Хроніка перемоги: як студенти НПУ побороли корупцію

робоче місце

Скандальні події розгорнулися в Інституті розвитку дитини (ІРД) − одному зі структурних підрозділів Національного університету імені М. Драгоманова, де готують педагогів і психологів для роботи в дошкільних і позашкільних навчальних закладах. Як стало відомо, очільниця інституту не тільки продавала «бігунки», вимагала відкати за соціальну допомогу, а ще й шантажувала студентів і викладачів. Але вода і камінь точить: активісти домоглися усунення директора з посади. «Чисті виші» з’ясували, як ефективно боротися з таким свавіллям адміністрації.

«Чому подорожчали «бігунки»?…»

Усе почалося у грудні 2014 року, під час залікової сесії. Тоді на акаунт «Студзахисту» ask.fm прийшло дивне запитання від анонімного користувача: «Чому подорожчали бігунки?» (дозволи на перескладання іспитів, які взагалі не можуть бути платними у державних навчальних закладах). Представники студентської ради вирішили розібратися з ситуацією і натрапили на цілий ряд корупційних схем в інституті.

Реклама

«Відкат» за соціальну допомогу

Згідно з чинним законодавством, 10% стипендіального фонду ВНЗ мають виділятися на адресну матеріальну допомогу тим студентам, які її потребують. Але студенти ІРД, які отримали ці кошти, були змушені віддати частину грошей назад. Анастасія Лиходій відмовилася повертати матеріальну допомогу, вбачаючи в цьому порушення власних прав. Після цього директор інституту дала неофіційний наказ, що Анастасія має не здати наступну сесію. Зараз дівчина відмінно навчається на факультеті психології КНУ імені Т. Шевченка й отримує підвищену стипендію.

Також у рамках професійної підготовки студенти Інституту розвитку дитини мають забезпечуватися місцями проходження практики. Традиційно такими були заклади, що підпорядковані університету. Однак минулого року керівник одного дитячого табору запропонувала директору ІРД провести практику студентів у підвідомчій їй установі. Ірина Іванівна Загарницька зауважила, що зарплати, які пропонує дитячий табір студентам-практикантам, – зависокі, тож було б непогано їх урізати й частину віддати безпосередньо їй. Представниця дитячого табору не пішла на таку угоду й розповсюдила інформацію про цей випадок.

Нпу

Довгий шлях до встановлення справедливості

У березні група активістів провела анкетування серед студентів ІРД на предмет виявлення протиправних дій директора, а потім написала до неї звернення. Тоді Андрущенко створив робочу групу для розслідування ситуації, а очолити її довірив Володимиру Григоровичу Лавриненку – проректору та другові пані Загарницької. Не дивно, що після перевірки, про яку всі були попереджені завчасно, порушень у діяльності очільниці ІРД не знайшли. Постановили лише про необхідність спілкування зі студентами на цю тему.

На підставі особистих письмових звернень свідків протиправних дій у червні сформували другу робочу групу, що мала перевірити оприлюднені студентами докази зловживання Загарницькою своїми службовими повноваженнями. Комісія працювала до 20 червня.

Документ

Звільнення хабарника в умовах сучасного законодавства

У результаті своєї діяльності робоча група університету рекомендувала ректорові замінити директора ІРД. Однак, за словами співробіників відділу кадрів, зробити це напряму було важко, бо робоча група не має слідчих функцій. До того ж не підтверджені судом корупційні дії підставою для звільнення бути не можуть.

Імовірно, представники вишу хвилювалися, що Загарницька після звільнення подасть позов до суду, що міг би її виправдати. Тому Андрущенко відправив її у довгострокову відпустку, а 9 жовтня підписав наказ про об’єднання Інституту розвитку дитини з Інститутом педагогіки і психології. Наказ вступив у дію в понеділок 12 жовтня.

За словами студентських активістів, на реорганізацію може піти до 2 місяців. Навіть якщо відсторонена очільниця вирішить подати позов до суду, щоб оскаржити це рішення, вердикт наврядчи винесуть раніше, ніж відбудеться реорганізація. А при задоволенні позову Загарницької повертатися їй уже буде нікуди.

Та й навряд чи Ірина Іванівна вирішить звертатися до суду: адміністрація НПУ залишила її на роботі викладача, надавши навантаження у 9 пар на рік. Тому можна констатувати, що тяганина все ж закінчилася компромісом.

Ця історія тривалістю у 10 місяців продемонструвала силу студентства в боротьбі проти корупції та свавілля адміністрації. Залишається сподіватися, що схожі випадки надихатимуть активістів і спонукатимуть їх до рішучих дій, не зважаючи на те, що боротися доводиться довго і складно.

Фото: stock-up, «Чисті виші».

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus