Gap-year: канікули довжиною в рік

робоче місце

Не вступити до університету одразу після закінчення школи – нічне жахіття кожного українського школяра. Європейська молодь вважає інакше: рік після школи варто присвятити подорожам, знайомствам і самовизначенню.

Вільний рік між важливими етапами життя – можливість замислитися, чи у правильному напрямку рухаєшся

Дитячий садок, школа, бакалаврат, магістратура, працевлаштування. Божевільне літо абітурієнта між школою та університетом, бакалаврські іспити одночасно зі вступом до магістратури. Пошуки роботи одразу після отримання диплому, а то й під час навчання. Усе нон-стопом, без вільної хвилини для того, щоб запитати себе, чи у вірному напрямку рухаєшся.

У таких умовах нещодавні школярі змушені обирати університет і спеціальність. Коли чітко не розумієш свого покликання, критерієм вибору може стати що завгодно: вимоги батьків, низький прохідний бал, бажання навчатися в рідному місці чи навпаки, престижність факультету й навіть відсутність математики в навчальній програмі.

Але є й інший сценарій. На першому курсі в нашій групі з’явилася дівчина, яка пропустила рік після закінчення школи: не вистачило балів ЗНО. Батьки виявилися мудрими людьми й порадили дочці не засмучуватися, подати документи наступного року, а ситуацію сприймати як чудову можливість навчитися чомусь новому.

За цей час вона встигла не лише підготуватися до іспитів, а й вивчити другу іноземну мову, навчитися грати на гітарі (про що давно мріяла), отримати права, сходити у 2 походи, прочитати безліч книжок, усвідомити, що кар’єра економіста – це мрія батьків, а не її, та наважитись обрати інший шлях. Можна лише здогадуватися, скільки молодих людей утрималися б від необдуманих кроків, якби мали ще рік на самовизначення.

книжки

Традиція

У Європі такий вільний рік називають Gap-year (від англійського gap – розрив, пролом, щілина, діра), а людей, які на це наважуються, – геперами (gappers або gappies). Це може бути рік між закінченням школи і вступом до університету, між бакалавратом і магістратурою, після навчання і перед початком роботи, взагалі будь-коли.

Очевидно, цей звичай походить з Англії, де вважалося, що людина, яка не подорожувала, не отримала повної освіти. В останні десятиріччя, з поширенням ідеї академічної та професійної мобільності, спрощенням перетину кордонів і збільшенням пільг для молоді, така традиція відродилася у світі з небувалим розмахом. А коли почали з’являтися програми, що дозволили не просто подорожувати, а й заробляти, це стало справжнім бумом.

Реклама

Ніякої спонтанності

Gap year – аж ніяк не бездіяльність і не час для вилежування на дивані. Навпаки – це період особистісного зростання, пошуків і відкриттів, отримання нових знань і досвіду, шанс пожити самостійно, далеко від родини та друзів, можливість познайомитися з людьми, спробувати себе в різних ролях і «нагулятися», відриваючись на повну.

Аби рік був насиченим, європейські випускники планують усе наперед, комбінуючи практику, волонтерську роботу, мовні курси й подорожі. Існують соціальні мережі, що об’єднують геперів (наприклад, Gapyear.com), спеціальні агенції пропонують готові геп-тури. Діють міжнародні асоціації, як-от American Gap Association. Рік програми, організований таким агентством, коштує не менше, ніж рік навчання в університеті.

Gap year для старшокласників

Дехто наважується на перший gap year уже після середньої школи. Протягом цього часу можна взяти участь у навчальних курсах, розрахованих саме на підготовку майбутніх абітурієнтів.

Можна також освоїти ази мистецтва, бізнесу, здобути ті навички, що допоможуть стати успішним в університеті. Найбільш ризиковані обирають волонтерську роботу в рідному місті чи в екзотичних країнах.

У деяких американських університетах навіть передбачена можливість формально вступити відразу після школи, але відкласти початок навчання на рік.

робоче місце

Gap year для бакалаврів

Усе ж таки найчастіше геперами стають студенти, які отримали диплом бакалавра. Для них спектр можливостей дещо інший, бо на відміну від школярів їм доводиться замислюватися, як вплинуть тривалі канікули на майбутню кар’єру. Тому найвигіднішими є варіанти, що додадуть корисні рядки до резюме. Це може бути стажування/практика в місцевій чи іноземній компанії, волонтерська діяльність, участь у соціальних проектах.

Західні роботодавці позитивно ставляться до кандидатів, які мали gap year. Це означає, що перед ними досить самостійна людина, яка має уявлення про інші культури, яка здатна планувати свій час і втілювати власні ідеї в життя. Наприклад, цьогоріч 4 роботодавці Німеччини відкрили для найкращих випускників програму, яка передбачає 3 оплачуваних стажування протягом року.

Gap year будь-коли

Існує подібне поняття – Sabbatical year, такий собі gapyear для дорослих. Дослівно це можна перекласти як «суботній рік» – тривала творча відпустка, яку робить людина у власній кар’єрі, щоб перетворити мрії на реальність – написати книгу, побудувати дім, пройти навчання або здійснити подорож. Чимало європейських роботодавців (найчастіше – університетів) надають право на річну оплачувану відпустку раз на кілька років, зазвичай на 7 чи 10.

Можливості для українського студента

Ані в українській, ані в російській мовах аналога цьому поняттю не існує. Більше того, до останнього часу не існувало й самого явища. Ідея тривалого байдикування в радянські часи розцінювалася як «дармоїдство» та вважалася кримінальним злочином.

Обов’язкова служба в армії мотивувала хлопців якнайшвидше ставати студентами. А система вищої освіти до останніх років не передбачала 2-етапного навчання з розділенням бакалаврату й магістратури.

Однак традиція поступово поширюється й на наших теренах. «Студвей» уже писав про запорізьких студентів, які нещодавно вирушили у навколосвітню подорож, та дівчат, які об’їхали за півроку майже півсвіту.

Можна також скористатися допомогою міжнародних молодіжних організацій. AIESEC, AuPair і Work and Travel дозволяють стати вихователем дітей у французькій чи американській родині й отримувати за це невелику плату.

Скільки б років вам не було, чим би ви не займалися, gap year – це челендж, на який варто наважитися.

Фото: sitebuilderreport.com/stock-up

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus