IT право в Тартуському університеті в Естонії – чи варто вступати

UT171206AT0004  Peahoone Ülikooli 18 Foto Andres Tennus/Tartu Ülikool

Студентка магістерської програми «Право в сфері інформаційних технологій» Марина Войткова поділилася своїм досвідом навчання в Тартуському університеті, Естонія.

Чому ти обрала навчання в Тартуському університеті?

У 2017 році мені пощастило потрапити на європейський регіональний форум з управління Iнтернетом, який проходив в Таллінні. Особливо вразив досвід Естонії з впровадження електронного резидентства, завдяки якому їм вдалось відкрити європейський ринок для багатьох іноземних компаній і залучити мільйони євро в державний бюджет.

Цей проєкт викликав щире захоплення, тому що він свідчив про високий рівень розвитку технологій, перевагами яких естонці запропонували скористатись іншим. Тому, коли вже пізніше я шукала магістерську програму з IT-права, то в першу чергу звернула увагу на Естонію.

Чого ти не очікувала від Тартуського університету?

Я не очікувала, наскільки у Тартуському університеті мультинаціональне і мультикультурне середовище. Знала, що тут навчається багато міжнародних студентів, але думала, що здебільшого переважатимуть вихідці з найближчих європейських країн.

Але на подив я зустріла багато студентів з інших континентів: Азії, Африки, Південної Америки. Це наочно показує, що світ зараз глобальний, а університет своєї мрії можна знайти за десятки тисяч кілометрів від дому.

Що, на твою думку, важливо знати про твою програму?

Щоб бути хорошим фахівцем, окрім законодавства, юрист повинен знати специфіку галузі, в якій працює. Особливо це актуально у сфері технологій, де правове регулювання часто відстає від реального стану суспільних відносин.

Магістерська програма з IT права у Тартуському університеті включає не тільки юридичні дисципліни, а й предмети про IT-технології. Ми пишемо прості комп’ютерні програми, навчаємось азам управління проєктами в IT-компаніях, вивчаємо інфраструктуру та технології, які лежать в основі Інтернету.

Завдяки такому підходу формується більш цілісне уявлення про IT-сферу, яке своєю чергою дозволятиме надавати кращі юридичні консультації. На відміну від більшості європейських університетів, ця програма триває всього один рік, що може стати важливим фактором для тих, хто не бажає або не може надовго відірватись від дому.

PHOTO-2021-01-28-16-42-07 (1)
Чому у тебе виникло бажання навчатись саме на цій програмі?

В усьому світі сектор інформаційних технологій демонструє стрімкий розвиток і відповідно зростає попит на спеціалізованих юристів. Останніми роками в медійній сфері, де я на той час працювала, лунали жваві дискусії про електронні медіа, які на відміну від традиційних не підпадали під режим регулювання.

Експерти обговорювали, як реформувати законодавство з огляду на цифрові технології, а також реагувати на поширення в Інтернеті мови ворожнечі, фейкових новин тощо. У зв’язку з цим, у мене з’явилось бажання продовжити навчання й отримати додаткову кваліфікацію IТ-юриста.

Враховуючи попереднє позитивне враження про стан розвитку інформаційних технологій в Естонії, я перевірила освітні можливості в Тартуському університеті і знайшла програму, яка мене дійсно зацікавила.

Яка структура твоєї програми?

Програма з IT-права складається з двох блоків: технічного та юридичного. В осінньому семестрі переважають предмети про інформаційні технології, як-от основи програмування, інформаційна безпека, інформаційна інфраструктура та архітектура.

Для мене як гуманітарія це був виклик, зате завдяки цим предметам отримуєш краще розуміння про роботу технологій, які визначають роботу галузі. Весняний семестр буде сфокусований на юридичних предметах: е-комерція та IT договори, право інтелектуальної власності, юридична підтримка ІТ-бізнесу тощо.

Який курс тобі найбільше сподобався?

Мій фаворит – курс з кіберзахисту і міжнародної кібербезпеки. На парах ми розглядали й аналізували реальні випадки кібератак і кіберінцидентів, які могли б слугувати хорошим сюжетом для детективних історій. Наприклад, комп’ютерний вірус, який зміг вивести з ладу центрифуги зі збагачення урану атомної електростанції, що відкинуло іранську ядерну програму на роки назад.

Або ж кібершпигунство еміратських спецслужб, які скорившись вразливістю операційної системи iOS, протягом двох років мали доступ до телефонів американських дипломатів та усіх даних, які на них містились. А екзамен відбувся у формі муткорту – модельного судового засідання щодо міждержавного конфлікту, спровокованого великою кількістю кібератак і кіберінцидентів.

Як виглядає процес вступу до університету?

Подача заяви на навчання відбувається через веб-портал за посиланням, на якому можна знайти перелік всіх необхідних документів. Дуже важливо приділити велику увагу написанню мотиваційного листа і точно відповісти на всі питання з переліку. Саме за ним приймальня комісія буде оцінювати вашу кваліфікацію, мотивацію навчатись, професійні плани та амбіції після закінчення університету.

Наступний етап відбору після подачі документів – співбесіда з керівником та одним з викладачів програми, критерії оцінювання якої також опубліковані на веб-порталі. За результатами цих етапів формується сумарний рейтинг, від якого залежить рішення про прийняття в університет та нарахування стипендій.

Як проходить соціальне життя в Тарту?

У зв’язку з коронавірусом та карантином, зараз значною мірою обмежено або скасовано соціальні заходи. Цього року поки що не вдалось провести традиційних для магістерської програми з IT-права кіновечорів з піцою та іншими смаколиками.

Але все-таки, деякі події відбуваються, як звично: наприклад, заходи Естонської культурної програми, яка покликана познайомити іноземців з історією та культурою країни. Крім того, можна підписатись на групи у Телеграм та Фейсбук – там регулярно публікують анонси різних заходів та активностей в Тарту.

Чи варто обрати твою програму? Що б ти сказала майбутнім абітурієнтам?

Однозначно, варто. Раджу майбутнім абітурієнтам не вагатись, а спробувати свої сили. З особистого досвіду рекомендую розглянути навчання в Естонії, аналогів якому немає в Україні. Українські університети поки що не пропонують спеціалізованих магістерських програм з IT-права – маю надію, що вони з’являться в майбутньому.

Наразі на ринку навчальних послуг представлені тільки короткострокові курси та сертифікатна програма з ІТ-права в Могилянці, чого недостатньо для підготовки великої кількості класних юристів. Тому, подавайте документи на магістерську програму з ІТ-права в Тартуському університеті й ви будете задоволені своїм вибором!

Дізнайся більше про магістерську програму «Право в сфері інформаційних технологій» при Тартуському університеті, Естонія за посиланням.

tartu_ylikool-logo_ja_v2rvid-cmyk-09_copy

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus