Ласкаво просимо: як іноземці їдуть на навчання до України

Іноземні студенти в Україні

Звідки, чому і наскільки дорожче – розповідаємо особливості вступу до вітчизняних вишів для студентів з-за кордону

Українська молодь продовжує мігрувати за кордон у пошуках якісної вищої освіти. Згідно з даними аналітичного центру CEDOS, таких охочих тільки за 2015-2016 роки нарахували приблизно 67 тисяч. Однак більшість студентів усе ж залишається в рідній країні, а дехто навіть цілеспрямовано вирушає до України з-за кордону, щоб отримати тут диплом. Розповідаємо, хто ці люди, як вони потрапляють до нас і які враження мають від тутешніх ЗВО.

Звідки прибувають іноземці

Чимало інформації пропонує сайт Study in Ukraine, онлайн-портал «Українського державного центру міжнародної освіти». Тут можна знайти статистичні дані й звіти, перелік програм від вишів, які приймають на навчання іноземних абітурієнтів, і покрокову інструкцію щодо вступу до них.

За даними центру, наразі в Україні навчаються 66 310 іноземців зі 147 країн світу (до речі, майже така сама кількість українців здобувають освіту за кордоном). Найбільше абітурієнтів постачають Індія та Азербайджан: 16,4% та 11,3% відповідно. До десятки лідерів увійшли Марокко, Туркменістан, Нігерія, Грузія, Туреччина, Єгипет, Узбекистан і Йорданія. Студенти з решти 137 держав становлять у сукупності 33,1% від загальної кількості іноземців в українських вишах.

Лідерами за кількістю іноземних студентів є два слобожанських заклади вищої освіти: Харківський національний медичний університет і Харківський національний університет імені В. Каразіна. 7 з 10 вишів-лідерів у цьому рейтингу – спеціалізовані медичні ЗВО.

Українських закладів вищої освіти з іноземними студентами теж стає більше: у 2015-2016 роках таких було 185, а в минулому навчальному році їх кількість сягнула 239.

До слова, цьогоріч найбільшу кількість запрошень на навчання в Україні отримали вихідці з Марокко: понад 4 000 із загальної кількості 25 263. Це найвищі показники за останні 5 років.

Іноземні студенти в Україні

Реклама

Чому іноземці обирають Україну

Згідно з даними того ж порталу, українська освіта приваблює іноземних вступників із чотирьох причин:

 • висока якість;
 • престиж і вигідна ціна за навчання;
 • низька вартість проживання;
 • ті самі права і свободи для іноземців, що й для громадян.

Перелічені особливості викликають ряд запитань. Наприклад, порівнюючи з якими країнами нашу вищу освіту називають якісною? Так, логічно припустити, що українські виші якісніші, ніж заклади освіти країн, звідки приїздить молодь, однак важливішу роль можуть відіграти інші показники: в Україні дешевше навчатись і сплачувати за проживання. Останній вказаний фактор є фактично перефразованою статтею 26 Конституції України.

Редакторка Global Ukraine News Марта Дьомочко першою такою причиною називає відносно легкі умови вступу до українських вишів: нормальний бал атестата і проходження співбесіди під час прийняття. Процес навчання, як стверджує авторка статті, для закордонних студентів спрощують, а візових перешкод майже не виникає: про це свідчить статистика запрошень.

Водночас, якщо порівняти з іноземними ЗВО, українські залишаються не на перших щаблях. У всесвітньому рейтингу найкращих університетів Times 2018 наші виші опустилися до 800 – 1 100 позицій з наявних 1 102. Усього до рейтингу ввійшли п’ять вітчизняних закладів освіти.

Після аналізу вказаних джерел можна помітити, що влада прагне залучити більше іноземних студентів: це допоможе покращити становище бюджетів ЗВО і розвине економіку держави загалом, адже іноземці здобувають українську освіту тільки на контрактній основі. Зрештою, сама їх наявність підвищує репутацію тутешніх вишів у світі.

girl 2

Як молодь із-за кордону потрапляє сюди на навчання

Вступити в українські виші закордонна молодь може кількома шляхами. Найперший – скористатися послугами «Українського державного центру міжнародної освіти». Другий – звернутися за допомогою до компаній-агентів, які надають посередницькі послуги з набору іноземців до українських навчальних закладів.

У першому випадку іноземець платить 200 доларів за такі послуги:

 • профорієнтація, інформування про умови й можливості здобуття освіти;
 • консультація про особливості тутешнього законодавства;
 • отримання запрошення на навчання;
 • допомога з наданням студентської візи;
 • організація в’їзду до країни;
 • зустріч абітурієнта в аеропорту;
 • регулярні консультації студента-іноземця протягом навчання.

Компаній-агентів у переліку на сайті «Центру» налічується приблизно 40. Вони співпрацюють з окремими українськими університетами.

На власних порталах агентів розміщена детальна інформація про Україну та місцеву систему освіти. Для прикладу, на сайті Company Advanta (працює з 19 вишами і 33 країнами) різні види витрат і їх середня вартість показані у вигляді міні-інфографіки. Спеціальності, які можуть вивчати іноземці, поділили за доступними мовами: франкомовні, англомовні, україномовні та російськомовні. Інформація про плату за послуги на сайті відсутня: вступнику пропонують звертатися з усіма запитаннями, заповнивши відповідну форму.

Приватний агент SIL Al-Imad співпрацює з двома харківськими університетами, надаючи свої послуги у 12 країнах. На його порталі Study in Ukraine можна знайти приблизну ціну за навчання на медичних і фармацевтичних спеціальностях – від 3 500 $ до 3 800 $ за рік. Освіта за рештою напрямів дешевша: майбутні інженери, техніки, архітектори та економісти щорічно сплачують 1 600 $ – 2 200 $.

Враження

Ми познайомилися з кількома іноземними студентами українських вишів і дізналися їхні враження від нашої освіти і життя в країні. Давіті Ґулуа – студент IV курсу факультету журналістики Львівського національного університету ім. І. Франка. Хлопець, родом із Тбілісі, навчатися за кордоном вирішив завдяки сестрі: вона переїхала сюди раніше зі своїм чоловіком. Давіті гостював у родичів і дуже вподобав нове місто й місцевих людей.

Про всі особливості навчання в Україні хлопець дізнавався самостійно, вступ також відбувався без посередників: спочатку абітурієнт потрапив на підготовчий факультет, де взявся за українську мову, а пізніше став повноцінним студентом. Рівень навчання за кілька років Давіті оцінює як «вище середнього».

studentsУтім, в українській освіті хлопець помічає й вади. Головною з них є плата за навчання, яка разюче різниться для громадян та іноземців: однокурсники-українці платять близько 11 000 ₴ на рік, а Давіті повинен робити внесок у 40 000 ₴.

Своїми враженнями від освіти в Україні поділився Харі Крішнан, студент-медик, що паралельно займається фотографією. Харі приїхав з міста Коїмбатур (Індія) і наразі навчається на VI курсі Ужгородського національного університету, однак його перший український виш – Луганський державний медичний університет.

Зі слів хлопця, здобувати вищу освіту в Індії складно, адже для навчання передбачено мало місць, а охочих чимало. Натомість Україна розташована близько до Європи, а ще тут порівняно низька вартість проживання. Крім того, отримані дипломи визнають на міжнародному рівні, а це ще один плюс для Харі.

До негативних проявів студент відносить велику тривалість навчання: медики здобувають освіту майже десять років. Також хлопець нарікає на викладання згідно із застарілими підручниками. Наприклад, в освітньому плані університету відсутня лапароскопія, сучасний метод травматичної ендоскопічної хірургії, за яким операції проводять через невеликі отвори за допомогою відповідних інструментів. Це дуже популярна практика, яку просто не вивчають в Україні.

Харі скаржиться, що навчальні плани у двох вишах дуже відрізнялися. Крім того, у Луганську йому довелося повсюди стикатися з російською мовою, що вкрай здивувало іноземця. Ще один вагомий недолік – багаторічна система корупції, яка панувала в першому університеті. Урешті-решт, менталітет місцевих, які не сприймали іноземців.

Протягом п’яти років Харі познайомився зі студентами з багатьох міст України, зокрема з іноземною молоддю. За його словами, усі вони свого часу користувалися послугами агентів, як і сам хлопець: «Найперше, дуже багато часу забирає вивчення мови. Ці компанії розміщуються тут, володіють мовою, допомагають з усіма питаннями, серед яких і візове. Тому вступ не триває довго. Дотепер не знаю тих, хто самостійно займається вступом до України з-за кордону».

Кількість іноземних вступників, які прагнуть здобути українську освіту, щороку зростає. Така молодь приваблена відносно низькою вартістю проживання і навчання в університеті й близькістю нашої країни до Європи. І все ж проблема якості тутешньої освіти залишається досі невирішеною: її недоліки бачать навіть студенти, що приїжджають сюди з різних куточків світу й самотужки долають етап дорослішання в умовах українських гуртожитків та вишів.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus