«Найкраща трансформація в економіці – смартфони»

kerry1

Цього вересня відбувся щорічний саміт YES, де серед багатьох поважних гостей був і колишній державний секретар США Джон Керрі. Звичайно, ми не могли пропустити цей захід, тому прослухали його виступ і записали найголовніше.

Україна та її майбутнє

Ви люди, які роблять зміни. Україна – дуже важливий міжнародний символ протистояння вторгненню й військовому натиску іншої держави. І те, що ви плануєте робити далі, як студенти й громадяни країни, є дуже важливим. Коли я навчався в коледжі, ми виступали з протестами проти сегрегації. Я сам бачив таблички з написами «Вхід тільки для білих. Кольоровим вхід заборонено». І ми боролися проти цього. Так само, як боролися проти війни у В’єтнамі.

Ви повинні допомогти людям зрозуміти, що дуже важко досягти стабільності, коли політики не приймають правильних рішень щодо корупції, потенціалу, прозорості й відповідальності уряду. Це дуже важливі речі. Хоч куди приїду, я питаю людей, чому вони не інвестують в Україну. Вони відповідають: «У мене є сумніви щодо цього. Там дуже велика корупція. Я не матиму гарантій щодо моїх грошей. Щоб отримати контракт, я повинен комусь платити».

Це потрібно зупинити. Кожна країна світу пройшла через процес «лікування». Кожна. Це історія. Ви учні історії. Згадайте війни в Європі в 16-му, 17-му й 18-му століттях, Французьку революцію, 30-річну війну, Вестфальський мирний договір 1648 року. Це все історія. Люди завжди боролися.

Тепер у нас для цього немає часу. Часи змінилися. У нас 2 мільярди дітей до 18 років, які повинні мати гарні можливості в майбутньому. Хто може забезпечити їх цими можливостями? Ви! Всі ви можете їх забезпечити цими можливостями: говоріть зі своїми батьками, створюйте організації, беріть участь у виборах. Це боротьба. Це нелегко, а іноді навіть і ризиковано. Це перманентний процес, і майбутнє України може бути визначене вже за кілька років.

Реклама

Наука

На відміну від деяких сучасних політичних діячів, я вірю в науку. У мене є колега в Сенаті США, і в нього є вислів: кожен має право на власну думку, але не кожен має право на власні факти. Наука дає зрозуміти, що є важливим. Я проти того, щоб уряд регулював наукові дослідження. Він може фінансувати їх, бути партнером у наукових дослідженнях, долучатися до роботи, але наука має говорити те, що має.

kerry2Політичні лідери мають бути відповідальними й робити правильні висновки щодо фінансування науки. Коли 97% науковців світу говорять, що відбувається глобальне потепління, я думаю, політичні лідери, навіть якщо не сприймають цього факту, мають його прийняти. Вони повинні сприймати можливість таких змін і, до того ж, мати відповідальність, щоб уберегти своїх громадян від наслідків цих змін.

Релігія

Питання щодо церкви й еволюції. Знаєте, я за свободу ідей: у цьому сила. Люди шукають способів самовираження. Історія має багато випадків, коли люди боролися за неї. І найяскравішими лідерами революцій є люди, які вірять у цю свободу, а не є в’язнями авторитарних урядів, що відстоюють свої права. Але тут потрібно бути дуже обережними, адже церква й держава мають бути відокремлені, як і урядові процеси від релігії.

Технічний прогрес

Відбувається розвиток штучного інтелекту. Він є в телефонах і комп’ютерах, і його не варто боятися. Я вірю, що ми зможемо адаптуватися до цієї технології. У 1900-х роках у США 50% населення були залучені в сільське господарство. Але зі зміною технологій та індустріальною революцією сьогодні лише 2% американців займаються цим.

Найбільша проблема – це те, що у світі є зо 2 мільярди неповнолітніх, з яких 300 мільйонів не відвідують школу. Тому я не хвилююся через розвиток штучного інтелекту. Нам треба об’єднати людей навколо важливіших турбот: розвитку інфраструктури, запровадження системи охорони здоров’я, навчання дітей. Але нам потрібні моральні орієнтири.

Відповідальність і прийняття важливих рішень

Я намагаюсь керуватися здоровим глуздом. Бути етичним у тому розумінні, в якому це поняття сприймаю я. І я маю жити з тими рішеннями, які прийняв.

kerry3Я дуже пишаюся більшістю рішень, які прийняв, коли обіймав посаду держсекретаря: я боровся за медичне обслуговування дітей, за вирішення питань забруднення довкілля (Паризька угода), боровся за мир у Сирії та Близькому Сході. І я ніколи не ухилявся від відповідальності, які брали на себе США на міжнародній арені. Але я не кажу, що не робив помилок. Усі помиляються.

І ви повинні жити зі своїми рішеннями, з їхніми наслідками. Для цього і потрібна освіта й розуміння історії, інакше ви будете приречені повторювати ті самі помилки. Я засвоїв це дуже давно, коли був молодий і служив у В’єтнамі. Я дізнався, що трапляється, коли люди приймають неправильні рішення. Коли вони не розуміють, про що говорять, і мають неправильне уявлення про країну.

Ви також повинні мати мораль і розсудливість, тому що на них ґрунтуються більшість рішень, які приймаються в суспільному житті. Ви повинні розуміти, що краще для вашої країни і що краще для ваших людей.

Економіка

Я проти того, щоб уряд залучався до питань економіки. Думаю, ми довели, що економіка працює краще, коли її регулює приватний сектор, а не уряд. Є певні умови для створення окремого продукту, і приватні особи більш гнучкі в питанні підвищення й розподілу капіталу. Тому більшість держав наразі відмовляються від так званої неринкової економіки.

Чесно кажучи, найкращою трансформацією в нашій економіці можна назвати… смартфони. Не уряди впровадили їх. Їх створили розумні люди з Каліфорнії та Кремнієвої долини, а потім інвестори зробили свій внесок – і бум: тепер у нас є Apple, Facebook і Google. Це все досягнення розумних людей та їхніх ідей, а не уряду. Ці ідеї можна виносити на ринок.

Інвестори

Якщо я маю гроші й бажання інвестувати їх, то можу обрати або найшвидший спосіб примноження капіталу, або найбезпечніший, та найкраща комбінація поєднує швидкість і надійність. Такі рішення приймають усі люди у світі. Але люди ніколи не будуть вкладати гроші туди, де є корупція і нема впевненості, що вони зможуть повернути свої вклади. Іноді необхідно зламати стару систему, щоб створити насправді хорошу структуру керування.

Фото: YES © 2017. Фотограф: Валентина Цимбалюк.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus