Харукі Муракамі: чому біг є метафорою життя

мураками

Ти або долаєш себе, або ні. Про метафізичний сенс бігу, його особливості, переваги та вплив на літературу у власних мемуарах «Про що я кажу, коли кажу про біг» розповідає майстер сучасної японської прози Харукі Муракамі.

Біг має багато переваг

«По-перше, не потрібна компанія. По-друге, не треба купувати особливого спорядження. По-третє, не обов’язково вирушати в якесь спеціально обладнане місце. Достатньо пристойних кросівок і гарної дороги – і бігай стільки, скільки душа забажає. Із тенісом, наприклад, ситуація зовсім інша: варто (як мінімум) дістатися корту і знайти того, з ким можна грати. Плавання – також не те. Звичайно, можна плавати наодинці, але все одно треба йти до басейну».

Реклама

Досягти власної межі можливого – ось сутність бігу

«Із бігунів часто кепкують, мовляв, вони чи не на все готові, аби лише жити довше. Але я вважаю, що більшість людей бігає зовсім не через це. Для багатьох важливо не подовжити своє життя, а покращити його якість. Якщо вже й витрачати роки, то хоча б цікаво й повноцінно, маючи певну мету, а не блукаючи в тумані. Мені здається, що біг може суттєво з цим допомогти. Необхідно досягти індивідуальної межі можливого – в цьому полягає сутність бігу. Але це ще й метафора життя (а для мене й письменництва)».

Біг якнайкраще підходить для зубріння промов і взагалі чого завгодно

«Коли ноги несуть мене знайомим маршрутом, я подумки нанизую ланцюжки слів. Перевіряю ритміку фрази, її звучання. Якщо моя голова чимось зайнята, я можу довго бігти зі своєю звичайною швидкістю та зовсім не втомитися. Протягом такої репетиції промови я інколи жестикулюю, приміряю всілякі вирази обличчя. І люди, які трапляються дорогою, супроводжують мене здивованими поглядами».

Біль – неминучий, страждання – особистий вибір кожного

«В одному інтерв’ю відомий марафонець сказав, що протягом дистанції він увесь час повторює мантру, якої його навчив старший брат (також марафонець). «Біль – неминучий. Страждання – особистий вибір кожного». Те, що вам тяжко (наприклад, під час бігу), – це факт, від нього нікуди не дінешся. А ось чи можете ви більше, вирішуєте лише ви».

мураками

Ніколи не відпочивай 2 дні поспіль

«Під час тренувань це основне правило. М’язи, немов робоча худоба, до всього звикають швидко. Якщо навантаження поступатиме послідовно й методично, вони на вас не ображатимуться, хіба що скривляться невдоволено декілька разів, але врешті-решт слухняно зміцніють. Повторення – дієвий спосіб донести свої очікування. Наші м’язи свідомі, тож якщо грати за правилами, у них не буде підстав скаржитися».

Хочеш продовжувати те, що почав, – не збивайся з ритму

«Ернест Хемінгуей, здається, також писав про це. У довгострокових проектах це головне. Якщо задати ритм, його крива кудись усе ж виведе. Проте до тих пір, поки маховик не розігнався, не набрав потрібну сталу швидкість, слід зібрати всі сили, аби не лишити справу виконаною тільки наполовину».

Музика та біг

«Коли я бігаю, зазвичай слухаю рок. Інколи – джаз. Та якщо виходити з того, що ритм музики має відповідати ритму бігу, найбільш доречний акомпонемент – усе ж рок. Чи то Red Hot Chili Peppers, Gorillaz, Jeff Beck, Creedence, Beach Boys, чи то подібна стара музика. Ритм має бути якомога простішим.

Нещодавно слухав Rolling Stones, альбом «Beggars Banquet». Беквокальне «ху-ху» із «Sympathy for the Devil» відмінно підходить для бігу. А ще «Reptile» від Eric Clapton. Для неспішної ранкової пробіжки нічого не може бути краще».

Взаємозв’язок між бігом і письменництвом

«Письменнику, який має намір написати повість, слід мати запас енергії, якого би вистачило на півроку, рік чи навіть 2 роки наполегливої роботи. Це можна порівняти з диханням. Якщо той момент, коли ми зосереджуємося, вважати глибоким вдихом, то витривалість – це вміння повільно й безшумно дихати, економно витрачати повітря глибокого вдиху. У літературі має бути природна життєздатність. Писати – те саме, що дертися на скелясту гору, долаючи виступ за виступом. Опинитися на вершині можна тільки після довгої та напруженої роботи. Ти або долаєш себе, або ні».

Фото: соцмережі.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus