Урок 3: Іван Франко та Михайло Коцюбинський

Урок 3: Іван Франко та Михайло Коцюбинський

Цього тижня вивчаємо творчість двох класиків української літератури – Івана Франка та Михайла Коцюбинського. План дій: переглядаєш відео, читаєш текст, відповідаєш на тестові запитання. І впевнені: ти знаєш, але нагадаємо – без перечитування повних версій творів задоволення буде неповним. Успіхів! Більше уроків на головній сторінці спецпроекту.

Іван Якович Франко (1856–1916)

Його творчий шлях припадає на помежові етапи переходу від реалізму до модерністської літератури. Творчий доробок Івана Франка – багатий і різноманітний. Зокрема, це:

Вірш «Гімн» (1880)

Збірка: «З вершин і низин».
Рід: лірика.
Жанр: гімн (ліричний вірш). Гімн узагалі – це урочистий твір символічно-програмового змісту.
Різновид лірики: громадянська.
Мотив: незламний волелюбний дух народу.

Поетична збірка «Зів’яле листя» (1896)

Справжня «лірична драма». У передмові до першого видання збірки поет повідомляє про нібито знайдений ним щоденник небіжчика, у якому описуються почуття останнього до коханої та бринить передчуття невідворотності трагедії самогубства як знаку відчаю героя, який, за словами Франка, «пустив собі кульку в лоб».

«Зів’яле листя» нагадує не стільки збірку розрізнених віршів, скільки цілісний твір із наскрізним любовним сюжетом. Композиційно він складається з трьох циклів, які автор називає «жмутками», вірші в них – «зів’ялими листочками». Зів’яле листя, таким чином, – алегоричний образ, що символізує «завмерлеє в серці кохання».

Поема «Мойсей» (1913)

Рід: ліро-епос.
Жанр: філософська поема.
Історія створення: скульптура Мойсея роботи Мікеланджело (Рим).
Композиція: пролог (написаний терцинами), 20 пісень (розділів), 2 вставні притчі: 1) як дерева собі царя обирали (розповідає Мойсей); 2) про сліпого велетня Оріона й хлопчика-поводиря (розповідає Азазель).
Тема: зображення «смерті Мойсея як пророка, не признаного своїм народом». Автор наголошує, що «ця тема в такій формі не біблійна, а моя власна, хоч і основана на біблійнім оповіданні».
Ідея: заклик позбутися рабської психології, утвердження думки про невичерпність духовних сил народу, віра в краще майбуття.

Реклама

Михайло Михайлович Коцюбинський (1864–1913)

Особливості стилю письменника зумовлені імпресіонізмом як творчим методом. Імпресіонізм – напрям модернізму.

Модернізм (фр. moderne – сучасний, найновіший) – сукупність напрямів і течій кінця XIX – XX ст. неміметичного (нереалістичного) спрямування. Його риси: антипозитивізм, інтуїтивізм, тяжіння до ірраціонального.

Для того щоб скласти ЗНО, потрібно ознайомитися з такими творами:

«Intermezzo»

Рід: епос (із елементами драми).
Жанр: новела (із елементами автобіографізму).
Присвята: Кононівським полям.
Дійові особи: Моя утома, Ниви у червні, Сонце, Три білі вівчарки, Зозуля, Жайворонки, Залізна рука города, Людське горе.
Тема: зображення взаємодії митця й природи, митця й суспільства, душевної рівноваги, повноцінного життя, специфіки творчого процесу.
Ідея: утвердження думки, що людина щаслива лише в гармонії з природою та собою, а митець відіграє в суспільстві непересічну роль.

«Тіні забутих предків»

Рід: епос.
Жанр: повість.
Тема: зображення життя гуцулів у Карпатах на межі XIX й XX ст. в гармонії з природою, традиціями й звичаями, із язичницькими та християнськими віруваннями.
Ідея: оспівування високого й красивого почуття кохання.

Share the quiz to show your results !


Just tell us who you are to view your results !

Готуємося до ЗНО: українська література – урок 3 У мене %%score%% правильних відповідей із %%total%%

Share your resultsПовний курс з підготовки до ЗНО вже доступний на EdEra.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus