Історії студенток, які видали свої книги

lala-azizli-OFZUaeYKP3k-unsplash

Зібрали історії українських студенток, які змогли зробити те, про що інші лише мріють – вони видали власну книгу. Дівчата розповіли, як писали, вигадували та готували свої історії до друку.

Роксана Тимків, випускниця історичного факультету ЛНУ ім. Івана Франка, авторка книг «Голеор» та «Диявол – це я»

Видати власну книгу Роксані було легше, ніж зробити тату. Дівчина почала писати її ще в 11 класі, а на першому курсі закінчила.

Ідея книги з’явилася, коли Роксана зацікавилася слов’янською міфологією і захотіла її популяризувати.Книга, «Голеор», розповідає про вигаданий світ, в якому люди можуть перетворюватися на тварин, проте кожен має тільки одне тваринне єство.
3d_tymkiv_holeor-600x750
А ще у світі є голеори – вони також можуть стати будь-ким, але ще мають особливе походження, як і головний герой книги – Дарій.

У сюжеті «Голеора» є всі традиційні елементи: герой-обранець, антагоніст, супер-команда. Найскладнішими у процесі написання було писати описи. «І це актуально для всіх книжок», – каже Роксана.

Дівчина цікаво було працювати над «Голеором». «Інколи мені читачі нагадують якісь моменти і я навіть пишаюсь тим, що колись сама це придумала», – каже Роксана.

Порада для майбутніх авторів:

Написати книжку – це 20% справи, реалізувати її найскладніше, тому потрібно працювати «над власною видимістю».

Ярина Мірко, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. Івана Франка, авторка книги «Людина без одягу», 2019

Ярина вирішила видати автобіографічну книгу, коли вчилася у старшій школі. Це був подарунок самій собі на повноліття. Дівчина написала книгу про своє дорослішання, бо хотіла запам‘ятати, яким воно було у той момент.

Цілий рік Ярина записувала нотатки і майже місяць готувала до друку майбутнє видання. Вона каже, що найскладнішим під час підготовки книги був страх, що її не зрозуміють і не почують; що книгу ніхто не купить і не прочитає. Щоб уникнути цього, дівчина спершу видала малу кількість примірників.

MyCollages (8)

Побоювання були марні – книгу розкупили, а авторка отримала багато позитивних відгуків: читачам були близькі її історії. «Коли кожен може приміряти твою історію на себе – це найкраща похвала для автора», – каже Ярина.

Що отримуєш, видавши книгу?

Власна книга допомагає побудувати особистий бренд – піднімає статус автора в очах майбутніх роботодавців.

«Саме завдяки книзі я знайшла нових людей, повірила в те, що світ дуже добрий до тебе і що завжди зустрінеш потрібних людей, якщо гориш власною ідеєю,» – каже Ярина.

Поради для майбутніх авторів:
Якщо хочеш видати книгу популярного жанру, який подобається аудиторії, звертайся до різних видавництв. Якщо хочеш мати більше свободи, не шкодуй грошей та часу і видавай самостійно.

Яна Мохончук та Оля Жук, студентки міжнародних відносин та факультету фінансів Києво-Могилянської академії, видали збірку «ALMA: 32 історії за лаштунками Могилянки»

Коли Оля і Яна жили разом, їх об’єднувала любов до письменництва та книжок. Одного вечора у січні, після сесії, вони захотіли створити щось своє, і книга була хорошим варіантом.

У збірці дівчат «ALMA» є 32 есе від студентів різних поколінь та спеціальностей, які навчалися у Могилянці від 1996 до сьогодні.

Окрім історій звичайних студентів, e збірку також увійшли есе відомих випускників: письменника Остапа Українця, фотографа Ukraїner, Red Bull, UNOPS, Veteran Hub Микити Завілінського, засновниці платформи «Без оцінок» та викладачки української мови Анастасії Онатій.

Від ідеї до фінальної версії книги пройшло близько 5 місяців. Меншу частину коштів дівчатам дало видавництво «Смолоскип», а 30 000 вони зібрали самостійно, за 10 днів. У грудні 2020 року Яна і Оля отримали перший наклад примірників.

ALMA

У процесі видавництва найскладнішими були дві речі – необізнаність у видавничій справі та фінансова сторона. «Ми зовсім не знали як взагалі створюють книги, як визначити кількість примірників, які є види друку, як книги з’являються в книгарнях», – каже Яна. «Ми почали писати багатьом людям, щоб взяти рекомендації, вивчати самостійно та з’ясовувати нюанси видавничої справи».

Поради для майбутніх авторів:

По-перше, пам’ятай, що книга потрібна лише тобі і лише ти відповідаєш за неї. Уже після виходу продукту у світ він може знадобитися іншим.

Також чітко пропиши ідею та мету книги: для кого вона, про що і навіщо. З цією ідеєю автори потім звертатаються до різних людей – редакторів, видавців, інвесторів, – яких може ця книга зацікавити.

Обговорюй свою ідею з друзями, знайомими, запитуй поради у тих, хто спеціалізується у цій сфері, не бійся дізнаватися думки інших, бо це так чи інакше дозволяє подивитися на свій проект під іншим кутом;

Дотримуйся порядку: важливо чітко прописувати дедлайни, сортувати інформацію в табличках та чітко визначати сфери відповідальності членів команди. Візуалізуй свою книгу: продумай обкладинку, формат, нумерацію сторінок.

Христина Нищей, студентка історичного факультету ЛНУ ім. Івана Франка, авторка книги «З вірою в серці: від покликання до служіння» 2019

Власна книга для Христини – це можливість здобути досвід та поринути у історичне дослідження.

Дівчина вирішила розповісти історію, засновану на реальних фактах. Її книга розповідає про підготовку та навчання священиків Української Греко-Католицької Церкви у період підпілля (1946-1989 рр.).

Перед написанням, Христина дослідила діяльність підпільної духовної семінарії у с. Дора (Івано-Франківська область) та постать її ректора о. Михаїла Косила. Також дівчина зібрала живі свідчення вихованців семінарії.

«Коли я починала працювати над книгою, то навіть не підозрювала наскільки буд співпереживати тим речам і яку щирість відчуватиму. Я відкрила для себе історії, в які важко повірити», – каже вона.

Писала та оформляла книгу Христина майже рік. Їй допомагали батьки, науковий керівник та священики-випускники семінарії.

«Я розуміла,що роблю щось цінне, адже багато випускників підпільної семінарії стали священиками та служать дотепер,» – каже вона.

Поради для майбутніх авторів:

Запорукою успішної справи є любов до неї. Студенти, які хочуть видати власну книгу мають багато працювати і, найголовніше, не загасити іскру, з якої все починається.

Анастасія Качуровська,студентка Інституту міжнародних відносин КНУ ім. Тараса Шевченка, авторка поетичної збірки «Тебе люблять», 2018

Якось Настя зустрілася з рівненським поетом, який запропонував їй прочитати свої вірші. Почувши їх, поет сказав, що треба видавати і розповів про грант, який допоможе це зробити.

Настя погодилася. «Вирішила, що це буде класне досягнення і було щире бажання ділитись тим, що пишу», – каже вона.

Так народилась збірка поезій «Тебе люблять». До неї увійшли вірші, які дівчина писала у віці 15-17 років.

У процесі видавництва Настю підтримували друзі. «В якийсь момент саме вони горіли цією ідеєю більше ніж я», – каже авторка.

Найскладнішими у процесі видавництва була підготовка документів на фінансування, а також критика щодо редакції.

«Часто редактори не могли спіймати думку, яку я вкладала у вірш та хотіли переправити на «ліпше звучання». Це було розумно, але від того втрачався сенс вірша».

Що отримуєш, видавши книгу?

Досвід написання, навички дизайну, продумування структури, навички вирішення проблем та комунікації з держорганами.
«Коли є бажання отримати фінансування на твій проєкт, необхідно пройти 9 кіл бюрократії щоб запустити те, що задумав», – каже Настя.

Поради від Анастасії:

Якщо вже вирішив видати власну книгу, головне не боятися. Потрібно спілкуватися з поетами та письменниками, від них можна отримати багато корисних порад. Також варто прислухатися до критики, але не втрачати автентичність.

«Зроби свою книгу саме такою, якою її мрієш бачити ти, а не хтось інший», – каже Настя.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus