Урок 1: «Енеїда»

Урок 1: «Енеїда»

Незабаром ЗНО, а українська мова та література – це предмети, обов’язкові для будь-якого абітурієнта. EdEra та «Студвей» пропонують корисну шпаргалку: сьогодні говоримо про «Енеїду».

З нас – відео, навчальний текст і тести. З тебе – проглянути, прочитати й скласти ЗНО на відмінно. До речі, переконайся, що освіжив у пам’яті повну версію твору. Як-не-як, а ніхто не розповість про «Енеїду» краще ніж Іван Петрович Котляревський.

Це – твір Івана Петровича Котляревського, що вважається основоположником нової української літератури. Вперше його видали в 1798 році, у Санкт-Петербурзі. Зробили це без відома автора меценати Максим Папура та Йосип Каменецький. Основним джерелом української «Енеїди» стала «Енеїда» римського поета Вергілія.

«Енеїда» за жанром – бурлескно-травестійна поема, де зображується історична доля українства у ХVІІІ ст. на прикладі мандрів Енея. Складається з 6 частин.

Короткий зміст:

Реклама

1 частина:

Загибель Трої. Початок подорожі. Буря на морі (здійняв Еол за намовою Юнони). Прибуття до Карфагена. Знайомство з царицею Дідоною, кохання. Меркурій за наказом Зевса сповіщає про необхідність продовження мандрів. Самогубство Дідони.

2 частина:

Мандрівка в Сицилію до царя Ацеста (на пропозицію керманича Палінура). Еней влаштовує поминки по батькові. Поєдинок сицилійця Дареса й троянця Ентелла (перемога останнього). Троянські жінки підпалюють човни Енея. Еней розлютився і заходився лаяти богів, просячи дощу. Дощ пішов і частина кораблів уціліла. Сон Енея: Анхіз просить відвідати його в пеклі.

3 частина:

Куми. Еней із Сивіллою відвідують пекло. По дорозі зустрінуть Дрімоту, Зівоту, Смерть із військом: чума, війна, голод й інші лиха. Харон переправить через Стікс. Цербер. Пекло. Грішники: 1) гріхи суспільні; 2) гріхи моральні. Зустріч із Дідоною. Зустріч із батьком. Пророцтво про заснування Нового Риму.

4 частина:

Еней обпливає острів цариці Цирцеї, яка перетворювала людей на тварин, і прибуває в землі царя Латина. Обмін подарунками. Планування одруження Енея з Лавінією. Рутульський князь Турн бачить сон, у якому Лавінія обирає за нареченого Енея; ображений він посилає лист Енею, вимагаючи двобою. Смерть цуцика няні Латина від гончих Енея. Початок війни.

5 частина:

Пророцтво річкового бога Тибра про свиню і 30 білих поросят під дубом (заснування Іулом на цьому місці Альби-града). Прохання про допомогу в царя Евандра. Вулкан на прохання Венери виковує зброю та обладунки Енею. Разом із Енеєм Евандр відправляє свого сина Палланта. Турн намагається спалити троянський флот. Венера звертається до матері богів Цибелли з проханням вплинути на Зевса. Кораблі перетворюються на сирен, – флот уціліє. Героїчний подвиг Низа й Евріала.

6 частина:

Зевс забороняє богам втручатися в земні справи. Продовження воєнних дій. Турн убиває Палланта. Юнона обернулась в подобу Енея і, виманивши Турна, заманила його на корабель, щоб він поплив додому й не загинув. На наступний день Еней поховав загиблих. До нього прийшли посланці від Латина. Він говорить їм, що воює не проти Латина, а проти Турна й пропонує влаштувати поєдинок віч-на-віч із ним. Юнона посилає на поміч Турну його сестру — Ютурну. Вона знову розпочинає поєдинок між троянцями та рутульцями. Енея поранено. Венера збирає для нього всілякі зілля, що допомагають вилікувати рану. Самогубство Амати (повісилась на очкурі). Поєдинок Енея з Турном – перемога Енея, смерть Турна.

Share the quiz to show your results !


Just tell us who you are to view your results !

Готуємося до ЗНО: українська література – урок 1 У мене %%score%% правильних відповідей із %%total%%

Share your resultsПовний курс з підготовки до ЗНО вже доступний на EdEra.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus