Навчання, натхнення, нетворкінг: путівник по літніх школах

team2

Досі вважаєш, що літо – це не про навчання, а скоріше про лінивий відпочинок? Що ж, мабуть, до тебе ще не дійшли чутки про літні школи. Дедлайни деяких із них уже стартували, тож читай, що це таке, як подати заявку і чи варто витрачати на це дорогоцінні дні канікул.

Що це?

Нехай слово «школа» не вводить тебе в оману. Це не лише для школярів і не означає, що ти сидітимеш за партою та робитимеш домашні завдання. Літні школи – це величезне різноманіття програм і можливостей для тих, хто прагне саморозвитку. Найчастіше вони є освітніми проєктами університетів або великих організацій і можуть тривати від кількох днів до кількох місяців.

Не варто сподіватися одного чіткого плану дій! Літньою школою може бути і наметове містечко посеред лісу, і проведення дослідів з ранку до ночі в одній з найкращих лабораторій світу. Але однозначно на тебе чекатимуть інформаційні лекції від чудових спікерів, практика в навчанні, натхнення діяти та ідеальна можливість для нетворкінгу. Найбільш привабливими вважаються літні школи за кордоном, міжнародні, але до українських теж радимо придивитися – це близько, якісно та переважно українською мовою.

Реклама

Для кого?

Літні школи охоплюють широкий віковий діапазон: від школярів до фахівців-практиків, які хочуть підвищити кваліфікацію і відкриті до нового. Та все ж таки найбільше варіантів чекає на студентів та активну молодь, що лише закінчила університет. Напрямок залежить від організації чи закладу освіти, на базі якого проводитимуться заняття, але є відома всім істина про того, хто шукав і знайшов. Журналістика, право, міжнародні відносини, боротьба з корупцією, міграційна політика, художнє мистецтво… Головне – визначитися, що цікавить тебе найбільше, а потім підібрати літню школу за інтересами. Проблемою може виявитися мова, якою проводитимуться заняття. Зазвичай це англійська, але на хорошому розмовному рівні, інколи це ще й мова країни, де відбуватиметься навчання.

Ініціатива навчання такого формату передусім підходить тим, хто бажає розвиватися і готовий для цього пожертвувати своїм вільним часом. Річ у тім, що літні школи – це інтенсив, де в короткому проміжку часу обговорюють або вивчають важливі кейси, учасники часто працюють у групах, а під час або після школи потрібно створити свій проєкт. Варто бути до цього готовим(-ою).

Скільки це коштує?

Хороша новина: це може бути абсолютно безкоштовно! Деякі школи покривають усі витрати, пов’язані з навчанням (дорога, харчування, проживання, медичне страхування та інше), деякі пропонують повну або часткову стипендію. Звісно, є літні школи, за участь у яких потрібно заплатити (відбір у них теж часто проходить на конкурсній основі, незважаючи на кошти).

Як знайти літню школу і подати заявку?

Передусім – переглядай групи щорічних літніх шкіл у Facebook, підпишись на Telegram-канали, які публікують різноманітні можливості, наприклад studwayDIEM, стеж за нашим сайтом, де з’являється найновіша інформація про стипендії та програми.

Коли твоя ідеальна пропозиція буде обрана, знайдена, наче дорогоцінний камінь, зверни увагу на дедлайн – його обов’язково потрібно дотримуватися.

Кожна школа ставить свої вимоги щодо того, як подавати заявку. Інколи це лише онлайн-форма, де потрібно розписати свої досягнення і мотивацію. В інших випадках вимагають біографію, план майбутнього проєкту, мотиваційний лист чи навіть рекомендації від викладачів чи наставників. У будь-якому разі потрібно подбати про вигляд своєї заявки – писати чітко за вимогами, перевірити на граматичні помилки і стежити за польотом своєї фантазії. Також зверни увагу на свої соціальні мережі – у тебе можуть попросити посилання на них, в очікуванні знайти там підтвердження твоєї активної життєвої позиції.

team2

Чи варто?

Літні школи – це ще один ідеальний шанс відкритися на новий досвід і отримати хороші знайомства. Навчання у них полягає на практиці та дотриманні чіткої тематики, на дискусіях і можливості висловити свою думку. Програма може бути насиченою, але навряд чи нудною.

«Ми три тижні жили й навчалися у Празі. Ми – це 30 людей з України, Словенії, Польщі, Білорусії, Росії, Азербайджану, Грузії та Великої Британії. Усі абсолютно різні. Зі своїми життєвими історіями. Люди надихаючі й сміливі, які зробили цю програму такою неймовірною. Це були три тижні інтенсивного навчання. Лектори – найкращі фахівці у сфері медіа. Лекції, які я згадую досі, тому що теми були найактуальнішими для пострадянських країн. Знання, які я отримала там, стають у пригоді в повсякденному житті й у моїй професії. Після участі у програмі, я вважаю, що навчання – це найкращий привід для подорожі», – розповідає Вікторія. Їй 22 і вона була учасницею Літньої школи журналістики ім. Бориса Нємцова в Празі.

«Мало хто задумується про свідомість громадянства і що воно взагалі таке, але саме ці 5 днів, які я провела на Citizen Up дали чітке розуміння того, що ж це і як воно стосується мене. А знаєте, що найкрутіше? Ми грали у Велику економічну гру, де були і підприємцями, і держслужбовцями, і депутатами; хоч і в грі, але ми спробували смак того життя. Сказати, що це легко? Ні, не можу, але після гри ми по-іншому, і я би сказала, з розумінням і більшою відповідальністю, почали ставитися до тих, хто вже грає в цю гру ПО-СПРАВЖНЬОМУ. А ще – це свіже гірське повітря, приємні розмови, ігри, йога вранці з крутющими людьми», – ділиться емоціями Іванна. Їй 18 і вона вже побувала в українській літній школі Citizen Up, що проходила серед мальовничих гірських пейзажів.

То які пропозиції?

Ділимося з тобою крутезними варіантами, які можна вже розглянути як плани на літо 2020.

  • Summer School on Investigative Reporting 2020 – літня школа із журналістських розслідувань для професіоналів, які хочуть покращити свої навички. Відбудеться 19–22 серпня. Для тих, хто встигне зареєструватися до 29 лютого, внесок складатиме 200 євро. Можна подати заявку на стипендію, яка покриває цю вартість.
  • Transparency International School on Integrity – щорічна школа боротьби з корупцією для майбутніх лідерів. Відбудеться 6–12 липня у Вільнюсі. Можуть подаватися студенти старших курсів, випускники чи молоді професіонали, які не досягли 35 років. Вартість курсу становить 800 євро, але можна отримати часткову або повну стипендію. Дедлайн – 30 квітня.
  • The Climate-KIC Journey – програма для студентів магістратури, аспірантів і молодих фахівців із різних спеціальностей, які хочуть об’єднатися в боротьбі зі змінами клімату. Літні школи відбудуться з 28 червня по 25 липня і з 2 по 29 серпня. Для українських студентів участь безкоштовна. Організатори покривають витрати на харчування та проживання, учасникам потрібно самостійно спланувати і оплатити проїзд до першого і з останнього пункту «подорожі». Дедлайн прийому заявок – 1 березня.
  • Boris Nemtsov Summer School of Journalism – школа для журналістів-початківців і блогерів з досвідом роботи до 3 років. Проходить у Празі та триває 3 тижні. Організатори покривають усі витрати. Навчання проводиться російською мовою. Точні дати школи 2020 ще не відомі. Дедлайн прийому заявок – приблизно кінець березня.
  • Citizen Up – українська літня школа на тему активного громадянства для підлітків 15–17 років. Триває близько п’яти днів на Закарпатті. Програма повністю безкоштовна, компенсуються витрати за самостійний проїзд. Дати школи 2020 та дедлайни ще не оголошували.
  • ФРІ-табори – освітньо-мотиваційна ініціатива. Це наметові табори для молодих людей віком 18–27 років. Тривають від 4 днів до тижня. Відбуваються в різних місцях України, у різний час та охоплюють різну тематику (можна бути учасником кількох таборів за своїми вподобаннями). Сплачується організаційний внесок 400 – 500 грн. Дедлайни і тематика цьогорічних таборів ще не відомі.

А які у тебе плани на літо? Може, ще не пізно внести у свій графік зміни і подати заявку на участь до літньої школи своєї мрії?

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus