Карпатськими стежками до Несамовитого

Несамовите

Блукати карпатськими просторами можна місяцями, удень і вночі. Тут є чим милуватися, яку воду пити і які ягоди їсти. Якщо обирати походи масштабні, мрієш одразу про Говерлу. Туди ми ще обов’язково дійдемо, а сьогодні «Студвей» вирушає в не менш цікаву мандрівку ─ до озера Несамовитого.

Бюджет:

Маршрут:  м. Івано-Франківськ ― смт. Ворохта ― ур. Заросляк ― оз. Несамовите.
Бюджет «мажорний»:від 50 грн і вище (проїзд власним авто, таксі від Ворохти до «Заросляка», екскурсія). Бюджет студентський: 30 ― 50 грн (залежно від обраного транспорту + вхід до заповідника).

Вирушаємо

Туристичні фірми Івано-Франківська й інших міст пропонують різноманітні екскурсійні тури до озера з гідом, але ми вирішили подолати маршрут самотужки, аби потішити мандрівну душу.

До Несамовитого існує декілька шляхів. Практично всі вони потребують багатоденного походу, з додатковими локаціями та зупинками. Але існує один, найшвидший і найзручнішій ― від бази Заросляк, до якої ми й вирушаємо з Франківська.

До міста прибуваємо якомога раніше. Звідси є кілька варіантів:

  1.  власним транспортом до бази Заросляк (приблизно 1,5 год.),
  2. електричкою до Ворохти (дорога займе приблизно 3 години),
  3. маршрутним таксі також до Ворохти (середня вартість електропоїзда чи маршрутки 10 ― 30 грн).

Від центру Ворохти до бази приблизно12 км, і громадський транспорт туди не прямує. Ось звідси й починається справжній похід. Пішки до Заросляка далеченько. Можна взяти таксі, яке коштує приблизно 100―150 грн.

Але автостоп таки економніший варіант, тому «стопимо». Машин на трасі не бракує, і хтось вас підбере. Виходите біля бази, дякуєте водію і прямуєте до реєстраційного пункту. Озеро в Чорногірському масиві, як і прилеглі території, розташовані в заповіднику. Вхід коштує 20 грн, натомість вас озброюють картою Чорногори. Звідси розпочинається дорога лише вгору.

Карпаты

Реклама

Стежками і за знаками

Несамовите добре знане в Карпатах. Свою славу отримало завдяки статусу другого (після Бребенескула) найвищого гірського озера. Розташоване на висоті 1750 м над рівнем моря, має льодовикове походження, а тому практично мертве.

Від бази ми переходимо через місток над річкою Прут і стежимо за вказівними знаками. На вас чекає шлях не дуже гарною дорогою до підйому, де розходяться два маршрути: один ― до Говерли, інший ― до Несамовитого. Цього разу обираємо другий варіант.

поход в Карпаты
Підйом займе годинки три, якщо рухаєтесь виважено та без скиглень товаришів. Стежка тут гарно протоптана, але доволі крута (вертикально ― приблизно 500 метрів). Через півгодини ви минаєте Високогірний біологічний стаціонар (1429 м над рівнем моря) та сніголавинну станцію Державної метеослужби «Пожижевська» (1450 м). Тут успішно можна зробити привал та оглянути карпатську флору.

Далі ж закінчуються будь-які ознаки цивілізації, тож тепер важливо триматися стежки, бо можна заблукати. І згодом перед вами відкривається чудовий краєвид на бажане озерце. Ми на місці!

игрушка

Що взяти?

Шляхом до озера зустрічаємо багатенько люду. Серед туристів ― достатньо іноземців. Мої друзі, скажімо, зустріли на березі озера швейцарця, котрий зацінив їхній швейцарський ніж, який, до речі, дуже стане в нагоді.

Що ще варто взяти? Зручне, бажано тренінгове, взуття, кілька пар змінних шкарпеток, вітрівку, дощовик, інші предмети одягу. Якщо йдете в похід з ночівлею, обов’язково візьміть каремат та теплий спальник для ночівлі в наметі ― уночі в горах дуже холодно, навіть улітку. Не забудьте казанок, горня та решту речей для трапези, а також примус і балон з газом для вогнища.

Те, що може промокнути, ліпше запакуйте в окремі пакетики. Погода в горах змінюється раптово і завжди невчасно. Чисте джерело розташувалося в 100 метрах від озера.

Де ночувати?

Зустріти схід сонця у горах ― чудова ідея. Поставити намет можна відразу на березі озера, але кемпінгове містечко тут влаштувати не вийде. Вийшовши від Несамовитого на гребінь головного гірського хребта, знайдете озеро Бребенскул. Десь тут можна підшукати гарну для ночівлі місцину, розпалити вогнище (а от на березі робити цього не можна), зготувати вечерю і почаювати під хороші гуцульські пісні. А вранці й сонце зустріти, якщо не завадить туман.

каша

Коли вирушати?

Найсприятливіша пора для походів у Карпати ― літо. Обирайте не надто спекотні дні, адже сонце на висоті припікає добряче, але й дощ може зіпсувати мандрівку, тож перегляньте прогнози погоди. Якщо ж ви вирішите понехтувати легендами, які «Студвей» відкриє вам нижче, і схочете скупатися в озері, то робіть це у сонячний час доби. Максимальна глибина Несамовитого сягає 1,5 м, тому навіть неспритний плавець дозволить собі цю розкіш.

Легенди і містика Несамовитого

Чи не щороку місцеві вигадують нові байки та легенди про озеро, але існують перевірені часом, а інколи й досвідом, оповідки про Несамовите.
Кажуть, що озеро отримало свою назву через несамовитий характер. Потривожиш воду озера ― розгніваєш духів та накличеш непогоду на свою мандрівну душу. Тому й не можна каміння кидати або ж пірнати в «несамовиту» водойму.

Ще одна, більш приємна, байка каже: хто ще не має пари, то після вмивання обличчя «несамовитою» водою обов’язково знайде її до кінця року. Цю легенду можна й на собі перевірити).

Карпаты
А ще місцеві гуцули розповсюджують містичні міфи про душі самогубців, які вночі забирають неуважних, і єдине, що може їх врятувати ― звук трембіти. Що ж, люблять усе-таки гуцули свою музику! Як, зрештою, і свої карпатські простори.

Фото: Оксана Палій.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus