ХНУРЕволюція: як харківські студенти реформують університет

революція

Від акцій протесту в Харківському національному університеті радіоелектроніки минуло 3 місяці. За цей час у виші призначили нового в. о. ректора, змінився склад Студентського сенату й з’явилась громадська організація Ukrainian Students’ Cluster. Проте перебудова в ХНУРЕ лише починається. Ми дізналися про успіхи й невдачі ХНУРЕволюції, а також про перебіг судової справи студентів вишу проти колишньої адміністрації.

Що таке ХНУРЕволюція та чому вона відбулась?

Упродовж останніх 2-х років, після того як пішов із життя попередній ректор Михайло Бондаренко, Харківський національний університет радіоелектроніки фактично не має керівника. Вибори на посаду ректора проводилися двічі. Але кожного разу результати були оскаржені в суді кандидатами, які програли, й визнані недійсними.

«Попередня адміністрація вдало “гралась” із студентським самоврядуванням. Голова юридичного відділу самостійно зверталася до суду щодо результатів виборів, в обхід Студсенату, коли до влади в університеті приходив “не той” кандидат», – розказує Денис Тарновський, у минулому голова Студентського сенату факультету прикладної математики та менеджменту, сьогодні – один із засновників громадської організації Ukrainian Students’ Cluster.

Вирішальною краплею в чаші терпіння студентів ХНУРЕ стала низка наказів тодішнього в. о. ректора Наталі Лєсної. Відповідно до них, 17 листопада 2015 року відбулася славнозвісна конференція студентів ХНУРЕ. По перше, студентів обурило, що конференцію організували з порушеннями Закону «Про вищу освіту», оскільки адміністрація втрутилась у справи студентського самоврядування. По-друге, під її тиском делегати прийняли ряд «сирих» положень, котрі не підтримував дійсний на той момент Студсенат.

«Зібрання ініціював колишній в. о. ректора за підтримки профспілки для того, щоб мати “своїх” людей у Вченій раді й загалом контролювати студентське самоврядування», – пояснює обурення студентів член Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, представник позивача в судовій справі проти ХНУРЕ Микита Андрєєв.

«В якийсь момент ми просто вийшли із зали, – згадує Роман Черпак, колишній член Студентського сенату. – За нами пішли багато студентів».

Власне, день виборів нового складу Студентського сенату (24 листопада 2015 року) і вважається початком ХНУРЕволюції. Саме цього дня члени колишнього Студентського сенату, невдоволені діяльністю адміністрації, провели акцію протесту.

Проте звичайний на перший погляд 40-хвилинний протест призвів до несподіваних наслідків. Вже 25 листопада на посаду тимчасового в. о. ректора ХНУРЕ Міністерство освіти і науки України призначило колишнього проректора Харківського політехнічного університету Едуарда Рубіна.

революція

Реклама

Хотіли лише вдарити по щокам, а відрубали голову

«Головними ідеями ХНУРЕволюції, – розповідає Олександр Анцифєров, засновник Ukrainian Students’ Cluster, – були відміна незаконних наказів Лєсної та встановлення діалогу між адміністрацією та студентами. Ми не хотіли й навіть не сподівалися на призначення нового в. о. ректора».

Роман Черпак згадує, як наступного дня після акції ХНУРЕволюції телефон просто розривався від неймовірної кількості дзвінків із приголомшливою новиною. Як влучно пожартував тоді Денис Тарновський: «Ми лише хотіли вдарити по щокам, а відрубали всю голову».

Після подій листопада 2015 року у виші виникло два студентських органи зі схожими функціями. Перший – громадська організація Ukrainian Students’ Cluster, яку сформували члени колишнього Студентського сенату. За словами членів організації, наразі вони відчувають себе більш вільними у своїй діяльності, й незважаючи на оновлену назву та склад продовжують займатись як захистом прав студентів, так і культурно-просвітницькими проектами.

Другий орган – Студсенат, який працює вже в оновленому складі. Його представники зазначають, що взяли участь у виборах 24 листопада 2015 року єдиним блоком «Студенти проти хамства», оскільки були невдоволені бездіяльністю колишнього органу студентського самоврядування. Протягом кінця минулого року члени нового Студсенату встигли поновити радіомовлення в ХНУРЕ й втілити декілька проектів. Зараз намагаються запровадити систему електронного голосування й провести в університеті Wi-Fi мережу.

Представники Ukrainian Students’ Cluster характеризують новий склад Студсенату як кишеньковий орган самоврядування, котрим фактично керує голова студентської профспілки Андрій Фролов, – 43-річний доцент кафедри охорони праці, директор заочної форми навчання, пов’язаний із колишньою адміністрацією.

Аби визнати недійсними результати виборів до Студсенату 24 листопада 2015 року, 16 січня 2016 року члени колишнього складу Студсенату звернулися до суду. І хоча вже минуло більше місяця, судовий процес лише починається.

Судовий процес на 5 хвилин

16 лютого, 11.30. Дещо затісне приміщення Дзержинського районного суду м. Харкова якось-таки вмістило в собі близько 20 молодих людей, котрі рішуче налаштовані чинити опір бюрократичній системі. Основні вимоги активістів-позивачів: скасувати накази колишнього в. о. ректора ХНУРЕ Наталі Лєсної та визнати недійсними результати виборів до Студсенату й Вченої ради, що відбулися 24 листопада 2015 року.

Секретар суду намагається знайти представника відповідача, а студенти ХНУРЕ – Wi-Fi, аби розпочати обіцяну в соцмережах онлайн-транляцію засідання. Wi-Fi безнадійно запаролений, відповідач – не менш безнадійно відсутній. Проте вже через 2 хвилини від початку процесу суддя оголошує, що через відсутність представника адміністрації ХНУРЕ засідання переноситься на 18 березня.

Напередодні засідання, в коментарях до посту в Фейсбуці виконувач обов’язків ректора Едуард Рубін зазначив, що повістку про виклик до суду університет не отримав, тож перебіг подій був очевидним. «Студвею» Едуард Рубін пояснив, що новий голова юридичного відділу працює лише 4 дні, тож він не встиг ознайомитися зі справою й прийти до суду.

«Усе ще попереду. Скоріш за все, процес триватиме довго, – зазначає Олександр Анцифєров, – суд повинен заслухати багато свідків: як студентів, так і представників адміністрації. Якщо наступного разу ніхто з представників вишу не з’явиться – можливий розгляд справи без протилежної сторони».

Микита Андрєєв вважає справу виграшною. На його думку, не зважаючи на відстрочку, вимоги студентів будуть задоволені судом. «Проте аби скасувати результати виборів, дійсному в. о. ректора Едуарду Рубіну достатньо було відмінити незаконні накази Наталі Лєсної. Ми очікували цього рішення наступного дня після його призначення. Вочевидь, він вирішив не псувати ні з кім відносини й зберігати нейтралітет», – каже Микита Андрєєв.

За словами Олександра Анцифєрова, дійсний в. о. ректора знав, що студенти збираються судитись із вишем: «Якщо результати виборів до Студсенату визнають недійсними – він готовий створити ініціативну групу, яка проведе перевибори».

Змінюємо ХНУРЕ, перепрошуємо за незручності

Незважаючи на те, що колишні проректори й новий в. о. ректора продовжують з’ясовувати стосунки, а представники старого й оновленого складу Студсенату напружено конкурують, наразі у ХНУРЕ все ж потрохи розпочинається перебудова. Є вже навіть перші результати: ціни в студентській їдальні знижено й найголовніше – налагоджено діалог між адміністрацією вишу та студентами.

До кінця лютого Міністерство освіти і науки України визначить дату проведення виборів ректора ХНУРЕ. 18 березня продовжиться розгляд судової справи студентів проти адміністрації вишу.

Тож ХНУРЕволюція й досі триває, а її найбільші досягнення ще попереду!

Фото: соцмережі, pulse.org.ua.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus