Іван Примаченко: як навчитися вчитися самостійно

примаченко

У той час, коли все більше й більше студентів сумніваються у необхідності університетської освіти, засновник проекту відкритих онлайн-курсів Prometheus Іван Примаченко розповів, як оволодіти найбільш важливою навичкою XXI століття.

Співбесіди, самопрезентації, пробні завдання, мотиваційні листи – що тільки не вигадують роботодавці, аби ускладнити життя студентам. Будь-яке молоде покоління проходить 7 кіл випробувань, аж поки не втрапить на бажану посаду. Проте Іван Примаченко знає, як скоротити цей шлях. «Студвей» дізнався з перших уст, як навчитися вчитися ефективно.

Бекграунд сучасної освіти

«Знання – це головна рушійна сила суспільства, джерело влади та конкурентних переваг. Проте нині перед нами постали 2 величезні проблеми:

 • криза системи освіти (ще Камю казав, що школа – це місце, де нас готують до життя у світі, якого вже не існує);
 • настільки швидкі зміни, що жоден університет не може підготувати студентів, які будуть залишатися фахівцями у своїй галузі протягом 10-20 років. Тобто кожному з нас треба постійно вчитися чомусь новому, йти в ногу з часом.

робочий стіл

Реклама

Міф про талант

Існує міф, що успіх залежить від таланту – вроджених здібностей, які можна розвивати, закопати, та не можна пропити. Талант або є, або його немає (тоді sorry babushka, нічого з цим не вдієш). Насправді ж усе не так. Ще у минулому столітті науковці почали досліджувати біографії живих, мертвих і ненароджених людей, але «таланту» там не знайшли. Та й навіть рівень IQ дуже слабко корелює із професійними успіхами, що там казати про обдарованість.

Керол Двек, дослідниця та викладач Стенфордського університету, розрізняє 2 типи мислення:

 • Фіксоване − коли людина вірить у талант, вроджені здібності. Якщо немає хисту, то нічого з цим не вдієш. Особистості з таким типом мислення часто бояться помилитися, зазнати поразки. Вони уникають складних завдань, критики, адже все це може підірвати їхню самооцінку.
 • Мислення зростання. Все, що досягла людина, вона отримала завдяки тяжкій праці та наполегливості. Навіть програш вона розцінює як ще одну можливість навчитися.

Для того, щоб досягти успіху, треба дотримуватися мислення зростання і уникати фіксованого мислення.

bloknot

Як успішно навчатися. Теорія

У статті The Making of an Expert − Harvard Business Review чітко сформульовані основні фактори, які допоможуть стати експертом у певній галузі.

По-перше, час. Згідно з теорією канадського журналіста і соціолога Малкгольма Гладуелла, потрібно свідомо практикуватися протягом 10 000 год, аби стати фахівцем у чомусь. Це має бути не автоматичне повторення дії, а її усвідомлення. Треба ставити перед собою мету, фіксувати результати і думати, як їх можна покращити.

По-друге, найкращі вчителі та ментори. На різних рівнях навчання потрібні різні наставники. Спершу локальні – вчителі з міста чи району, згодом національного рівня, а тоді вже і світового. Учителі пришвидшують навчання, структурують процес і контролюють виконання роботи.

По-третє, підтримка родини. Видатні люди гуртуються разом, навчаються один в одного. Якщо працювати з кращими, то це буде спонукати стати найкращим.

олівці

Як успішно навчатися. Практика

  1. Навчання ефективне, коли тобі складно. Людина має докладати зусиль для того, аби здобувати знання.
  2. Людина схильна до ілюзій в оцінці свого навчального процесу. Аби такого не траплялося, треба проходити тести й перевірки – додаткові запитання в кінці розділу книжки чи вправи на повторення зайвими не будуть.
  3. Перечитування текстів чи зубріння нічого не дають. Це легкі процеси, вони суперечать першому правилу.
  4. Практика згадування – основа навчання. Існує 2 техніки: перша – це відкладене пригадування (наприклад, на картці з однієї сторони пишете запитання, з іншої – відповідь. Спочатку треба вивчити її зміст, потім через місяць пригадати його). Друга – техніка перемежовування теми (коли ви вчите англійську, не варто розмежовувати своє навчання на вивчення граматики, лексики та навичок спілкування. Краще обрати тему і тренувати всі елементи одразу).
  5. Вирішувати проблему до того, як вас навчать рішенню. Не має значення, зазнаєте ви поразки чи вигадаєте новий велосипед. Уже те, що ви докладете зусиль, допоможе вам розширити свої можливості.
  6. Знання конструюються. Багато хто думає, що мозок – це ніби порожнина, в яку заливають знання. Взяли, залили – і все ок. Але в реальному житті знання прив’язуються до тієї інформації, яка вже існує в нашому мозку. Тому слід навчитися пояснювати нове і складне через старе і просте. Використовуйте порівняння й метафори.
  7. Ментальні моделі. Чим більшою кількістю моделей людина володіє, тим більше зможе зрозуміти. Наприклад, ми знаємо, що еволюція – природний розвиток, рух від простого до складного, який повільно відбувається. Та чи знаємо ми, що таке хімічна еволюція? Можемо здогадатися, завдяки ментальній моделі.

блокнот

Як змусити себе вчитися самостійно

Вчитися треба небагато, але постійно, регулярно. Якщо ви розмірковуєте, коли краще проходити онлайн-курси, або на вихідних протягом кількох годин, або щодня по півгодини, то останній варіант – найкращий. Також варто розбивати курс на невеликі шматки інформації. Так матеріал краще засвоюється.

Соціалізація. Онлайн-курси не передбачають соціального тиску: ви кинули, ніхто про це не дізнався, вам не стало соромно, викладач не дивиться на вас з огидою – ви нічого не втратили. Якщо ви хочете стати експертом, розкажіть про свої успіхи друзям, приєднайтеся до літературного гуртка, обговорюйте та коментуйте процес навчання в інтернеті. Відчуйте свою відповідальність.

Рекомендації Івана Примаченка

Стаття The Making of an Expert − Harvard Business Review пояснить, хто такі експерти, і допоможе зрозуміти, яких факторів не вистачає кожному для того, аби досягти успіху у своїй сфері.

Книга Даніеля Канемана «Думай повільно, вирішуй швидко» пояснить, у чому причина того, що наш розум схильний до систематичних помилок, і розповість, як боротися з неправильними рішеннями.

Лекція Барбари Оклі «Вчитися як вчитися» подарує глядачам доступ до дієвих методів навчання, що використовуються у сферах мистецтва, музики, літератури, математики, науки, спорту і багатьох інших дисциплінах.

Фото: kaboompics.com, соцмережі.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus