрахувати через невідпрацювання?

Вам можуть скільки завгодно погрожувати, писати батькам полемічні листи, але якщо ви не з’явитеся на такі роботи, вас не відрахують. Єдині підстави для відрахування, передбачені в Положеннях про організацію навчального процесу всіх універів:

  • академічна заборгованість – нескладена сесія, незалік із нормальної практики, тобто всі хвости.
  • неоплата контракту.

Фарбування труб не передбачене в навчальному плані, а тому ніяк не впливає на вашу успішність.

парк

Чому це примусова праця?

Ще в 1930 році європейська спільнота прийняла Конвенцію про примусову чи обов’язкову працю. Згідно зі ст. 2 цієї Конвенції, термін «примусова» означає будь-яку роботу чи службу, що її вимагають від якої-небудь особи під загрозою покарання і для якої ця особа не запропонувала добровільно своїх послуг.

Проте не є примусовою працею дрібні роботи общинного характеру, які члени колективу виконують для власної користі і які тому можуть вважатися їхніми звичайними громадянськими обов’язками. Але є умова: саме населення чи його безпосередні представники мають право висловити свою думку про доцільність цих робіт.

Твердження «це ж для вас треба» пропагує зазвичай адміністрація вишу. Та якщо студент заперечить, будь-які подальші змушування перетворяться на примусову працю.

Також ст. 1 Конвенції про скасування примусової праці (її Україна ратифікувала у 2000 році) забороняє примусову працю як метод виховання чи підтримання трудової дисципліни. До цього в університеті теж полюбляють апелювати.

Не бійтеся захищати свої права. Ми допоможемо.

Фото: stock-up.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus