Урок 2: Тарас Шевченко

Урок 2: Тарас Шевченко

З «Енеїдою» розібралися – час переходити до творчості Великого Кобзаря. За традицією, переглянь відео, прочитай текст та дай відповідь на тестові запитання. А щоб не заплутатися та точно знати, з якої поеми цитата «Кохайтеся чорнобриві…» – перечитай повні версії творів.

Коротка біографія:

Тарас Григорович Шевченко народився в с. Моринцях Звенигородського повіту Київської губернії (тепер – Черкаська обл.) 25 лютого (за старим стилем) чи 9 березня (за новим стилем) 1814 року.

З 1822 по 1827 рік здобував початкову освіту в «учителя-дяка», у 1829 році виїхав до Вільно (Вільнюс – Литва) – до місця служби пана П. Енгельгардта.

У 1831 році виїхав до Петербурга, з 1835 по 1836 рік познайомився з Василем Жуковським, Карлом Брюлловим та Михайлом Вільєгорським, які брали активну участь у звільненні Шевченка з кріпацтва.

З 1838 по 1845 рік навчався в Петербурзькій академії мистецтв. У 1847 призначений на посаду вчителя малювання в Київському університеті, заарештований у справі Кирило-Мефодіївського братства.

З 1847 по 1857 рік відбував заслання в Орській фортеці та Новопетровському укріпленні як солдат.

10 березня 1861 року Тарас Григорович Шевченко відійшов у вічність.

Реклама

Творчий шлях:

«Катерина»

Жанр: соціально-побутова поема.
Присвята: В. Жуковському.
Композиція: 5 розділів.
Тема: зображення трагедії жінки-покритки та дитини-безбатченка на суспільному тлі України ХІХ ст.
Ідея: засудження аморальності, безчесності; утвердження думки про потребу такого суспільства, яке б ґрунтувалося на принципах справедливості, захисту знедолених.

«Гайдамаки»

Жанр: історико-героїчна романтична поема.
Джерела: народно-легендарний образ Гайдамаччини (розповіді очевидців, зокрема діда Івана; народні легенди, перекази, пісні про Коліївщину; прагнення заперечити польським і російським авторам, які змальовували гайдамаків озвірілими розбійниками й злодюгами).
Композиція, сюжет поеми «Гайдамаки»: 2 вступи, 10 розділів, епілог, «Передмова» (фактично є післямовою); ліричні відступи й вставні пісні; відсутність розв’язки.
Тема: змалювання боротьби українського народу проти польсько-шляхетського панування в Україні, змалювання широкого повстання під назвою Коліївщина.
Ідея: утвердження складності історичної долі українського народу, неминучості його боротьби за визволення; заперечення принципу злопомсти.

«Кавказ»

Жанр: сатирична поема (із елементами лірики та героїки).
Тема: зображення загарбницької політики російського імперіалізму.
Образи: Прометей: страждання кавказців і непереможне прагнення до волі; російського колонізатора (їдка іронія, що переростає в сарказм); ліричного героя.
Ідея: «Борітеся – поборете, Вам Бог помагає! За вас правда, за вас слава І воля святая!»

«Сон» («У всякого своя доля…»)

Підзаголовок: «комедія».
Жанр: сатирична поема (політична сатира).
Тема: зображення справжньої суті російського імперського режиму, розкриття тоталітарної суті механізму його державної влади.
Ідея: засудження самодержавства й кріпосництва в Російській імперії, вірнопідданства й аморальності земляків-перевертнів.

«Заповіт»

Жанр: ліричний вірш.
Провідний мотив: заклик до повалення несправедливого ладу й розбудови нового вільного суспільства.
Форма: монолог.

Share the quiz to show your results !


Just tell us who you are to view your results !

Готуємося до ЗНО: українська література – урок 2 У мене %%score%% правильних відповідей із %%total%%

Share your resultsПовний курс з підготовки до ЗНО вже доступний на EdEra. Більше уроків на головній сторінці спецпроекту.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus