Коли запалюється ліс

australia3

У момент написання цих рядків (п’ятниця, 10 січня) південно-східне узбережжя Австралії повністю охоплене вогнем. Канберра, Сідней, Мельбурн, Ньюкасл і десятки інших міст покриті димом і попелом.

З вересня 2019 року через лісові пожежі в Австралії загинуло щонайменше 28 людей, згоріло 7,3 млн гектарів землі (це сумарна площа Бельгії і Данії), зруйновано 2000 будинків, а кількість загиблих тварин сягнула вище мільярда.

У світі, який постійно нагрівається, важливо розуміти причини виникнення лісових пожеж і чому людина є не лише жертвою, а й винуватцем.

Відповідаємо на найважливіші запитання.

Чому горить Австралія?

Австралія – це найсухіший континент, 44% якого займають пустелі. Тому природні пожежі – це сезонне явище, яке існує тут протягом десятків тисяч років.

За цей час тварини і рослини континенту пристосувалися до екстремальних умов, а їхній розвиток напряму залежить від природного вогню.

Реклама

Тоді чому цей рік особливий?

Сезон лісових пожеж 2019/2020 увійшов в історію Австралії як один із найбільш руйнівних. Катастрофи такого масштабу континент зазнавав хіба що у 1851, 2006 і 2009 роках.

Проте минулий рік для Австралії був справді особливий. 18 грудня 2019 середня температура у деяких містах сягнула 41,9 градусів Цельсія – це був найгарячіший день в історії країни. Весна минулого року вважається найсухішою, а кількість опадів у січні – серпні 2019 у південних містах була на 77% нижча, ніж зазвичай.

У листопаді 2019 року Рада з питань клімату Австралії опублікувала доповідь під назвою «Це ненормально», у якій пов’язала таку посуху і пожежі зі змінами клімату.

australia2

Тобто винні люди?

Не лише.

Найпоширеніші причини виникнення пожеж в Австралії – це блискавки. Також впливають сільськогосподарські роботи, залишені вогнища, кинуті сигарети й недопалки.

Пожежі рухаються вздовж континенту через сильні вітри. Вогонь також може самостійно формувати погоду, яка сприяє його поширенню.

Не варто також забувати, що Австралія – один із найбільших експортерів вугілля – «брудного» й токсичного палива. Проте місцевий уряд, зокрема прем’єр-міністр Скотт Моррісон, відмовляється бачити зв’язок між пожежами і залежністю країни від вугільної промисловості.

Скільки насправді померло тварин?

Коли знімки палаючих міст та обгорілих тварин досягли соціальних мереж, у Twitter та Instagram почали поширюватися фейки й дезінформація. Боти й інтернет-тролі перебільшували масштаби катастрофи або намагалися відвернути увагу від зв’язку між пожежами і зміною клімату.

Сперечалися і щодо кількості тварин, які померли від вогню. Перші підрахунки 3 січня 2020 оприлюднив австралійський професор Кріс Дікман. Він назвав цифру 480 мільйонів, а 8 січня – 800 мільйонів – стільки тварин загинуло у штаті Новий Південний Уельс.

Дікман також запевняє, що по всій Австралії загинуло більше 1 мільярда тварин: ссавців, птахів, рептилій, комах, кажанів і жаб. Деякі з них померли від прямого впливу вогню, інші – через знищення природного середовища.

australia1

Як пожежі впливають на здоров’я людей?

Проблема лісових пожеж у тому, що від них дуже складно втекти. Навіть на безпечній від вогню відстані люди страждають від диму й попелу. Місцеві жителі скаржаться на почервоніння очей і подразнення дихальних шляхів. Особливо складно дітям і людям із хронічними захворюваннями.

10 грудня густота диму в Сіднеї перевищила високий рівень небезпеки в 11 разів. У цей день небо було оранжевого кольору, а шкоду від повітря експерти порівняли із курінням 37 сигарет.

Окрім фізичної шкоди, також зріс ризик виникнення психічних захворювань – на 5 – 15% більше, ніж раніше. Лікарі передбачають, що найближчим часом ситуація ще більше загостриться.

Що кажуть місцеві жителі?

«Це найстрашніший день у моєму житті», – розповідає блогерка Торі Кларк із Малуа Бей, штат Новий Південний Уельс, у своєму блозі.

Ранок 31 грудня для Торі почався зі сповіщення на телефоні, яке повідомляло про місце найближчої евакуації та швидкість, з якою рухається вогонь. До вечора небо над її кварталом стало яскраво-оранжевим, а будинки опустіли. Починалася пожежа.

Переглянути цей допис в Instagram

31.12.2019 A day I will never forget.⁣ Day turned to night, a strong westerly wind pushed the front of the Currowan bushfire right through our beautiful town, only metres away from our home. ⁣ The westerly wind blew like nothing I had ever felt. ⁣ Without warning, burning hot embers were pelted from the sky, landing everywhere and setting fire to everything they came in contact with. I’ve never been so scared in my life. In that moment, the car was packed and we decided it was time to leave. The wind continued to gust and it felt like fire was raining from the sky. ⁣ As we drove out of our street the bush around us burned relentlessly, I’ve never felt anything so hot in my life. Knowing what was behind us, we left. Our only thought was to get to the safely of the beach. ⁣ As we sat on the shore with hundreds of others, the blistering heat turned to freezing cold but soon enough the immediate threat was gone and we were able to stay at the beach for the night, knowing we were safe. ⁣ ⁣ So many people had a far worse experience on this day, but this was our experience which I have decided to share to raise awareness that bushfires are not to be taken lightly. Don’t assume it won’t happen to you. Don’t do what I did, don’t wait until the last minute to leave and always have a plan in place. I hope everyone is safe tonight and please be sure to share this post. Xxx ⁣ ⁣ #australianbushfires #myexperience #australianbushfires2019

Допис, поширений T O R I (@tori.clarke)

Щодня схожа ситуація стається із тисячами людей. Їх евакуюють у «rescue centres» (центри порятунку), просять стежити за пересуванням пожеж і дотримуватися заходів безпеки. Ніхто не знає, чого очікувати далі і чи буде куди повернутися після того, як вогонь перейде до іншого міста.

Коли сезон пожеж закінчиться?

Метеорологи запевняють, що сезон пожеж триватиме до лютого-березня 2020 року. Вони також передбачають, що ці два місяці будуть сухішими, ніж зазвичай, і на ситуацію можуть вплинути лише сильні, тривалі опади. Проте сезон дощів у цей час також несе небезпеку. Через грози можуть виникнути блискавки, які спровокують ще більше пожеж. Дощова вода змиє у річки й озера попіл і спалене сміття. Це зруйнує природне середовище тварин і рослин, а також може спричинити затримки з водопостачанням у найбільших містах.

Проте позитивні новини є

Щодня за збереження Австралії борються волонтери, пожежники і місцеві жителі. Вони гасять пожежі, допомагають людям, які втратили житло, відгодовують і лікують тварин. 11 січня уряд Австралії провів «Операцію порятунку кенгуру валабі», скинувши з гелікоптерів тисячі кілограмів їжі – переважно солодкої картоплі й моркви.

Робота пожежників-волонтерів не припиняється жодного дня. Вони просять усіх небайдужих жертвувати кошти й підтримувати Австралію онлайн.

Ти теж можеш допомогти, зробивши пожертву чи долучившись до одного із флешмобів у соціальних мережах:

Детальніше ресурси для донейтів розписала редакція Inspired.

Не менш важливим у цей час є усвідомленість: уникати інтернет-провокацій, перевіряти факти, критично ставитися до заголовків у медіа.

Найактуальнішу інформацію зі щоденними оновленнями публікує BBC. Стежити за поширенням вогню можна на MyFireWatch.

Раніше ми писали, як через зміну клімату міста можуть опинитися під водою.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus