KomenDA-bot: перемагай коменданта за допомогою смартфона

komenda-bot

В Україні створили бота для студентів, який допоможе вирішити проблеми з гуртожитками

Щоб потрапити до гуртожитку в Гоґвортсі, досить лише запам’ятати пароль, і картина Гладкої Пані відкриє шлях до затишної вітальні з каміном, портьєрами й м’якими стільцями. В Україні ж доступ студентів до своїх кімнат часто залежить від настрою декількох таких «панночок» і «панів», вхідним паролем для яких може стати тільки закон.

Як усе ж таки потрапити до своєї кімнати навіть попри цербера на вході, розповідає команда проекту KomenDA-bot – телеграм-подруги для студентів з гуртожитку.

Як потрапити додому

KomenDA-botСитуація така: Марійка (або Іванко, чи Сашко – обирай самостійно) могла б простояти під вікнами своєї кімнати декілька годин, вислуховуючи лекції Галини Степанівни про те, що студентці-першокурсниці належить приходити до гуртожитку вчасно. Дівчині хочеться посперечатися з коменданткою, проте навіщо? Вона має помічника, який знає відповіді на будь-які запитання, що стосуються юридичних прав студента. Декілька кліків – і Марійка зачитує Галині Степанівні статтю №127 Житлового кодексу України, згідно з якою студент має право на доступ до свого гуртожитку будь-коли і за будь-яких обставин.

Команда, яка створила телеграм-бота KomenDA, знає, що таке життя в гуртожитку: відсутність ліфтів, старі меблі, маленькі кімнати, які своїми умовами здатні задовольнити хіба лиш тарганів. Без сумніву, це стосується не всіх гуртожитків, проте, як стверджує менторка проекту Наталія Колісник, головна мета бота – не долати складні санітарні умови, а інформувати студентів стосовно їхніх прав, щоб у разі потреби захистити їх.

Боротьба за прозорість

Команда KomenDA-bot почала реалізовувати свою ідею після перемоги в «Таборі соціальних ініціатив» – антикорупційному проекті від «USAID_ВзаємоДія». Тім-лідерка команди Владислава Патлатюк, менеджер з комунікації Сергій Горовенко, менеджер зі співпраці Артем Кривуля і їхня менторка Наталія Колісник створили новий продукт для університетів України. Їхній бот – це не просто довідник з регламентом: це інтерактивне спілкування з комендантом-алгоритмом, що вирішує конфліктні ситуації та проблеми, які виникають під час спілкування з адміністрацією гуртожитку. Сюди ж належить і корумпованість самого процесу заселення.

«Процедура поселення в гуртожиток не є прозорою. Досить часто кращі умови проживання дістаються тим, хто заплатить більше. Також багато студентів думає, що для переселення з однієї кімнати в іншу потрібно дати хабара, проте це не так», – розповідає менторка проекту Наталія Колісник.

А до чого тут закон?

Конфліктні ситуації з адміністрацією часто виникають через необізнаність як студентів, так і комендантів у тому, які ж повноваження вони мають згідно із законом. Не всім цікаво читати документи й законодавчі акти, тим більше коли ситуацію треба вирішити терміново. Тут на поміч приходить бот.

KomenDA-bot«Від звичайного юриста-консультанта ми відрізняємося тим, що оцінюємо кожну ситуацію індивідуально, – розповідає лідерка проекту Влада Патлатюк. – Окрім Примірного положення про гуртожитки, кожен з університетів має ще й свої правила внутрішнього розпорядку, на які варто звернути увагу». Тут ідеться і про тарганів та антисанітарію: якщо у внутрішньому положенні прописано, що студенти мають забезпечувати чистоту кімнат, весь обов’язок за бруд і комах лежить на них. Якщо ж послуги з прибирання і ремонту надають підрядники, то й за прийнятний вигляд приміщення відповідає адміністрація гуртожитку. Це ж стосується і кількості людей у кімнатах, що залежить від розміру приміщення: на одну особу має припадати не менш як 6 м² площі.

Коменда vs KomenDA: хто кого?

«Часто ми стикаємося з опором як адміністрації гуртожитків, так і студентського самоврядування та профкому, бо не всі правильно трактують нашого бота», – розповідає Влада Патлатюк. За словами дівчини, головна мета проекту – співпрацювати з університетами, удосконалювати й оновлювати те, що вже існує, а не боротися з «комендами».

Телеграм-подруга KomenDA – це лише початкова ланка глобальних змін у житті студентів. Команда планує створити інтерактивну систему поселення в гуртожиток, коли студенти зможуть самостійно бронювати місця через мережу.

Звісно, цифровий код та алгоритми не здатні полагодити душових кабін, по-сучасному переоснастити кімнати чи позбутися тарганів. «Ми хочемо згуртувати і проінформувати активну молодь для протидії чомусь вагомішому», – запевняють учасники проекту.

Наразі розроблено три прототипи «Коменд» для трьох університетів України (КНУ ім. Т. Шевченка, ЛНУ ім. І. Франка, НУ «Львівська політехніка»). Офіційний запуск бота заплановано на березень 2019 року, а доти учасники команди пропонують користувачам слідкувати за новинами проекту у «Фейсбуці» й «Телеграмі». Окрім розіграшів і цікавих історій про гуртожитське життя студентів зі всього світу, «комендівці» розміщують відповіді на найпоширеніші запитання і подають їх юридичне обґрунтування.

Подивимося, як уживуться дві «коменди» на одній території, і хто з них візьме гору.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus