Програма Фулбрайта: стипендії для навчання у США

фулбрайт

Напевно, багато студентів і науковців уже чули про програму імені Фулбрайта. Проте далеко не всі наважилися скористатися можливостями, які вона надає. А перспективи однієї з найстаріших та наймасштабніших світових програм академічних обмінів дійсно колосальні. З’ясовуємо: що це, для кого та як стати учасником.

Програма імені Фулбрайта – програма наукових обмінів, заснована в 1946 році сенатором США Джеймсом Уїльямом Фулбрайтом. Її спонсорує Державний департамент Сполучених Штатів Америки зі щорічних асигнувань Конгресу. Центральна ідея полягає в тому, що розуміння та взаємодія між різними народами можливі лише на засадах пізнання й поваги до розмаїтого світу. Міжнародні освітні обміни для студентів, учених, викладачів та художників, які отримують фінансування на конкурсній основі, мають сприяти втіленню ідеї в життя. Обміни здійснюються за принципом «перехресної» освіти: навчання американських студентів відбувається за кордоном, а зарубіжних – у США.

Сьогодні програма охоплює більше 155 країн. У 50 з них створені регіональні комісії для керування програмою. В Україні, що приєдналася до програми у 1992, така комісія розташована в Києві. За 22 роки роботи переможцями програми стали понад 900 українських студентів і дослідників.

фулбрайт

Щорічні стипендії

Більшість фулбрайтівськіх програм покриває вартість навчання в університеті, медичне страхування, витрати на дорогу в обидва боки та забезпечує щомісячну стипендію. Аспіранти отримують також додаткові кошти для придбання професійної літератури. Немає жодних причин, які б завадили тобі доєднатися до учасників програми – студентів старших курсів, випускників вишів, аспірантів, молодих викладачів і дослідників.

Серед великої кількості пропозицій студентам варто звернути особливу увагу на декілька програм:

Реклама

Fulbright Graduate Student Program

Це стипендії для навчання в американських університетах від 1 до 2 років на здобуття ступеня магістра. Перелік спеціальностей досить широкий: гуманітарні, соціальні, точні, технічні та природничі дисципліни (крім бухгалтерського обліку, аудиту, логістики, менеджменту, маркетингу, бізнесу, управління бізнесом і клінічної медицини).

Хто може брати участь? Студенти старших курсів та випускники ВНЗ. Кандидати повинні мати щонайменше диплом бакалавра на час призначення стипендії.

Термін подання заяв: до 15 травня щороку.

Fulbright scholar program

На цю стипендію варто звернути увагу старшокурсникам, які планують продовжити навчання в аспірантурі, адже вона забезпечує фінансування не навчання, а проведення наукових досліджень в університетах США тривалістю від 3 до 9 місяців.

Хто може брати участь? Аспіранти чи ті, хто здобуває ступінь кандидата наук; кандидати й доктори наук, дослідники без наукового ступеня, але з досвідом роботи не менше 5 років. Галузі спеціалізації: гуманітарні, суспільні, точні, технічні та природничі дисципліни.

Термін подання заяв: до 15 жовтня щороку.

фулбрайт

Fulbright faculty development program

Ще одна програма (в якій можуть брати участь аспіранти) передбачає фінансування досліджень в університетах США протягом 6-9 місяців.

Хто може брати участь? Галузі спеціалізації та коло можливих учасників приблизно такі ж, як у попередній програмі .

Термін подання заяв: до 1 листопада щороку.

Як стати учасником

Якщо ти вирішив узяти участь у програмі Фулбрайта, врахуй, що конкурсний відбір триває більше року та містить кілька етапів. Наприклад, для учасників Fulbright Graduate Student Program ключовими датами будуть такі:

15 травня – день подання пакету документів, до якого входять анкета конкурсанта, три рекомендаційні листи, копії всіх дипломів або залікової книжки, сертифікатів та нагород, а для кандидатів творчих напрямків (архітектура, живопис, кіно, музика, скульптура, театр, фотографія) – портфоліо. Протягом травня триває перший етап відбору, на якому здійснюється перевірка документів щодо відповідності заявників вимогам конкурсу. У червні-липні відбувається другий етап конкурсу, на якому подані роботи рецензуються американськими та українськими фахівцями. Переможці цього етапу виходять до півфіналу. У середині вересня проходить третій етап – співбесіда американсько-української комісії з півфіналістами (звісно, англійською мовою) та відбір фіналістів. Схожа схема відбору і в конкурсантів Fulbright Scholar Program. Але подання заяв закінчується 15 жовтня, відповідно посуваються всі інші дати.

фулбрайт

Лайфхаки від переможців

За роки існування програми імені Фулбрайта її переможцями стали тисячі молодих талановитих людей, зокрема й наші співвітчизники. Стипендіати, повернувшись додому, активно діляться досвідом, рецептами перемоги у своїх блогах, розповідають про всі «підводні течії» та навіть складають покрокові інструкції для початківців. Тому, вирішивши взяти участь у програмі, не намагайся відкрити Америку, а спершу ознайомся з досвідом попередників.

Наприклад, послухай подкаст Романа Дусика, випускника Київського національно-економічного університету, який виграв стипендію Фулбрайта на навчання в Lehigh University в Пенсільванії. Завітай на англомовний блог «PhD Friend’s Guide to Fulbright Scholarship» від переможця програми 2010 року, який протягом кількох років вів щоденник про підготовку до конкурсу, про навчання у Сполучених Штатах та життя після завершення програми. Автор і зараз продовжує поповнювати блог, пропонує всім охочим безкоштовно завантажити електронну книжку «Fulbright Scholarship». Обов’язково завітай на сайт Fulbright Ukraine, де в загальній базі даних зберігається інформація про всіх українських переможців конкурсу. Цілком імовірно, що ти знайдеш там когось зі своїх знайомих, яких зможеш порозпитувати щодо участі у програмі.

Резюмуючи, можна назвати кілька ключових порад для тих, хто планує не просто спробувати власні сили, а й здобути перемогу у програмі:

Починай готуватися заздалегідь. Враховуючи величезний обсяг пакету конкурсних документів і те, що його оформлення залежить не лише від самого студента, а й від викладачів, деканату та третіх осіб, якісна підготовка вимагатиме принаймні рік. Дехто з переможців вважає, що планувати участь бажано за два роки до початку чергового конкурсу. Підтягнути «хвости», взяти участь у парі олімпіад та конкурсів, знайти рекомендодавців, упорядкувати сертифікати та дипломи, напрацювати та оформити портфоліо творчих робіт, здати тести TOEFL та GRE (сертифікати яких потрібні для фіналістів), навчитися писати класні мотиваційні листи, ознайомитися з літературою та рекомендаціями для учасників фулбрайтівських програм – усе це справа не одного дня.

Продемонструй свою соціальну активність. Як правило, Фулбрайт віддає перевагу людям, які хочуть змінити соціальну, політичну та культурну ситуації у своїй країні, регіоні чи професійному співтоваристві, спираючись не на комерцію, а на саму ідею. Тому свідоцтва про волонтерську діяльність і участь у громадських проектах – твій козир.

Приділи увагу рекомендаційним листам. Особливо важливими на етапі підготовки є рекомендаційні листи. Чудово, якщо їх написали люди, які займають помітні позиції в обраній галузі науки та характеризують учасника багатосторонньо – із професійної, академічної та особистісної точки зору. Пам’ятай, що всі три рекомендаційні листи повинні бути написані англійською мовою та надіслані до офісу програми власноруч тими, хто їх надав. Отже, про це слід подбати заздалегідь.

Стань максимально компетентним в обраному науковому напрямку (якщо ти аспірант – обмірковуй тему власного дослідження). Протягом усього періоду підготовки й етапів відбору приділяй час актуалізації знань. Ознайомся з тим, що зараз досліджують у сфері, яку обрав, визнач для себе, чим був зумовлений вибір теми. Ці запитання неодмінно поставлять члени відбіркової комісії на фінальному етапі.

Не орієнтуйся лише на досвід переможців минулих років. Дехто з досвідчених учасників попереджує, що критерії відбору переможців можуть змінюватися з року в рік, тому немає стовідсоткової гарантії, що минулорічний успішний алгоритм дій спрацює знову. Багато залежить від удачі й інтуїції.

Що почитати

Зображення: Іламі Ясна, Fulbright Ukraine.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus