Про що розповідають гімни українських вишів

Фото: location4film.com.ua

Фото: location4film.com.ua

Мовні помилки, дивні метафори і рими шестикласників – заходьте до нас, будемо дивувати вас

Ти ніколи не задумуєшся, про що йдеться, коли слухаєш університетський гімн, чи не так? Звісно, там є частина про «храм науки», «світло», «дорогу знань» і «світле майбутнє», яка разом з відчутним творчим поривом співробітників вишу створює чудовий продукт – дитячий віршик про альма-матер. Ми любимо дивну поезію, тому вирішили проаналізувати університетські гімни вітчизняних вишів – готуйтеся, буде гаряче!

Київський національний університет культури і мистецтв

Це не просто гімн, а майже реп-хіт у супроводі танцю. Герої відео не притискають до серденька заліковку, не дивляться короткозорим поглядом у світле майбутнє, а створюють справжній музичний продукт, сучасний і стильний (ну, принаймні на думку головного «співочого ректора» країни).

Тут є й патріотично одягнені молоді студентки, й брутальні фрешмени з «нової школи», й сам Поплавський, головний old gangsta української естради, бо хаслить, як може: і вареничками з домашнім сальцем, і піснями та концертами.

Реклама

Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського

Цей виш свого славня не має, тому на урочистих заходах використовує «Ґаудеамус» – середньовічний студентський гімн. Але реалії XIII й XXI століть дещо різняться, як і ставлення до самого життя. Переспів пісні за версією університету сповнений оптимізму, особливо в цих рядках:

Наше життя коротке,
Скоро закінчиться.
Смерть приходить швидко,
Хапає нас безжалісно,
Нікому не буде пощади!

Куплет «Хай живуть усі дівчата, cтрункі, красиві! Хай живуть і жінки, ніжні, милі…» трохи схожий на сексистський: складається враження, що студенток КПІ цінують передусім за стрункість і красу, а не за розум і талант. Тож якщо в тебе пишні форми, то в КПІ тобі не місце: йди вчися деінде або худни, нема на то ради.

І завершальний акорд: «Хай згине диявол, всякий ворог студентів». Дійсно, саме дідько є найбільшим злом у стінах універів. А ти хіба не знав цього раніше?

Національний університет біоресурсів і природокористування України

Мовники одразу зауважать кальку з російської в абревіатурі «вуз» – ми навчаємося у вищих навчальних закладах, закладах вищої освіти або вишах. Проте це не головна біда: студентів цього університету називають «Господарями Землі». Саме так, обидва слова з великої літери, мабуть, для того, щоб інші виші точно не перемогли: тепер у разі зазіхань на титул їм потрібно буде ставити щонайменше по дві великі літери на початку кожного слова.

А ще дипломами НУБіП можна користатися замість молитов або візитів до будь-яких релігійних установ: «Велика честь й високе право – нести в руках його святий диплом». Амінь!

Міжнародний економіко-гуманітарний університет імені академіка Степана Дем’янчука

У цьому гімні кількість МЕГУ на сантиметр квадратний мало не перевищує кількість студентів у ранковому трамваї. І знову ж таки, мовники не оминуть скалькованого «вузу». Не можна так помилятись, особливо міжнародникам!

«Ми старанно навчатися будем, для народу свій розум нести», – звучить трохи самовпевнено, нехай серед випускників університету і є депутати, науковці та спортсмени. Головне – набратися того самого розуму, перед тим як пропонувати доставку.

library-la-trobe-study-students-159775

Харківський національний медичний університет

Тут ситуація дещо інша: забагато храмів на сантиметр квадратний. От де справді святий диплом видають.

Лікарями не завжди стають за покликом душі: іноді тому, що «престижно, і в мене вся родина медиків, не піду ж я на філолога». Та й клятва Гіппократа, яка так оспівується в цьому славні, інколи більше схожа на символічну рекомендацію, ніж на реальний план майбутніх дій. Головне, щоб дотримувалися Клятви лікаря України.

А от альма-матер для студентів цього вишу справді єдина, бо про щільний розклад студентів-медиків хіба глухий не чув. Він стає основою анекдотів та страшилок, що їх розповідають маленьким докторятам ще на етапі вступу.

Криворізький державний педагогічний університет

Автори гімну добряче повправлялися у вживанні метафор та епітетів. У твоїй пам’яті зі школи обов’язково залишиться хоча б одна Марія Іванівна, яка ненавиділа дітей та школу й добряче попсувала тобі нерви та атестат. А знаєш, чому вона така зла була? Бо не черпала світла й добра в джерелі знань КДПУ. Він же правом завоював авторитет у низці перлин, куди там іншим педагогічним університетам до нього: справжня «гордість освіти на древній землі».

Житомирський державний університет імені Івана Франка

Цей храм світла, добра і знань відрізняється від інших святинь тим, що є ще й «храмом науки і муз». Утім, музи тут якісь неграмотні: «альма-матер» пишуть без дефіса, та ще й «вузами» розкидаються направо-наліво.

Харківський національний університет імені Василя Каразіна

Цей виш пішов далі й штампує не лише святі дипломи. Святою тут є й альма-матер – «слобожанська духовна твердиня». Деякі студенти ХНУ несуть «серця, думи й труди на (ЩО?) олтар (ЩО?) України», але донести важко, бо ніхто не знає, що таке «олтар».
 
Університетський славень мав би співати про здобутки своєї альма-матер, а не вправлятися у використанні метафор, змагатися у святості дипломів і притягувати за вуха свою вищість над іншими вишами. Але поки вони все ж змагаються, ми маємо змогу насолодитися цим процесом – поезія великих буде жити вічно. Надсилайте улюблені частини своїх університетських гімнів: мистецтвом потрібно ділитися!

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus