Іван Котляревський «Енеїда» (Скорочено). Урок 1

Іван Котляревський «Енеїда» (Скорочено). Урок 1

Незабаром ЗНО, а українська мова та література – це предмети, обов’язкові для будь-якого абітурієнта. EdEra та «Студвей» пропонують корисну шпаргалку: сьогодні – Котляревський та «Енеїда».

З нас – відео, навчальний текст і тести. З тебе – проглянути, прочитати й скласти ЗНО на відмінно. До речі, переконайся, що освіжив у пам’яті повну версію твору. Як-не-як, «Енеїда» – це те, що варто читати. Бо ніхто не розповість про неї краще, ніж сам автор. А для повторення перед самим іспитом можна переглянути ще й скорочено.

Це – твір Івана Петровича Котляревського, що вважається основоположником нової української літератури. Вперше його видали в 1798 році, у Санкт-Петербурзі. Зробили це без відома автора меценати Максим Папура та Йосип Каменецький. Основним джерелом української «Енеїди» стала «Енеїда» римського поета Вергілія.

«Енеїда» – поема, яку написав Іван Петрович Котляревський. Вона започаткувала становлення нової української літератури. Вперше цей твір видали в 1798 році, у Санкт-Петербурзі. Зробили це без відома автора меценати Максим Папура та Йосип Каменецький. Основним джерелом української «Енеїди» стала «Енеїда» римського поета Вергілія. Котляревський працював над твором 30 років (не бійся, читати не так довго, навіть якщо не скорочено).

«Енеїда» за жанром – епічна бурлескно-травестійна поема, де зображується історична доля українства у ХVІІІ ст. на прикладі мандрів Енея. Складається з 6 частин.
За родом літератури «Енеїда» належить до ліро-епосу.

Поема є епічною, бо Котляревський писав її в розповідній формі, бурлескною, бо «Енеїда» описує людей в жартівливій формі та травестійною, бо герої перенесені в українські реалії з античних творів.

Темою твору Котляревський обрав життя українського суспільства наприкінці XVIII – на початку XIX ст.

«Енеїда» поєднує одразу кілька тез у своїй ідеї: Котляревський засуджує панів і чиновників, їхні незгоди, сварки та пияцтво, але також прославляє українську культуру, патріотизм, волелюбність і вірність.

Котляревський за допомогою гумору висвітлює негативні явища українського суспільства. Це основна думка твору.

Радимо читати поему повністю, але переповімо тобі зміст скорочено, для повторення.

Короткий зміст:

Реклама

1 частина:

«Енеїда» починається із загибелі Трої. Початок подорожі. Буря на морі (здійняв Еол за намовою Юнони). Прибуття до Карфагена. Знайомство з царицею Дідоною, кохання. Меркурій за наказом Зевса сповіщає про потребу продовження мандрів. Самогубство Дідони.

2 частина:

Котляревський описує мандрівку Енея в Сицилію до царя Ацеста (на пропозицію керманича Палінура). Еней влаштовує поминки по батькові. Поєдинок сицилійця Дареса й троянця Ентелла (перемога останнього). Троянські жінки підпалюють човни Енея. Еней гнівається і починає лаяти богів, просячи дощу. Дощ іде, і частина кораблів уціліла. Сон Енея: Анхіз просить відвідати його в пеклі.

3 частина:

Куми. Еней із Сивіллою відвідують пекло. По дорозі зустрічають Дрімоту, Зівоту, Смерть із військом: чумою, війною, голодом та іншими лихами. Харон переправляє через Стікс. Цербер. Пекло. Грішники: 1) гріхи суспільні; 2) гріхи моральні. Зустріч із Дідоною. Зустріч із батьком. Пророцтво про заснування Нового Риму.

4 частина:

Еней обпливає острів цариці Цирцеї, яка перетворювала людей на тварин, і прибуває в землі царя Латина. Обмін подарунками. Планування одруження Енея з Лавінією. Рутульський князь Турн бачить сон, у якому Лавінія обирає за нареченого Енея; ображений він посилає лист Енею, вимагаючи двобою. Смерть цуцика няні Латина від гончих Енея. Початок війни.

5 частина:

Пророцтво річкового бога Тибра про свиню і 30 білих поросят під дубом (заснування Іулом на цьому місці Альби-града). Прохання про допомогу в царя Евандра. Вулкан на прохання Венери виковує зброю та обладунки Енею. Разом із Енеєм Евандр відправляє свого сина Палланта. Турн намагається спалити троянський флот. Венера звертається до матері богів Цибелли з проханням вплинути на Зевса. Кораблі перетворюються на сирен – флот уціліє. Героїчний подвиг Низа й Евріала.

6 частина:

Зевс забороняє богам втручатися в земні справи. Продовження воєнних дій. Турн убиває Палланта. Юнона обертається в подобу Енея і, виманивши Турна, заманює його на корабель, щоб він поплив додому й не загинув. На наступний день Еней ховає загиблих. До нього приходять посланці від Латина. Він говорить їм, що воює не проти Латина, а проти Турна й пропонує влаштувати поєдинок віч-на-віч із ним. Юнона посилає на поміч Турну його сестру – Ютурну. Вона знову розпочинає поєдинок між троянцями та рутульцями. Енея поранено. Венера збирає для нього всілякі зілля, що допомагають вилікувати рану. Самогубство Амати (повісилась на очкурі). Поєдинок Енея з Турном – перемога Енея, смерть Турна.

Share the quiz to show your results !


Just tell us who you are to view your results !

Готуємося до ЗНО: українська література – урок 1 У мене %%score%% правильних відповідей із %%total%%

Share your resultsПовний курс із підготовки до ЗНО вже доступний на EdEra.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus