Програма FLEX для школярів, які мріють побачити США

студенти (2)

Програма обміну майбутніх лідерів (FLEX) – прекрасний шанс провести рік в англомовному середовищі. Саме з неї почався шлях Ганни Дудіч, однієї з найкращих учителів світу. Пояснюємо, як проходять перший, другий і третій тури відбору, хто може брати участь, що покриває програма та які документи потрібні. А також – де та коли можна заповнити анкету.

Що таке FLEX?

Завдяки програмі Future Leaders Exchange (обмін майбутніми лідерами) українська молодь має можливість протягом року навчатися в американській школі та жити в американській сім’ї.

Це програма культурного обміну Бюро у справах освіти і культури Державного департаменту США (Bureau of Educational and Cultural Affairs). В Україні вона адмініструється організацією Американські Ради з міжнародної освіти (American Councils) за підтримки Міністерства освіти і науки й Міністерства молоді та спорту України.

Реклама

Що покриває програма?

FLEX – безкоштовна й покриває:

 • дорожні витрати;
 • передвиїзну орієнтацію, що включає підготовку до програми;
 • проживання в американській сім’ї протягом одного академічного року;
 • зарахування до американської середньої школи;
 • медичне страхування (покриває лише витрати на лікування хвороб, що з’явилися під час участі в програмі та не включає стоматологічну допомогу).

Також учасники отримують щомісячну стипендію в розмірі 125 доларів і одноразову фінансову допомогу – 300 доларів, які необхідно використати для придбання речей першої необхідності (наприклад, підручників).

робоче місце

Що не покриває програма?

 • витрати, пов’язані з одержанням закордонного паспорта і дозволу батьків на виїзд дитини за кордон;
 • особисті витрати, які перевищують 125-доларову стипендію;
 • витрати на додатковий багаж;
 • витрати на дзвінки в Україну і використання Інтернету.

Скільки часу триває програма?

Відліт до США – у серпні, повернення – у травні-червні наступного року.

Хто може брати участь у FLEX?

Учні 8-10 класу школи, які є громадянами України та володіють англійською мовою. Необхідно також відповідати вимогам візи J-1 та не перебувати у США терміном більш ніж 3 місяців протягом останніх 5 років.

Відповідно, участь у програмі FLEX не можуть брати люди, які не відповідають зазначеним критеріям. Також це неможливо для тих, хто подавав/подає документи на еміграцію до США або збирається емігрувати/вже емігрував. Це правило розповсюджується й на членів родини потенційного учасника.

Програма доступна для учасників з обмеженими можливостями, які відбираються окремо.

Які документи потрібні?

 • оригінал свідоцтва про народження;
 • підписана учасником й одним із батьків «Згода на обробку персональних даних» – необхідно надати два примірники. Якщо ж виникають труднощі, можна скористатися інструкцією з заповнення;
 • нова фотокартка розміром 3×4.

Також не забудь синю або чорну ручку!

робоче місце

Як відбувається відбір кандидатів?

Процес складається із трьох турів та заключного етапу. Набір розпочинається восени.

Перший тур

Усі бажаючі приходять до місця проведення тестування – день і час оголошуються заздалегідь. Попередня реєстрація не потрібна, учасники, які спробують пройти тестування в більш ніж одному тест-центрі, будуть дискваліфіковані. Розклад і місця проведення тестувань можна дізнатися тут (список оновлюється щороку).

Перший тур складається із загальної презентації програми та невеликого тесту з англійської мови. Зазвичай результати відомі уже у день проведення.

Другий тур

Як правило, другий тур відбувається наступного дня. Учасники пишуть три невеликих есе на задані теми, які потім надсилаються до Вашингтону для оцінювання незалежною комісією.

Третій тур

Третій тур проходить через 3-6 тижнів. До центрів тестування приїжджають співробітники American Councils, щоб зустрітися з учасниками та їхніми батьками. Під час зустрічі кожен із кандидатів отримує анкету, заповнює її протягом двох тижнів і повертає до офісу American Councils у Києві.

Потім учасники знову пишуть два невеликих твори, складають стандартизований тест із англійської мови (містить аудіювання та письмову частину). Крім цього, на кандидатів очікує індивідуальна співбесіда (англійською й рідною мовами), також вони братимуть участь у роботі груп із 5-8 учнів.

Заключний етап

Документи третього туру також надсилають до Вашингтону. Коли комісія ухвалює рішення, Офіс Американських Рад у Вашингтоні передає листи з результатами через офіс Американських Рад. Фіналісти й альтернативні кандидати визначаються весною, їх точна кількість невідома.

Як обирають host family для учасників?

Як і відбір школярів, цей процес доволі тривалий. Родини беруть участь у програмі добровільно та не отримують за це жодної компенсації, їхня мотивація – бажання поділитися американською культурою, пізнавальний аспект програми та багато іншого. Більше цікавих фактів про сім’ї можна дізнатися тут.

дівчина4

До кого звертатися у разі форс-мажору?

Відповідно до правил програми, кожен із учасників мешкає у родині, яка була обрана приймаючою організацією. Вони відповідають за пошук сім’ї та зарахування студентів до американської школи. Приймаючих організацій доволі багато: зокрема, CCI Greenheart, що займається різноманітними культурними обмінами, та STS Foundation (проводять відбір сімей). Повний список – за посиланням.

Кожен фіналіст отримує локального координатора (співробітника організації), який слідкує за успішністю студента. У разі виникнення будь-яких проблем, які не може вирішити американська родина, потрібно звертатися відразу до нього.

Що про FLEX кажуть самі учасники?

Ольга Руда, учасниця FLEX у 2010–2011 рр.:

«FLEX – це неймовірний шанс не лише побачити світ з ракурсу іншої півкулі, але й добряче загартувати себе. Я навіть не дізналася б про цей шанс, якби не місцевий волонтер Корпусу миру з США: він розповів мені про програму та возив на перші два тури.

Оскільки я стала фіналісткою з першої спроби, то не відчула на собі всієї напруги відбору. Це вже потім, коли роздали заповітні блакитні футболки, прийшло усвідомлення того, що я стала частиною приблизно двох сотень людей, яких обрали з кількох тисяч!

Я не мала особливих очікувань щодо школи, сім’ї, міста чи штату, але опинилася у правильному місці з правильними людьми. Мічиган, містечко Байрон Центр (Byron Center) і його BCHS (Byron Center High School), сім’я Гоггс (Hoggs) – усе це я й досі згадую з неймовірним теплом, хоча минуло вже 5 років.

Приймаюча сім’я всіляко підтримувала мене протягом усього обміну – це дуже важливо, коли тобі 15 і на наступні 9 місяців ти опиняєшся в іншій країні. Школа дуже відрізнялася від української й процес адаптації не завжди був легким, але якщо докласти зусиль і заручитися підтримкою оточуючих, то все можливо! І особлива подяка моєму локальному координатору, яка прекрасно виконувала свою роботу, а її дім на початку програми став мені фактично рідним.

Загалом цей рік змушує подорослішати, почати мислити масштабніше, бути відкритим до нового, не боятися приймати виклики. Саме після програми я зрозуміла, що хочу навчатися на спеціальності «Міжнародні відносини». І після повернення в Україну все тільки починається: спільнота випускників активна, я досі добре спілкуюся з приймаючими батьками (вони навіть приїжджали гостювати), збереглися контакти з друзями як з США, так і з інших країн. Тому, once FLEXer – forever FLEXer!».

дівчина

Анастасія Федорова, учасниця FLEX у 2014–2015 рр.:

«Про FLEX я дізналася від друга, що став фіналістом і поїхав навчатися до США. Я марила Америкою, дуже мріяла туди потрапити, однак з першого разу не пройшла навіть перший тур. Утім, не засмутилася, не зневірилася, і наступного року спробувала знову… А коли стала фіналісткою, то не могла повірити своєму щастю!

Адаптуватися було неважко, адже host family відразу прийняла мене як рідну доньку, я почувалася як удома. До речі, цього літа вони приїжджали до мене у гості та запросили мою родину до Америки!

У школі було також дуже цікаво, подобалося можливість самостійного вибору предметів. Я вивчала математику, історію, англійську (вони обов’язкові), а також фізику, легку атлетику, малювання та журналістику. Класно те, що школа забезпечувала нас усім: фарбами, спортивною формою, камерами.

FLEX дав мені дуже і дуже багато: мабуть, найголовнішим став персональний розвиток. Я була за сотні кілометрів від усього, що знала раніше, тому це було сильним поштовхом для змін у характері. Я стала дуже відповідальною, почала цінувати близьких, навчилася ефективно керувати вільним часом. Я приїхала із США з величезним рюкзаком досвіду та мотивації, який активно застосовую і зараз. Можу сміливо заявити, що програма змінила моє життя на краще!».

Корисні посилання:

Контакти FLEX

Адреса: вул. Еспланадна, 20 (6 поверх), Київ, 01001
Тел.: 044 289-3952.
Факс: (044) 289-39-21
e-mail: flex@americancouncils.org.ua
Графік роботи: Пн. – Пт., 9:30 – 18:00.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus