«Волонтерство – діяльність прагматична та егоїстична у хорошому розумінні»

волонтерство і мотивація

Центр волонтеріату «Добра Воля» започаткував загальнонаціональний конкурс «Волонтер року». Його куратор Тетяна Гончарук розповіла нам про основні завдання конкурсу, особливості волонтерської діяльності в Україні та шляхи вдосконалення волонтерства.

Робота з волонтерами – це серйозний менеджмент. Для порівняння – у Німеччині існує Академія волонтерства, навчальний заклад, де готують фахівців для роботи з волонтерами. Там менеджер волонтерських програм – це така ж професія, як економіст, соціальний працівник чи журналіст.

— Волонтерство — це не просто потреба людини долучитися до благодійної справи, а й відповідальна робота. Пані Тетяно, на вашу думку, опираючись на які принципи, потрібно навчати активістів волонтерству?

─ Як на мене, навчити волонтерству неможливо. Але можна прищепити та розвинути смак до волонтерства, відчути й оцінити суспільну користь, яку приносить робота на добровільних засадах.

До того ж, волонтерство – це не просто прояв доброї волі, а й велика відповідальність. І цю відповідальність, з одного боку, розділяють організації, що залучають волонтерську працю, а з іншого – активні, небайдужі люди, волонтери. Людина, яка хоче волонтерити, має це робити свідомо та відповідально. Для волонтера не достатньо бути просто добрим, потрібно бачити кінцеву мету своєї роботи, розуміти, яку суспільну користь вона приносить, усвідомлювати, що особисто йому дає волонтерство, які розвиває риси характеру, професійні навички тощо. До того ж, волонтер має знати свої права й обов’язки. Організація, яка залучає волонтерів, також має бути свідомою і відповідальною у роботі з добровольцями, створювати всі необхідні для них умови, поважати їхні права та людську гідність.

Що мотивує людей волонтерити?

─ Мій досвід роботи з волонтерами свідчить, що мотивація у кожного своя. Для одних волонтерство – це простір для самореалізації. Для інших – спосіб здобути новий досвід, зав’язати корисні знайомства, зустріти нових друзів. Для третіх – початок професійної кар’єри або можливість вдосконалити професійні навички. Для четвертих – інструмент суспільних перетворень та змін… Цей перелік можна варіювати. Існують ще так звані емоційні вигоди від волонтерства – коли людина допомагає іншим, бо хоче зробити цей світ трішки кращим, а сама ─ стати благороднішою.

— Які досягнення й актуальні проблеми волонтерського руху в нинішній Україні?

─У нашій країні волонтерських рух набирає все більших обертів, і це чудово! Волонтерство прийнято вважати благородною справою, яку ми робимо для інших. Проте зворотною стороною благородства є прагматизм. Волонтерство – діяльність прагматична та егоїстична у хорошому розумінні. Адже, допомагаючи іншим, ми допомагаємо у першу чергу собі. Яскрава ілюстрація – Майдан, який був побудований на принципах самоорганізації та волонтерства. І це свідчить про якісні зміни світогляду та світовідчуття українського народу.

На жаль, є і неприємні моменти, пов’язані зі зловживанням волонтерською працею з боку непорядних роботодавців. Я знаю випадки, коли, зокрема, молоді люди розчаровувалися у волонтерстві саме тому, що до них ставилися як до «безкоштовної робочої сили», не поважали їхніх прав, не дякували. Подекуди низький рівень ділової культури та етики стає причиною упереджень та негативних відгуків про волонтерську діяльність.

Проте помилки у роботі з волонтерами обумовлені ще й браком знань і досвіду менеджменту волонтерських програм. Буває так, що організація хоче залучати волонтерську працю, але сама до кінця не розуміє для чого їй волонтери і як з ними працювати. У результаті, припускається багатьох помилок. А робота з волонтерами – це серйозний менеджмент. Для порівняння – у Німеччині існує Академія волонтерства, навчальний заклад, де готують фахівців для роботи з волонтерами. Там менеджер волонтерських програм – це така ж професія, як економіст, соціальний працівник чи журналіст.

Конкурс «Волонтер року» є такою подякою та визнанням волонтерської праці широкою громадськістю. Подібні конкурси проводяться регулярно в західноєвропейських країнах і свідчить про зрілість громадянського суспільства.

Яка мета конкурсу на найкращого волонтера?

─ У цивілізованому світі людям, які приносить користь суспільству, допомагають розв’язувати соціальні проблеми, дякують. Бо всі ми в тій чи іншій мірі залежимо від допомоги одне одного. Конкурс «Волонтер року» є такою подякою та визнанням волонтерської праці широкою громадськістю. Подібні конкурси проводяться регулярно в західноєвропейських країнах і свідчить про зрілість громадянського суспільства. Українці нічим не гірші за інших. І українські волонтери також заслуговують на повагу. Тому праця небайдужих, суспільно активних людей нашої країни також має цінуватися і відзначатися на національному рівні.

Які завдання стоять перед конкурсантами? За якими критеріями визначатимете переможців?

─ Конкурс на найкращого волонтера є загальнонаціональним, у ньому можуть брати участь волонтери з різних куточків України. Для цього потрібно зареєструватися до 30 червня 2014 року, заповнивши спеціальну онлайн-форму.

Конкурс проводиться у два тури та визначить кращих волонтерів у шести номінаціях: «Соціальний захист населення», «Охорона навколишнього середовища», «Освіта та виховання», «Мистецтво та культура», «Охорона здоров’я та здоровий спосіб життя», «Захист прав людини та представлення інтересів громадян».

Усі отримані заявки детально вивчатиме експертна комісія, яка і відбере претендентів до наступного туру. У другому турі кандидати повинні підготувати невеличкі оповіді-презентації про свою волонтерську діяльність. Усі ці роботи будуть оцінені членами журі, які оберуть трьох переможців у кожній номінації. Найкращі волонтерські історії будуть оприлюднені. А визначити переможців допоможуть відгуки рекомендантів, також матиме значення творчий підхід кандидата до презентації своєї волонтерської історії, його особистісний внесок у розвиток суспільства.

— Як надалі плануєте удосконалювати конкурс?

─ Наша головна мета ─ не удосконалювати конкурс, а популяризувати волонтерство в Україні і змінювати до нього ставлення. Конкурс – це спосіб віддячити тим, кому небайдужа доля нашої країни. Наприклад, у Польщі конкурс «Волонтер року» є гучною подією, про яку пишуть на перших шпальтах місцевих газет, у церемонії нагородження беруть участь перші особи держави, адже тут розуміють, що волонтерська праця спроможна вирішувати різні суспільні проблеми. Наша організація прагне, щоб і в Україні волонтерити було модно, щоб у нас поважали та цінували волонтерів, так само, як у Західній Європі, Канаді чи США.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus