Я тебе за ІР визначу!

упорная работа

«Визначу ІР, знайду адресу і ноги зламаю!» – так лякали один одного користувачі інтернету наприкінці «лютих» дев’яностих. Із плином часу небагато змінилося, принаймні погрози залишилися ті самі. Та чи мають вони реальне підґрунтя? Чи можна визначити людину за ІР? «Студвей» пропонує дізнатися правду.

 Трохи теорії

ІР-адреса – це свого роду «прописка» кожного комп’ютера в Інтернеті. Вона ідентифікує пристрої в мережі і забезпечує можливість передачі й отримання інформації. За допомогою цієї унікальної комбінації цифр можна відстежити будь-який комп’ютер, а, отже, і його власника. Утім, дізнатися чужу ІР-адресу, насправді, не так вже й просто. Пропонуємо розглянути найпоширеніші та найефективніші способи.

Реклама

Варіант №1. Підступні сніффери

Казали тобі не переходити за підозрілими посиланнями? І мали рацію, адже будь-яка ненадійна адреса може бути виявлена онлайн-сніффером. Це такі програми, що «винюхують» різну інформацію про комп’ютер користувача. У кращому випадку програма визначить лише твою ІР-адресу та час відвідання сторінки-сніффера, у гіршому ─ може поцупити навіть облікові записи та паролі до них.

Одним з найпопулярніших веб-сніфферів вітчизняного Інтернету є російський сайт «www1.hut.ru». Користувачу-жертві (в нашому випадку – тобі) надсилають люб’язну пропозицію перейти за деяким посиланням. Привід може бути найрізноманітнішим і залежить від фантазії того, хто шукає твій ІР. Від банального «Васю, це ти на фотці?!» до актуального «Ні, ну, ти поглянь, що в Межигір’ї знайшли!».

Отже, переходиш за посиланням і потрапляєш на якийсь сайт розважального характеру. Поки ти намагався второпати, як опинився на сторінці тесту «Чи здатен ти зрадити дружині?», сніффер вже встиг визначити твою ІР-адресу. Вважай, що цей раунд ти програв – твою адресу розсекречено!

Будь готовий і до того, що онлайн-сніффер може існувати не лише у вигляді посилання, але й, наприклад, зображення. Принцип дії залишається той самий – натискаєш на картинку ─ і твій ІР автоматично зчитується.

IP


Варіант №2. Електронна пошта

Окрім того, визначити ІР-адресу твого комп’ютера може будь-хто, кому ти хоча б раз надсилав листа на електронну скриньку. Всі поштові клієнти (навіть їх он-лайнові версії) розпізнають і відображають ІР відправника повідомлення.

Правда, тут на заваді «шукачеві» приходять міжнародні поштові служби, де шлях від тебе до одержувача листа може бути досить довгим. Іноді в такому випадку до ІР відправника додаються ще й декілька адрес проміжних ланок. Наприклад, окрім реальної ІР-адреси користувачів пошти «mail.ru» чи «Яндекс» може бути вказано ще й московські «прописки» цих компаній.

 Варіант №3. Троянський кінь

Найбільш технічно складний варіант визначити будь-яку інформацію про користувача всесвітньої мережі, в тому числі й ІР-адресу – підсунути йому спеціальну програму, що зветься «трояном». Це фактично вірус, що може бути замаскований під будь-який файл – зображення, текст, аудіозапис тощо. Так ти можеш навіть не помітити, що пригрів «змію» на шиї свого комп’ютера.

«Троян» ─ запеклий ворог всіх проявів анонімності у мережі. Його завдання ─ шпигувати за тобою, збирати всю можливу інформацію, викрадати твої адреси та паролі. Це найнебезпечніший для тебе спосіб, адже дія «трояна» може не обмежитися викраданням ІР та персональних даних. Ці програмки вміють ще багато чого різного: і заповняти дощенту твій диск порнографією, і, навпаки, видаляти з нього всі файли.

Вычесление по IP

Варіант №4. Безпрограшний

Легше за всіх визначити твою ІР-адресу працівникам Служби безпеки України. Варто всього лише подати офіційний запит до сайту, де є твій обліковий запис, що зацікавив правоохоронців, і готово! Веб-ресурси не в змозі відмовляти СБУ, тож справа вирішується швидко.

Май на увазі, що спецагенти існують не лише у фільмах, просто в Україні їх діяльність не афішується. Наприклад, відомо, що на минулому тижні працівники Служби безпеки знайшли через соціальну мережу «ВКонтакте» трьох дніпропетровських сепаратистів. А два місяці тому Івано-Франківська СБУ вимагала від місцевого провайдера надавати адреси усіх користувачів, які відвідують «заборонені сайти».

 Що робити з тим ІР?

Та найцікавіше в нашому розслідуванні починається тоді, коли твій ІР вже визначено. Що ж робити з ним далі? А далі все досить прозаїчно: знов-таки, легше за все працівникам СБУ. Вони подають запит провайдеру, а той розсекречує твоє ім’я та місце перебування.

А от звичайний користувач комп’ютера може зробити з твоїм ІР не так вже й багато. Завдяки спеціальним сайтам (приміром, «2ip.ru» чи «geoiptool.com») можна визначити якісь базові уявлення про власника ІР-адреси: назву компанії-провайдера та приблизне місцезнаходження (країна і місто). Результат такої кропіткої праці, м’яко кажучи, «не вражає», еге ж?

Тож той, кому твій ІР був насправді потрібен, на цьому навряд чи зупиниться. Він теж може звернутися до твого провайдера й оманою/погрозою/хабаром вивідати в нього твої особисті дані. Все залежить від серйозності його намірів.

 

 

цифры

 

Як захиститися?

На щастя, ситуація не така безвихідна, як може здаватися. На допомогу користувачеві приходять спеціальні безпечні браузери, найпоширеніший із яких – TOR. Вже 12 років він є потужним знаряддям захисту тих, для кого анонімність стала або необхідністю, або параноєю.

Принцип роботи цього браузера нескладний: на твоєму комп’ютері запит зашифровується і йде до бажаного сайту не напряму, а через ланцюг з кількох спеціальних комп’ютерів-вузлів, розташованих у різних кутках світу.

Так усі операції в Інтернеті контролюються тобою, але виконуються підставними комп’ютерами, в кожного з яких, зрозуміло, є власна ІР-адреса. Тож, ти можеш нормально працювати в Інтернеті, зберігаючи у таємниці адресу свого комп’ютера.

Щоправда, будь готовий до значного зниження швидкості з’єднання, адже шлях, який інформація долає до твого комп’ютера, стає у кілька разів довшим, ніж зазвичай. Та чи важливо це, коли знаєш, що перебуваєш у безпеці?

Отже, мусимо частково підтвердити міф: визначити людину в Інтернеті за ІР-адресою дійсно можна, хоч це  і доволі складний процес. Проте зазначимо й те, що існують дієві засоби захисту анонімності, які унеможливлять визначення твого місця перебування. Тож слідуй порадам «Студвею» та стережися спецагентів (особливо тих, що можуть прямо зараз стояти за твоєю спиною)!

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus